Energetska obnova bjelovarskog Doma kulture, ali i obnova njegove unutrašnjosti, jedan je od najvažnijih projekata Grada Bjelovara u ovoj godini, vrijedan oko 15 milijuna kuna. Europski fond za regionalni razvoj za tu je namjenu odobrio nešto više od 2 milijuna i 150 tisuća kuna, dok je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije nepovratno dodijelilo ukupno 2.773.280,22 kn. Ministarstvo kulture RH za unutarnje je uređenje, putem natječaja, dodijelilo milijun kuna.
Nakon završetka radova, nekadašnja će sinagoga tako postati funkcionalno, pravo i lijepo kazalište u koje će stati oko 400 ljudi. U kojoj su fazi radovi i kako će izgledati ta poznata bjelovarska ljepotica nakon obnove, rekli su u srijedu 24. lipnja bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak i Tvrtko Hopek iz Upravnog odjela za kulturu Grada Bjelovara. Tom prilikom prikazana je i video projekcija budućeg izgleda Doma kulture, odnosno kazališta.
– Danas se nalazimo u budućem bjelovarskom hramu kulture na kojeg je Bjelovar čekao 80 godina. Dakle, toliko dugo Bjelovar nije imao kazalište u ovakvoj velebnoj formi. Grad Bjelovar će u ovaj projekt uložiti oko devet milijuna kuna. Nakon završetka radova, ovo će kazalište posjećivati generacije i generacije posjetitelja, ne samo iz Bjelovara, već i drugih gradova. Na ovom se objektu zadnji puta radilo prije 40 godina. Balet, opere, solističke izvedbe, koncerti, kazališne predstave samo su dio programa koji će se izvoditi u novom Domu kulture, spoju povijesti, tradicije i modernosti. Mislim da Bjelovarčani itekako zaslužuju imati ovakav objekt. Na njemu radi ukupno šest bjelovarskih tvrtki. Time svakako doprinosimo očuvanju domaćeg gospodarstva i građevine. U slijedećem mandatu planiramo neke slične projekte u kulture, ali mislimo i na sport, zabavu, brojne druge sadržaje. Jedna naša velika ambicija svakako su i bjelovarske toplice koje planiramo javnosti predstaviti već slijedeći tjedan, poručio je bjelovarski gradonačelnik, Dario Hrebak.
– Trenutno stvaramo preduvjete za pravo profesionalno kazalište. Naša projekcija je da bi kroz pet godina mogli ostvariti uvjete za upravo takvo kazalište. Do tada će ovo biti polivalentna dvorana za razne izvedbe, poput koncerata, kazališnih predstava, glazbenih izvedbi, odnosno sve ono što se veže za umjetnost i kulturu. Također, posjetitelji će zahvaljujući novoj dvorani imati priliku vidjeti sadržaje koji se u Bjelovaru nisu mogli izvoditi. U donji dio bine moći se se smjestiti oko 80 glazbenika. U Hrvatskoj takvu mogućnost ima samo naša metropola. Trenutno je fokus na zvučnom dijelu dvorane, jer je akustični segment jako bitan, a ujedno i kompliciran. U starom Domu kulture zvučni dio bio je dosta nekvalitetan, odnosno nezadovoljen, pojasnio je Tvrtko Hopek, viši referent za kulturu u Gradu Bjelovaru.
O samoj obnovi Doma kulture govorila je i arhitektica Nataša Milobara.
– Zahvati su obuhvaćali razne aspekte od rekonstrukcije gledališta, pogotovo balkona koji će imati potpuno novi oblik. Povećali smo i broj sjedala, pa će tako jedan dio sjedala biti mobilan prema potrebi događanja. Uz navedene zahvate, posebna pozornost je bila na osiguranju pristupačnosti osobama s invaliditetom za koje je osiguran poseban ulaz. Što se tiče aspekta vraćanja povijesnih obilježja, u suradnji s nadležnim konzervatorskim uredom, zgrada će imati izvornu boju fasade, kazala je arhitektica Nataša Milobara.