Poznato je da Grad Bjelovar sustavno pomaže poljoprivrednicima na svom području. Primjerice, prošle je godine isplaćeno više od 500 tisuća kuna zahtjeva za potpore. Tijekom 2021. godine Grad Bjelovar nastavlja s potporama za poljoprivrednike te uskoro raspisuje novi natječaj za 19 potpora male vrijednosti za što je u gradskom proračunu planirano oko 869 tisuća kuna.
Više o tome rekao je zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić u ponedjeljak, 8. ožujka na OPG-u Bobinac u Galovcu koji se bavi plasteničkom proizvodnjom rajčica, salate, batata te je jedan od korisnika potpora Grada Bjelovara.
– Kada je u pitanju pružanje pomoći poljoprivrednicima, mislim da je Grad Bjelovar u posljednje četiri godine pokazao svoju dosljednost. Subvencionirali smo oko dva i pol milijuna kuna, odnosno 600 malih poljoprivrednih proizvođača. Mjere će se odnositi na subvencioniranje zakupa mjesta na tržnici, očuvanje pčelinjeg fonda, razvoj poljoprivredne proizvodnje i slično. Mjere koje provodi Grad Bjelovar najčešće koriste povrtlari i pčelari, no ako gledamo strukturu mjera koje raspisujemo, najaktivniji su ipak pčelari. Kvargl je naš 25 hrvatski proizvod zaštićen u EU, što je za nas izuzetno važno. Sa mjerom poticanja proizvodnje kvargla krećemo ove godine. Jasno je da proizvođačima sira moramo pomoći. Jedna od podmjera bilo je osnivanje i otvaranje „Bilogorske košare“, putem koje ujedinjujemo proizvođače i radimo na što boljoj dostupnosti lokalnih proizvoda. Prvi u Hrvatskoj smo napravili „Bjelovarski doručak“. Na taj način smo ujedinili domaće proizvođače sa domaćih OPG-ova koji svoje proizvode nude vrtićima i školama. Djeca danas jedu domaći paradajz, krumpir, papriku, jabuku. Na većini poljoprivrednih gospodarstava glavnu ulogu obnašaju žene, pa s obzirom da je danas njihov dan upućujem im čestitku, rekao je Igor Brajdić.
– Ne bježimo od činjenice da su Bjelovar i Bjelovarsko – bilogorska županija oduvijek poznati po poljoprivredi i njezinoj proizvodnji. Nažalost, u određenom periodu taj je segment pao u drugi plan. Tijekom našeg mandata, trudimo se što više i bolje pomagati malim poljoprivrednim proizvođačima. Imamo razna sufinanciranja, oslobođenja plaćanja tzv. prodajnih kocki na bjelovarskoj tržnici, projekte „Bjelovarski doručak“ i „Bilogorska košara“. Tržište je u današnje vrijeme prilično nemilosrdno, no mi na sve moguće načine pokušavamo održati lokalnu proizvodnju. Grad Bjelovar je u tu svrhu u posljednje četiri godine izdvojio milijunske iznose. Na OPG-u kojeg smo danas posjetili imamo odličan primjer gdje je gospođa napustila svoj posao i odlučila se baviti poljoprivrednom proizvodnjom, zaključio je gradonačelnik Dario Hrebak.
Koliko plastenika broji OPG Bobinac, što se sve u njima uzgaja, na kojoj površini i o kojoj količini uzgojenog povrća je riječ, otkrio je vlasnik Ivan Bobinac.
– Slijedeći tjedan ćemo montirati četvrti plastenik. Kada nas vrijeme dobro posluži, uzgojimo zaista velike količine povrća, kako na vanjskom, tako i u plasteničkom djelu. Batat nam je trenutno među najtraženijim i najatraktivnijim kulturama. Isto tako velika je potražnja za mrkvom, peršinom, celerom, pastrnjakom. Do sada smo koristili mjere Grada Bjelovara koje su od velike pomoći. Konkretno, tražili smo subvenciju za izradu plastenika i zakupa prodajnog mjesta na tržnici. Prosječna cijena plastenika od 320 kvadrata s najlonom iznosi oko 40 tisuća kuna. Kroz mjeru Grada Bjelovara, subvencija za jedan plastenik iznosi devet i pol tisuća kuna. Dokle god je tržište pogodno za širenje, namjeravamo se baviti ovim poslom, ali i prijavljivati na natječaje za ostvarivanje potpora od strane Grada Bjelovara, pojasnio je Ivan Bobinac.
Bjelovarski kraj odavno je poznat i po pčelarstvu. Lokalne pčelarske udruge i ove godine mogu biti zadovoljne, jer će Grad Bjelovar osigurati potpore i za ovu granu poljoprivrede.
– Uvjeti natječaja za očuvanje pčelarskog fonda biti će isti kao i prošle godine, odnosno iznositi će 30 kuna po jednom pčelinjoj zajednici, točnije četiri tisuće kuna po OPG-u. Možda se nekome to čini malo, no kada se pomnoži potpora po košnici sa brojem pčelara, mjere iznose po nekoliko stotina tisuća kuna. Pčelarska udruga Bilogora – Bjelovar djeluje na području grada i osam susjednih općina, dok potpore dobivaju pčelari samo sa područja Bjelovara. U našoj udruzi ih je oko 50 posto. Broj pčelara iz godine u godinu varira, nekada sa tendencijom pada, nekada s rasta, rekao je Goran Pranjić, predsjednik Pčelarske udruga Bilogora – Bjelovar.
Grad Bjelovar će ovih dana objaviti i ovogodišnji Javni poziv za potpore u poljoprivredi.