Danas je svečano otvoren prostor Kulturnog centra Zajednice Albanaca, i to u Ulici Dimitrija Demetra 3 u Bjelovaru. Otvorenju je prisustvovao gradonačelnik Grada Bjelovara Dario Hrebak, saborska zastupnica za nacionalne manjine Ermine Lekaj Prljaskaj, predstavnik veleposlanstava Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije te delegacije iz Okruga Berat iz Albanije. Svečanosti su također nazočili i ministar savjetnik i privremeni otpravnik poslova Nazif Djaferi, don Krist Gjergji, misionar Albanske katoličke misije u RH koji je ujedno i blagoslovio Centar, potpredsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine Bjelovarsko – bilogorske županije Skender Zogaj, kao i izaslanstvo Grada Berata iz Albanije, građani i građanke albanske nacionalne manjine s područja Grada Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije.
– Ovo je dugogodišnji san naših Albanaca sa ovih prostora. Sada ćemo imati još više mogućnosti za druženje, održavanje kulturno – umjetničkog programa, sjednica i slično. Svaki pripadnik nacionalne manjine se puno bolje osjeća u svome domu i okruženju, tako da stvaranje ovakvih uvjeta, pomoću kojih ćemo još kvalitetnije raditi na očuvanju albanske kulture i običaja je svakako je poželjno. Svi mi koji smo doselili na prostor Republike Hrvatske, prihvatili smo drugu domovinu. Hrvatska je naš drugi dom, ali svi mi osjećamo svoje korijenje. U naš novi prostor pozivamo sev ljude dobro volje. Takvi su uvijek dobrodošli. Nažalost, mnogo ljudi, pa tako i Albanaca napušta Hrvatsku i odlazi u druge zemlje u potrazi za boljim životom. Naše kulturno – umjetničko društvo djeluje od 2007. godine, sa itekako manje članova. Na samom početku smo imali 30 ljudi, danas samo deset. Sretni smo što imamo omogućenu nastavu po modelu C, što znači da se gradivo obrađuje na albanskom jeziku, rekao je Martin Gojani, predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine Bjelovarsko – bilogorske županije.
– Smatram da sve nacionalne manjine moraju imati prostor u kojem će se okupljati i održavati različite sadržaje, manifestacije. Albanska manjina na području BBŽ je zaista aktivna, a do sada nije imala svoje prostorije. Kroz razgovor sa predsjednikom udruge došli smo do zaključka kako je stiglo vrijeme da i ova udruga ima napokon svoj prostor za rad. Albanska nacionalna manjina Hrvatskoj je dala veliki doprinos, od Domovinskog rata, pa sve do danas. Nadam se da će Albanci u budućnosti imati prostore u svakoj županiji. Nažalost, odlazak mladih Hrvata isto tako utječe i na odlazak Albanaca iz Hrvatske u strane zemlje. Svakako primjećujemo da se puno njih odselilo u inozemstvo. Mi na to ne možemo utjecati, no možemo reći da je Hrvatska za njih jedina prava domovina, zaključila je Ermina Lekaj Prljaskaj, saborska zastupnica albanske, bosnjačke, crnogorske, makedonske i nacionalne manjine u RH.
– Ovo je zaista hvalevrijedna inicijativa i zaista mi je velika čast danas biti na otvaranju. Ovdje će se razvijati kultura, folklor, pjesma albanske manjine, što me izuzetno veseli i čini ponosnim. Slobodno mogu reći kako se radi o povijesnoj inicijativi. Centar će imati veliku i važnu ulogu u povezivanju Albanaca i Hrvata. Kulturni razvoj, odgoj, međusobno prihvaćanje i osjećaj jednakosti je ono ćemu svi težimo, rekao je Nj.E.Riza Poda, veleposlanik Republike Albanije u RH.
– Još 2011. godine potpisan je sporazum o suradnji između Berata i Bjelovara. Tada sam prvi izrazio želju da posjetim Bjelovar i Bjelovarsko – bilogorsku županiju. Tijekom boravka na vašem području, naišao sam na veliko gostoprimstvo, pozitivno okruženje i ljubazne ljude. Danas sam osmi put u Bjelovaru i jako sam sretan zbog otvaranja Kulturnog centra Zajednice Albanaca, poručio je Fatli Adlij, u ime grada Berata.
– Jako mi je drago da smo se svi danas uspijeli okupiti u Bjelovaru i to iz jednog jako lijepog razloga. Albanska manjina itekako zaslužuje ovakav reprezentativni prostor u našem gradu. Taj dio je riješen, a Grad Bjelovar će još dodatno pomoći prilikom uređenja i daljnjih aktivnosti. Od ukupno 22 manjine, na bjelovarskom području živi 21 manjina, što je itekako puno. Ti pokazatelji najbolje govore koliko su manjine kod nas ravnopravne i prihvaćene. Bjelovar i županija su izrazito multikulturalno područje. Uz domaće stanovništvo, velik broj manjina je Bjelovar gradilo davnih godina, možemo reći od samog početka. Puno pripadnika manjina i danas ovdje živi, radi, školuje se, zasniva obitelj, vodi vlastito poslovanje i slično. Posebna zahvala ide svima koji na bilo koji način doprinose razvoju Bjelovara. Na to sam izrazito ponosan. Bjelovar je zbog toga otvoren i tolerantan grad koji ima veliku perspektivu. Vjerujem da ćemo zajedničkim snagama i dalje graditi i raditi, optimističan je i zadovoljan bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
-Bjelovarsko – bilogorska županija predstavnik je multikulturalnosti i zajedničkog suživota brojnih pripadnika nacionalnih manjina. Po tome smo itekako poznati, kako na području Hrvatske, tako i izvan naših granica. Mislim da nas brojne različitosti čine jačima i hrabrijima. Time doprinosimo zajeničkom napretku, rekao je Mario Preskočil, predsjednika ŽS Bjelovarsko-bilogorske županije koji je govorio u ime BBŽ-a.