U Ulici dr. Ante Starčevića u subotu 5. listopada, postavljena je nova spomen ploča antifašistu Gustavu Perl Bendi koji je u toj ulici, na kućnom broju 3., i odrastao. Gustav je rođen 11. srpnja 1921. godine u obitelji bjelovarskog tvorničara Isaka Perla, a nakon što je zbog svojeg antifašističkog djelovanja izbačen iz svih srednjih škola u Jugoslaviji, na školovanje odlazi u Veliku Britaniju.
U Bjelovar se vratio 1940. godine, a 1941. godine postao je prvim komandirom Bjelovarske partizanske grupe. Život je izgubio u 21. godini u Koprivnici, izvodeći akciju izvršenja atentata na ustaškog ministra Milu Budaka.
Gustav Perl Benda veliki doprinos dao je i sportu te je jedan od osnivača bjelovarskog Stolnoteniskog kluba, koji je sve do nedavno održavao i memorijalni turnir Gustavu čast. Isto tako, prijašnjih godina je jedna od bjelovarskih ulica nosila ime Gustava Perl Banda.
Postavljanju novoobnovljene spomen ploče na pročelje obiteljske kuće Perl prisustvovao je velik broj političara te predstavnika udruga i vlasti, a ploču je otkrila gđa. Ruth Perl Deutsch, mlađa sestra Gustava Perla koja je tom prigodom poručila kako je ova ploča spomen svih židova grada Bjelovara.
Gđa Ruth danas je 93-godišnjakinja koja odrastanje u Bjelovaru pamti kao najljepši period svojeg života.
– Moje djetinjstvo u Bjelovaru je nešto najljepše što itko može proživjeti. Bjelovar je bio divan grad, na maloj udaljenosti nalaze se tri bogomolje: katoličku, pravoslavnu i židovsku, uvijek su se slavili svi praznici, kazala je gđa Perl Deutsch naglasivši kako u Bjelovaru tada strah nije postojao.
– Bjelovarčani u to doba nisu smatrali da trebaju otići. Bjelovar je bio poseban grad s posebnim ljudima i shvaćanjima. Ono što je Gusti rekao: ja ne razumijem što to znači rasa ili biti drukčiji – ako si pošten, onda si pošten, a ako si nepošten, onda si nepošten. Drugog nema, poručila je.
Ruth Perl Deutsch tom je prigodom zahvalila svima onima koji su u iznimno mladoj dobi počeli širiti antifašizam. Kazala je i da taj antifašizam postoji u Ustavu naše Republike.
– Samo nas sloboda i jednakost mogu dovesti do prosperiteta, kazala je sestra Gustava Perl Banda.
Inače, prva ploča u čast Gustavu Perl Bendi na istom mjestu otkrivena je 9. listopada 1983., a obnavljanje i podizanje ploče koju imamo danas inicirala je Udruga antifašističkih boraca i antifašista Bjelovar, u čije ime se oglasio Nenad Nekvapil.
– Gustav se je cijelog života borio za slobodu i ravnopravnost, i 1941. godine kada je sa švicarskih Alpa mogao promatrati što se događa u Europi, nije ni trenutka oklijevao nego se vratio u Hrvatsku, stao na čelo partizanskog odreda i krenuo aktivno u borbu, rekao je Nenad Nekvapil, gradski vijećnik i član gradskog odbora SDP Bjelovar te je dodao kako je 5. listopada 1941. godine Gustav krenuo u partizansku akciju u kojoj je tragično poginuo.