Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar prepoznata je kao škola koje promiče nenasilje. Od osnutka Foruma mirotvornih škola 2017. godine aktivno sudjeluje u njegovu radu te je jedna od potpisnica Platforme mirotvornih škola i kandidat za nagradu Krunoslav Sukić za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava. Forum je osnovan u okviru organizacije Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka te okuplja 15 osnovnih i srednjih škola te nekoliko organizacija civilnog društva. Grad Osijek prvi je potpisao Povelju potpore mirotvorstvu u školama, a ove godine pridružili su se gradovi Delnice, Vrbovsko te općina Mrkopalj. Tom prilikom delnički gradonačelnik Dražen Mufić je rekao: „Time smo iskazali odgovornost za izgradnju mira u našim zajednicama“.
Forum Mirotvorna škola se zalaže za obrazovni sustav u Hrvatskoj i Europi koji razvija kulturu mirotvorstva. On povezuje škole (učenike, nastavnike, roditelje) i druge institucije i organizacije koje rade na izgradnji mira i obrazovanju za mir, lokalne samouprave i stručnjake iz područja mirotvorstva. Inicijativa je proizašla iz kruga laureata i nominiranih škola za Priznanje MIROTVORNA ŠKOLA koje dodjeljuje Centar za mir – Osijek od 2015. Mirotvorne su škole one koje u svome radu promiču mir, toleranciju i nenasilje, njihovi učenici i djelatnici pružaju podršku jedni drugima i kroz razne oblike rada i suradnje izgrađuju bolje odnose u školskoj zajednici i šire, međusobno se uvažavaju i izazove rješavaju dijalogom, smislom za zajedništvo, povjerenjem, solidarnošću. Razna su područja djelovanja u kojima se škole mogu iskazati i ponijeti titulu mirotvorne škole: npr. brigom za okoliš, brigom za nezbrinute životinje, sudjelovanjem u projektima Crvenog križa i u raznim humanitarnim akcijama, njegovanjem međureligijskog dijaloga, ukazivanjem na nepravde nastale zbog nekih predrasuda te mnogim drugim aktivnostima na razini razreda, škole, lokalne zajednice i još šire – na nacionalnoj razini.
Nakon Osijeka i Daruvara, ovogodišnji Forum održan je 29. i 30. kolovoza u Gorskom kotaru, u Moravicama. Domaćin je bila Osnovna škola I. G. Kovačić Vrbovsko u suradnji s ostalim školama u okruženju. Forum je održan pod nazivom „Učeća zajednica za mir: Kako mogu pridonijeti izgradnji boljih odnosa u školi?“ Sudjelovali su učenici i nastavnici iz 17 škola i predstavnici 4 mirovne organizacije (64 nastavnika i 26 učenika). Komercijalnu i trgovačku školu Bjelovar predstavljale su pedagoginja Ornela Malogorski, ujedno i koordinatorica Foruma u Bjelovaru i članica koordinacijskog odbora Foruma te profesorica Mirela Alebić i učenica 3.b razreda Mirna Koren. Imale su priliku razmijeniti iskustva u radu, posjetiti goranske škole, upoznati primjere dobre praske te promišljati o izazovima i prilikama za unaprijeđenje odnosa u školi i zajednici te na taj način stvarati okruženje poticajno za podučavanje, učenje i dobar život. Učenici su sudjelovali u dinamičnim, zanimljivim i poučnim radionicama u kojima su nastala prava mala umjetnička djela inspirirana temom mira i ljepotama Gorskog kotara pretočena u sjajne prezentacije korištenjem govora, slike, fotografije i kreativnog pisanja.
Svima je poseban doživljaj bio susret sa „svjedocima vremena“ – suradnicima pok. Franje Starčevića. Neki od nas prvi su puta čuli kako je održan aktivni mir u Goranskom kraju tijekom kovitlaca Domovinskog rata i o prvoj Školi mira u Hrvatskoj (Mrkopalj) koju je pokrenuo upravo Franjo Starčević. Uz primjere dobre prakse slušali smo izlaganja Katarine Kruhonja, mirovne aktivistice i jedne od inicijatorica ovog Foruma i osnivačice Centra za mir, pučke pravobraniteljice za ljudska prava Lore Vidović te dr. sc. Sare Clarke Habibi sa Sveučilišta Cambridge.
Održana je i Skupština Foruma te je dogovoreno da se idući Forum 2020. godine održi u Ogulinu te 2021. godine u Bjelovaru u organizaciji Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar.
Izvor informacija: KTŠ Bjelovar