Osim o temama vezanim za školstvo, prijevoz, poljoprivredu, umirovljenike, članovi Županijske skupštine tijekom Aktualnog sata dotaknuli su se i pitanja koji se tiču loše financijske situacije u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji.
Zorana Bišćana iz redova HDZ-a tako je zanimalo ima li istine u tvrdnjama kako su u okviru rada Županije povećani troškovi za isplatu plaća. Bišćan je zamolio usporedbu za period od 1. siječnja do 1. travnja tijekom 2021. i 2022. godine.
– S jučerašnjim danom bilježimo smanjene za 114 tisuća i 456 kuna. Županija je za troškove plaća djelatnika u 2021. izdvojila 5 milijuna 552 tisuće i 893 kune, dok je u istom razdoblju ove godine na istoj stavci potrošeno 5 milijuna 438 tisuća i 436 kuna. Vidljivo je smanjenje razlike u odnosu na plaće, a broj osoba je identičan, dakle imamo 138 zaposlenih, odgovorila je Suzana Raguž Pehar, pročelnica Odjela za financije BBŽ.
Zbog učestalih prozivki bivše, prema aktualnoj županijskoj vlasti, Ivica Vranić (HDZ) zatražio je službene podatke vezane za potrošnju županijskih financijskih sredstava u pogledu službenih putovanja.
– Rezime službenih putovanja imamo za svaku godinu. Od 1. siječnja do 29. travnja ove godine, u usporedbi s istim periodom prošle godine imamo razliku od 184 tisuće i 995 kuna. Razlika u 2022. godini u odnosu na 2019. iznosi 32 tisuće i 196 kuna. Što se tiče perioda 2020. godine i 2021., zbog pandemije i lockdowna, službena putovanja su bila smanjena, zbog čega su i razlike vrlo značajne, no ne toliko bitne. Iznos je oko 4 tisuće kuna za 2022. godinu u usporedbi s 2020., a 2021. na 2022. imamo nekih tisuću kuna. Što se tiče službenih putovanja po godinama, tijekom 2018. izdvojeno je 190 tisuća kuna, 2019. godine 355 tisuća i 920 kuna. Godine 2020. i 2021. su u padu zbog lockdowna, pa je tako u 2020. bilo 30 tisuća kuna te u 2021. godini 13 tisuća kuna. Do dana stupanja na dužnost župana Marka Marušića utrošeno je 600 tisuća kuna u periodu od četiri godine, pojasnila je pročelnica Suzana Raguž Pehar.
S obzirom da su HSLS-ovci prije nekoliko dana javno govorili o tehničkom bankrotu Bjelovarsko – bilogorske županije, uzrokovanim lošim radom bivšeg župana, Slavko Došen (HSLS) iskoristio je priliku i na Aktualnom satu upitao župana na koji način planira vraćati financijske dubioze te jesu li nadležne institucije pregledale dokumentaciju i eventualno kaznile nezakonite radnje.
– Županija ima ukupno 419 milijuna kuna ukupnih obveza, od čega je 103 milijuna dospjelih obveza i 224 milijuna kuna nedostajućih prihoda. Zaduženost naše Županije iznosi 40 posto, a svi znamo da je dopušteno samo 20 posto. Sada jedino možemo ne stvarati nove obveze, odnosno smanjivati troškove što cijelo vrijeme i radimo. Nažalost, financijska situacija u Županiji je strahovito loša i mnoge su stvari neizvedive. Nezakonite radnje koje otkrijemo uredno prijavljujemo nadležnim institucijama. Svakako očekujemo pravorijek institucija. Dosadašnje megalomansko trošenje novca, dovelo nas je do ruba propasti i sada, kako bismo osigurali funkcioniranje cijelog sustava moramo pretakati iz “šupljeg u prazno”, odgovorio je župan Marušić.
Zadnje pitanje vezano za županijske financije uputio je Marijo Puškarić (HSLS).
– Da li je završena interna revizija poslovanja Bjelovarsko – bilogorske županije i njenih ustanova za 2019. godinu? Postoje li neki nalazi, jer znamo da su strahovi opravdani, iz razloga što mnogo toga nije bilo dobro odrađeno, upitao je Puškarić.
Pročelnica za financije ističe kako je Državna revizija u “posjetu” Bjelovarsko – bilogorskoj županiji bila 2020. godine, kada su utvrđene određene nepravilnosti.
– Imamo izvješće za 2018. godinu u kojem su navedene brojne nepravilnosti. Jedna od njih ukazuje da je Bjelovarsko – bilogorska županija koristila minus visini 950 tisuća kuna, a koji je bio nedopušten. Isti je ukinut, no na temelju toga su oročena sredstva u iznosu 10 milijuna kuna. Proračunski nadzor dogodio se 2019. godine i tada je u segmentu prijavljen velik broj plaća. Naime, od osnovice je dozvoljeno 20, a Županija je imala 26,4 posto. Sada smo na oko 17,5 posto. Također, prijavljena je i ukupna zaduženost Bjelovarsko-bilogorske županije od 40,7 posto. Državna revizija kontrolira nepravilnosti koje se nalaze u izvješću za 2018. godinu te se provjeravaju sve godine, završno sa 2021. Ukoliko nepravilnosti bude uočene i dalje, predmet će ići prema DORH-u i Krim policiji. Što se tiče vanjske revizije koja je ugovorena od strane Županije, krajem godine revidirano je pet ustanova, Dom za starije osobe Bjelovar, Razvojna agencija JURA, Opća bolnica Bjelovar, Bjelovarski sajam te Suvenir Arbor. I u ovom su pogledu uočene nepravilnosti te su poduzete radnje nadležnih institucija, završno je pojasnila pročelnica Raguž Pehar.