U petak 27. svibnja, u velikoj vijećnici Bjelovarsko – bilogorske županije održana je zajednička konferencije Županije i Ureda zastupnika Sokola na terenu na temu Pametna sela – EU koncept razvitka ruralnih područja.
Sudionicima su se ovom prigodom obratili Marija Jungić, zamjenica bjelovarsko – bilogorskog župana, Ivan Bota, ravnatelj Uprave za regionalni razvoj u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, Zdravko Tušek, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede RH, putem video poruke Dubravka Šuica, potpredsjednica Europske komisije te Tomislav Sokol, zastupnik u EU parlamentu.
– Europska sredstva koja se izdvajaju za poboljšanje kvalitete života i infrastrukture u slabije razvijenim područjima ključna su za demografsku revitalizaciju područja koja su izgubila stanovništvo zbog gospodarskih i drugih razloga. Pred nama je zadatak da napravimo cjeloviti okvir pomoću kojeg ćemo omogućiti da ljudi, a naročito naši mladi ostaju na selu. Mladi traže priliku, a naš je zadatak da im na istu i ukažemo te da im ju pomognemo realizirati. Smatram da uz pomoć koncepta pametna sela možemo spriječiti depopulaciju naših ruralnih krajeva. Nadam se da ćemo ovom tematikom potaknuti oporavak i dodatni razvoj ruralnih područja diljem Hrvatske, poručio je Sokol.
Naime, zastupnik Sokol održao je samostalno izlaganje “Pametna sela iz EU perspektive” u kojem je ukazao na mnoge mogućnosti koje koncept pametnih sela pruža za revitalizaciju i razvoj ruralnih područja. Nažalost, ruralni krajevi danas predstavljaju prostor koji je suočen s nizom izazova poput depopulacije, nedostatka zdravstvene i obrazovne infrastrukture i pružanja usluga, slabe prometne povezanosti te skromnog tržišta rada. Isto tako, takva područja suočena su s manjkom novih digitalnih tehnologija i širokopojasne internetske povezanosti. Stoga je jedan od glavnih ciljeva rada promoviranje i zalaganje za smanjenje razlika između regija uz pomoć dostupnih europskih fondova, programa i inicijativa s posebnim naglaskom na ruralna područja koja imaju ključnu ulogu u 21. stoljeću.
Podsjetimo kako su pametna sela direktno povezana s radom zastupnika Sokola u Europskom parlamentu, gdje je član Odbora za regionalni razvoj, ali i potpredsjednik Međuskupine Europskog parlamenta za Ruralna, planinska i udaljena područja i pametna sela. Sokol nastoji lokalne vlasti i stanovnike ruralnih područja u Hrvatskoj dodatno upoznati s mogućnostima koje koncept pametnih sela nudi, s ciljem ravnomjernog razvitka svih ruralnih područja naše zemlje.
Također, u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji predstavljene su i mogućnosti financiranja pametnih sela iz raznih EU fondova, dok je za provedbu i iskorištavanje raspoloživih europskih sredstava potrebna suradnja i koordinacija svih institucija i dionika iz lokalne zajednice te sustavna podrška, s nacionalne i europske razine. Europska sredstva koja se izdvajaju za poboljšanje kvalitete života i infrastrukture u slabije razvijenim područjima ključna su za demografsku revitalizaciju područja koja su izgubila stanovništvo zbog gospodarskih i drugih razloga.

– Naša županija jedna je od vodećih poljoprivrednih županija u RH, stoga koncept pametnih sela vidimo kao odličnu priliku za rješavanje određenih problema. U pitanju su nedostatak infrastrukture, lošija prometna povezanost, nedovoljan razvoj širokopojasne mreže, ali i još mnogo toga. Primjerice, velik postotak mladih ne namjerava ostati u svojim selima i na ruralnim područjima i tamo osnivati svoje obitelji. Sigurni smo da bi koncept o kojem smo danas detaljno govorili mogao biti velika prilika za našu Bjelovarsko – bilogorsku županiju. Naglasak bismo stavili na infrastrukturu i razvoj dodatnih poljoprivrednih, ali i nepoljoprivrednih djelatnosti, u cilju ostanka i rada mladih ljudi na selu, rekla je Marija Jungić, zamjenica župana.
Poznato je kako je selo osnova opstanka svakog naroda, pa tako i u Hrvatskoj. Zajednička politika koja u domeni djelovanja Ministarstva poljoprivrede RH omogućava financiranje velikog i širokog niza projekata, investicija i inicijativa koje poboljšavaju uvjete života na selu, odnosno na ruralnim područjima.

– Bjelovarsko – bilogorska županija jedna je od najrazvijenijih kada je u fokusu poljoprivreda. Ovdje imamo čitav niz različite proizvodnje i uzgoja. U prilog tome idu i znatna financijska sredstva koja su korištena iz Programa ruralnog razvoja, Fonda za izravne potpore i Fonda za ribarstvo. Govorimo o nešto većem iznosu od tri milijardi kuna u mandatu aktualne Vlade RH. Budući strateški plan omogućiti će daljnje investicije malim i mladim poljoprivrednim proizvođačima, kako bi ostvarili pomlađivanje sela i njegov opstanak, ističe Zdravko Tušek, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede.