Na dan kad je Zagreb i okolicu zahvatio najveći potres u posljednjih 140 godina, u Hrvatskoj je istovremeno 235 oboljelih od koronavirusa – 29 novooboljelih od jučer.
Građanima su tako upućene mjere opreza kojih se trebaju pridržavati u ovo vrijeme dvije krize.
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Bujević u svojem obraćenju poručila je osobama koje se nakon potresa nalaze izvan svojih domova da se dobro obuku te da nastave izbjegavati socijalne kontakte.
-Dobro se obucite, izbjegnite socijalni kontakt, stavite kapove i šalove da vas hladni zrak ne pothladi jer ćemo imati veći problem. Nemojte nasjedati svim vijestima koje putuju društvenim mrežama; one su lažne i bespotrebno uzbuđuju narod. Budite vani, ali distanca i dalje ostaje. Stavite kape, rukavce, debele zimske jakne, debele hlače, šal preko usta. Teško je svima, mi to razumijemo, svatko ima potrebu da se okupi u teškoj situaciji, držite se mjera, sve su službe na terenu, svi obavljaju svoj posao, dižemo sve ljude od kuće i sve će biti u redu, rekla je Grba Bujević.
Seizmolog iz Seizmološke službe Hrvatske Krešimir Kuk pokušao je građanima poslati umirujuću poruku, poručivši kako je dosad danas već zabilježeno 10-ak ili 20-ak manjih potresa, što je potpuno normalno. Ipak, poručio je ljudima da izbjegavaju blizinu zgrada zbog pada žbuke te da za vrijeme potresa ne koriste dizala ni stepeništa.
Zbog novonastale situacije jutros su se izvanredno sastali predstavnici Vlade i Stožera te zagrebački gradonačelnik, koji poručuju kako je epidemija koronavirusa ipak veći problem od potresa.
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović tako je javnosti poslao poruku da je u ovoj situaciji od primarne važnosti slušati uputstva Vlade i Stožera.
Premijer Andrej Plenković kazao je kako je preporuka građanima da zasad ostanu ispred svojih zgrada, no uz dovoljan oprez. Kazao je i kako stručnjaci trenutno pregledavaju zgrade.
-Nema potrebe za velikim odlascima na benzinske crpke. Imali smo dvije kontradiktorne poruke, prvo ostanite doma, a onda je bio potres. Seizmolozi će vam reći što struka ima reći o potresima i dodatnim podrhtavanjima. Intenzivirat ćemo sve aktivnosti i upravljat ćemo ovom krizom, kao i krizom oko virusa. Nastojat ćemo da se što prije osposobe prometnice. Poseban fokus imat ćemo na zdravstvene ustanove, istaknuo je premijer koji napominje da je ugroza od virusa veća od ugroze od potresa, rekao je Plenković.
Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je da se krizna situacija dogodila s 10 novorođenčadi u Petrovoj, koji su sad zbrinuti, te da je u potresu jedna osoba teže ozlijeđena, komentirao je Beroš istaknuvši kako je prioritet s građevinskog aspekta provjeriti stabilnost bolnica i ostalih zdravstvenih objekata.
Ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović ističe da će se komunikacija nastaviti kao i dosad te će se Stožer prvenstveno oslanjati na sugestije struke.
-Ono što je specifičnost ove situacije to je da je i novi koronavirus prepun nepoznanica, a znamo od ranije da potresi nisu nešto na što znanost može dati egzaktan odgovor. Zato je bitno da imamo potpunu koordinaciju svih relevantnih službi u RH. Hrvatska vojska već radi na raščišćavanju ruševina – sve ono s čim RH raspolaže bit će u funkciji. Ovo je dvostruka kriza koja je u ovom trenutku fokusirana samo na Zagreb i okolicu, ostatak Hrvatske se u ovom trenutku u prvom redu nosi s koronavirusom, rekao je Božinović poručivši da ćemo svi zajedno izaći iz ovoga.