Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku odobrilo je financiranje programskih aktivnosti trogodišnjeg programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ u iznosu od 150.000,00 kn godišnje koje će Društvo multiple skleroze BBŽ provoditi od 01. lipnja 2020.g. do 31. svibnja 2023. godine u suradnji sa partnerskim organizacijama – Gradom Bjelovarom, Centrom za socijalnu skrb Bjelovar, Centrom za socijalnu skrb Daruvar i Udrugom „Impress“ Daruvar
Društvo multiple skleroze Bjelovarsko-bilogorske županije je organizacija koja okuplja osobe oboljele od multiple skleroze na području Bjelovarsko bilogorske županije (BBŽ) i aktivno djeluje od 2002. godine. Trenutno broji 82 člana, osoba s invaliditetom oboljelih od multiple skleroze (MS)- kronične upalne bolesti središnjeg živčanog sustava koja se javlja u svim životnim dobima, nepoznatog uzroka i nepredvidljivog tijeka. U posljednjim godinama mjeri se porast zastupljenosti pojave ove kronične bolesti kod mladih osoba. Zbog svoje progresivne usmjerenosti MS kod oboljelih osoba vrlo brzo uzrokuje fizičke ograničenosti i radne nesposobnosti što dovodi do lošeg materijalnog položaja, stigmatizacije, promjena u funkcioniranju, diskriminacije od strane društva. Nedostatak kvalitetnog sustava podrške i socijalnih usluga u zajednici uzrokuje slabljenje socijalnih kontakata oboljelih osoba, neinformiranost, osjećaja izoliranosti i bespomoćnosti, nemogućnost ostvarivanja prava i povlastica, razvoj bolesti, te institucionalizaciju. U konačnici, rezultira socijalnom isključenosti osoba s invaliditetom, nemogućnosti njihovog potpunog sudjelovanja u zajednici te ih gura na margine društva.
Društvo multiple skleroze BBŽ u suradnji sa partnerskim organizacijama – Gradom Bjelovarom, Centrom za socijalnu skrb Bjelovar, Centrom za socijalnu skrb Daruvar i Udrugom „Impress“ Daruvar provoditi će aktivnosti programa „Zajedno do kvalitetnijeg života“ na području Bjelovarsko-bilogorske županije. One obuhvaćaju usluge stručne podrške – psihološke radionice, radionice sa socijalnim radnikom, neurologom, predavanje i radionicu o zdravoj prehrani, edukacija o pravima osoba s invaliditetom; radno okupacijske aktivnosti – radionice izrade ručnih radova, likovnog i glazbenog izražavanja, izlete; usluge preventivne skrbi s ciljem samostalnijeg i neovisnijeg života osoba oboljelih od MS-a – vježbaonica pod stručnim vodstvom fizioterapeuta, zapošljavanje fizioterapeuta za pružanje fizioterapijskih tretmana prilagođenih specifičnim potrebama korisnika.
Navedenim aktivnostima dugoročno se utječe na sudjelovanje u životu lokalne zajednice i poboljšanje kvalitete života kroz intenzivnije socijalno uključivanje oboljelih od MS-a. Programom se utječe na širenje mreže socijalnih usluga koje podupiru socijalnu uključenost i regionalnu ujednačenost, pridonose usklađenju obiteljskog i poslovnog života korisnika, zapošljavanju, podizanju kvalitete i dostupnosti socijalnih usluga te poticanju volontiranja.