Svake godine u svijetu se na današnji datum 14.3. obilježava dan brojke pi (π), a tim povodom su učenici, učitelji i djelatnici II. osnovne škole Bjelovar i ove godine organizirali natjecanje učenika naše županije u pamćenju što više znamenaka broja pi. Natjecanje je održano u Kulturnom i multimedijskom centru Bjelovar, a sudjelovalo je deset škola s područja čitave Bjelovarsko- bilogorske županije.
Sponzori natjecanja su Bjelovarsko- bilogorska županija, Grad Bjelovar, tvrtka Koestlin, Kulturni i multimedijski centar Bjelovar te knjižare Školska knjiga i Profil.
Natjecanju su prisustvovale i zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije Bojana Hribljan te zamjenica gradonačelnika Valna Bastijančić Erjavec koje su pozdravile okupljene te su natjecateljima poželjele sreću.
Milka Fofonjka, organizatorica i nastavnica matematike u II. osnovnoj školi u Bjelovaru rekla je kako ovaj događaj postaje sve popularniji.
– Ovo nam je četvrta godina kako organiziramo županijsko natjecanje u pamćenju decimala broja pi.
Danas je 14.3. – svjetski broj matematike, dan broja pi i Alberta Einsteina, cijeli svijet to obilježava, a i u Hrvatskoj postaje sve popularnije. Mi smo odabrali upravo taj dan kako bismo skupili učenike naše županije i na jedan zabavan način obilježili ovaj važan dan. Također, pokazujemo učenicima da mogu biti uspješni na različitim poljima te da im upornost može donijeti puno toga dobroga.
Prošle godine je Karolina Kalabek zapamtila 750 decimala i tako odnijela prvu nagradu.
Ovo je županijsko natjecanje, ali nema dalje jer u Hrvatskoj svaka škola zasebno slavi ovaj dan. Voljeli bismo da ovo natjecanje preraste županijsku razinu, ali ćemo vidjeti kako će vrijeme teći. Ovaj događaj je sve popularniji, a i u ostalim školama postoje ovakva natjecanja stoga postoji ideja da se okupimo i odmjerimo snage, poručila je nastavnica Fofonjka.
– Natjecanje mi je vrlo zanimljivo jer se radi o pamćenju znamenki – zanimljivo ih je pamtiti i zamišljati kao sliku kako bi išle baš točnim redoslijedom, a i pi je jedan od najpoznatijih brojeva diljem svijeta stoga ga je dobro poznavati.
Uspio sam zapamtiti oko tristo znamenaka, a pripremao sam se oko tjedan dana. Najčešće pamtim znamenke u skupu po pet, zamišljam ih kao sliku i onda ih kasnije vidim te se tako prisjećam. Ovo je drugi put da se natječem, prošle godine sam osvojio treće mjesto s 250 zapamćenih decimala, rekao je natjecatelj Mihael Borovec iz III. osnovne škole Bjelovar.
Na današnjem natjecanju pobijedila je Valentina Ditrih, učenica petog razreda OŠ Mato Lovrak iz Velikog Grđevca. Valentina je zapamtila i točno izgovorila 411 decimala iz Arhimedove konstante.
Drugo mjesto osvojila je Karolina Kalabek iz II OŠ Bjelovar, koja je zapamtila 387 decimala, a treća je bila Suzana Grgić iz Češke OŠ Josipa Ružičke iz Končanice, koja ih je zapamtila 220.