U subotu 11. svibnja na bjelovarskom Korzu održana je akcija „Prevencijom do zdravlja“. Akciju je organizirala Socijaldemokratska partija Hrvatske kako bi upozorili na urušavanje zdravstva u Hrvatskoj i njegovu tihu privatizaciju. Tim povodom, na poziv Županijskog ogranka SDP-a, građani su mogli uz druženje izmjeriti šećer i kolesterol u krvi. Ujedno je i organizirana tribina na kojoj je internist i pulmolog, te član SDP-ovog Nacionalnog savjeta za zdravlje, dr. Saša Srića ujedno kao i glavni koordinator ove akcije predstavio Nacionalni program zdravstvene politike.
– Akciju „Prevencijom do zdravlja“ započeli smo pred tri mjeseca i već tada naznake u našem zdravstvu nisu bile dobre i bile su pesimistične. U ova tri mjeseca situacija se samo pogoršala. Liste čekanja su sve duže i duže, udvostručile su se posljednjih nekoliko mjeseci, i nažalost neki naši pacijenti ni ne dočekaju svoj red. Odlazak medicinskog kadra je drastičan! Nedostaje oko 12.000 medicinskih sestara i nekoliko tisuća liječnika. Na nedavno raspisanom natječaju za 100 medicinskih sestara u KBC Zagreb javilo se sedam sestara. O povećanju dugova ne moramo ni govoriti, rekao je Saša Srića.
Dospjeli dug u prvom tromjesečju porastao je s 2,2 na 2,6 milijardi kuna, a novonastali dug u tom periodu je, kaže Srića, 5,7 milijardi kuna.
– Naš program uključuje sprečavanje tihe privatizacije zdravstva. Naime, naši građani primorani su uz ako to ikako mogu potražiti zdravstvenu pomoć kod privatnih liječnika. Zalažemo se za javnozdravstveni pristup, vraćanje specijalističkih struka u domove zdravlja i u primarnu zdravstvenu zaštitu. Naravno da se zalažemo za ostanak medicinskih sestara i liječnika u Hrvatskoj. Ujedno želim čestitati medicinskim sestrama sretan njihov dan, koji se obilježava 12. svibnja, poručio je Srića.
U Nacionalnom programu zdravstvene politike nadalje se zalažu za transparentniju javnu nabavu, reformu hitne medicinske pomoći jer su timovi trenutno loše raspoređeni, te kompletna reforma primarne zdravstvene zaštite, i reforma zastarjelog HZZO-a koji je glavni generator gubitaka u zdravstvu.
Problem primarne zdravstvene zaštite, kako navodi Srića, je to što su dvije trećine liječnici zakupci, a trećina ih je u domovima zdravlja. Među njima postoji nesloga jer je velika razlika među plaćama jednih i drugih. Koncesionar i kad plati sve doprinose i zakup ima oko 20.000 kuna plaću dok liječnici u domu zdravlja prosjek imaju oko 5.500 kuna plaću. Problem je kako onda zadržati liječnike u manjim sredinama. Srića nastavlja kako bi se mogla podići plaća jer novca ima samo je on krivo raspoređen. Isto tako, mladima bi se moglo pomoći i rješavanjem stambenog pitanja, te motivacijom da doktor ostane raditi na mjestu za koje je dobio specijalizaciju.
– Ovako su nam opustošena manja mjesta, a liječnici nam odlaze u Europsku uniju. Već u Zagrebu imamo manjak ljudi a kamoli ne u manjim mjestima, zaključuje Saša Srića.