Na 104. sjednici Vlade Republike Hrvatske koja je održana u ponedjeljak 28. veljače, donesena je odluka o slanju zaštitne opreme i pješačkog naoružanja Ukrajini u vrijednosti 124 milijuna kuna, uz što je osigurana humanitarna pomoć, kao i prihvat ukrajinskih izbjeglica.
– Hrvatska jako dobro zna što znači braniti svoju domovinu od nadmoćnijeg agresora. Zato dileme nema, možemo biti samo na strani demokratske, suverene i napadnute Ukrajine, odnosno na strani pravde, mira i slobode. Nakon što smo tjednima slušali uvjeravanja ruske diplomacije da u pripremi nije nikakav napad na Ukrajinu, već da su u pitanju samo vojne vježbe na granici, vrlo brzo su pale maske i naglo je pokrenut silovit napad sa sjevera, istoka i juga. Sada je u potpunosti jasno tko je s pravom upozoravao, a tko obmanjivao međunarodnu javnost, istaknuo je premijer Andrej Plenković koji je Rusiju, a posebno ruski narod pozvao da prekine ovaj suludi ratni pohod u kojem je tijekom samo nekoliko dana stradalo previše nedužnih žrtava.
Na razini cijele Europske unije posljednjih pet dana održavaju se intenzivne konzultacije u vidu dogovaranja snažnog paketa sankcija koje će pogoditi Rusiju i njezine ekonomske interese. Iako će sankcije donijeti određene posljedice, kako za Europu, tako i za Hrvatsku, između zaštite komercijalnih interesa i obrane pravde, demokracije i slobode, Hrvatska i ostale članice Europske unije odabrale su jedini ispravan put.
– Jedinstvo i punu podršku mjerama koje poduzimamo kao Vlada RH, jutros je pokazala i parlamentarna oporba, što je također politički jako važno i što osobito cijenimo. Prema Odluci o zabrani ulaska, izlaska i preleta u i iz područja letnih informacija Zagreb zračnim prijevoznicima Ruske Federacije, zračnim prijevoznicima Ruske Federacije, zrakoplovima unajmljenim, operiranim ili u vlasništvu državljana Ruske Federacije zabranjuje se ulazak, izlazak i prelet područja letnih informacija Zagreb. Iz zabrane su izuzeti humanitarni letovi, letovi u svrhu potrage i spašavanja s posebnim odobrenjem kao i letovi u slučaju izvanrednih okolnosti, kao što su mogući repatrijacijski letovi, pojasnio je Plenković.
Vlada RH danas je imenovala i krizni tim koji će biti odgovoran za provedbu plana intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom Republike Hrvatske, dok će Stručno povjerenstvo za praćenje sigurnosti opskrbe pratiti tržišta nafte i naftnih derivata.
– Zadatak tih tijela je praćenje tržišta plina i nafte te savjetovanje naše Vlade o pitanjima sigurnosti opskrbe. U njihovom sastavu su stručnjaci ministarstva gospodarstva, Plinacroa, HERA-e, Podzemnog skladišta plina, Gradske plinare Zagreb, LNG terminala na Krku i energetskih kompanija te Agencije za ugljikovodike. Upravo ovih dana dokazuje ispravnost strateške odluke o izgradnji LNG terminala na Krku jer je na taj način osiguran alternativni dobavni plinski pravac kapaciteta 2,6 milijardi prostornih metara, što je dovoljno za kućanstva i gospodarstvo, rekao je premijer.
Prema najnovijim podacima, do petka 25. veljače do danas u 6,65 sati, u Hrvatsku je stiglo 190 izbjeglica iz Ukrajine, od kojih se 11 nalazi u Motelu “Plitvice”, dok su ostali smješteni u privatnom aranžmanu. Vlada je na današnjoj sjednici osnovala i Stalnu skupinu za primjenu i praćenje provedbe međunarodnih mjera ograničavanja te Ekspertnu radnu skupinu za koordinaciju i potporu pružanja zdravstvene zaštite izbjeglom stanovništvu Ukrajine.
Foto: Screenshot