Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Bjelovar osim što aktivno radi na očuvanju vrijednosti Domovinskog rata, provodi i brojne projekte. Jedan od njih je predavanje o aktualizaciji tema pobola hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koji imaju brojne posljedice na svoje zdravlje, a održao ga je dr.sc. Pero Hrabač u srijedu u multimedijskoj dvorani Gradskog muzeja Bjelovar.
Tema „Dugoročne osobitosti pobola i smrtnosti u populacije hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata” ujedno je bila i naslovna tema Hrabačeve doktorske disertacije koju je obranio na Medicinskom fakultetu u Zagrebu krajem prošle godine.
On u svojoj disertaciji detaljno objašnjava sve posljedice sudjelovanja u Domovinskom ratu hrvatskih branitelja očitovane u specifičnostima zdravstvenih tegobama koje na populaciju branitelja imaju značajne utjecaje. Ova disertacija svakako može pomoći u kreiranju programa pomoći populaciji hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata od kojih je velika većina u potrebama.

– Promatrajući situaciju pojedinačno po svim našim županijama, ne nailazimo na neka velika odstupanja. Povijesno i u kontekstu drugih zemalja, zanimljivo je uočavati i istraživati hrvatske specifičnosti. Nalazimo se u situaciji dobivanja pogrešne percepcije o braniteljskoj populaciji, jer ljudi jednostavno ne raspolažu sa pravim i točnim informacijama. Cilj današnjeg predavanja bio je razjašnjavanje tog problema. Hrvatska po ničemu nije toliko specifična i drugačija, s obzirom da veterani i ratna zbivanja postoje u cijelom svijetu. U Hrvatskoj imamo branitelje iz Domovinskog rata koji su oboljeli od PTSP-a i drugih duševnih bolesti, a tu su i ovisnost o alkoholu, karcinomi, kardiovaskularne bolesti zbog kojih se vrlo visok broj branitelja hospitalizira u dnevnim bolnicama gdje bilježimo zaista veliki pobol, kaže Pero Hrabač, dodajući kako se državni novac namijenjen braniteljima mora koristiti za njihovu dobrobit i na ispravan način.
Dakle, riječ je o temi o kojoj se na području cijele Hrvatske mora kontinuirano govoriti i educirati. Dugoročna, stručna i pravovremena skrb u smislu prevencije samoubojstava, oboljenja od karcinom, PTPS-a i ovisnosti, jedini je način kako branitelji mogu ostvariti pomoć.
– Mi nažalost nismo prvi, a ni posljednji. Mnoge zemlje imaju takve iste ili slične probleme, ali su pronašle odgovarajuće modele koji dobro funkcioniraju, stoga u tom slučaju ne moramo otkrivati “toplu vodu”. Branitelji koji se suočavaju s određenim problemima i zdravstvenim poteškoćama moraju potražiti adekvatnu pomoć, poručuje Hrabač koji radi na Medicinskom fakultetu na Katedri za medicinsku statistiku, epidemiologiju i medicinsku informatiku.
