Međunarodni tjedan dojenja obilježava se od 1. do 7. kolovoza, 2016. godine
Uoči Međunarodnog tjedna dojenja koji će se obilježiti od 1. do 7. kolovoza, 2016. pod motom „Dojenje – ključ održivog razvoja“, zamjenica župana Đurđica Ištef Benšić održala je 27. srpnja u maloj vijećnici Bjelovarsko-bilogorske županije tiskovnu konferenciju.
Konferenciji su nazočili predsjednica Koordinacijskog odbora „Bjelovarsko-bilogorska županija – prijatelj dojenja“ prim.mr.sc. Marija Čatipović, ravnateljica Ljekarne Bjelovar Katarina Fehir Šola, dr. Željka Modrić Nikolić iz rodilišta OB Bjelovar, specijalizantica ginekologije i porodništva, sestra Zdenka Mužina, voditeljica rodilišta i rađaone, te savjetnica Regionalne razvojne agencije Bjelovarsko-bilogorske županije Slobodanka Čalić, magistra prava.
Konferenciju je otvorila Đurđica Ištef Benšić s podacima o maloj zastupljenosti dojenja djece u Hrvatskoj, prema ranije provedenoj studiji nakon Domovinskog rata. Nakon toga osnovana je radna grupa za promicanje dojenja u županiji; 2001. otvoren je „bijeli telefon“ na koji su mladi roditelji mogli zvati te tražiti savjete, a započete su i vježbe za trudnice koje su kasnije postale trudnički tečajevi; 2004. godine osnovana je Udruga za zdravo i sretno djetinjstvo, a 2011. prva pedijatrijska ordinacija s područja naše županije. S još pet ordinacija iz Hrvatske, dobila je prestižni certifikat UNICEF-a Savjetovalište za djecu – prijatelj dojenja.
-Isti certifikat dobilo je i rodilište. 2013., osnovan je Koordinacijski odbor „Bjelovarsko-bilogorska županija – prijatelj dojenja“ čija je predsjednica dr. Marija Čatipović, a koji je donio plan od deset koraka za zaštitu, podršku i promicanje dojenja u zajednici. U okviru tih koraka Županija je financirala usavršavanje dvadesetoro liječnika na tečaju o promicanju dojenja. Veliki su napori učinjeni od tih 90-ih godina i vjerujem da bi studija danas pokazala bitno bolje rezultate – napomenula je Đurđica Ištef Benšić.
Kako je puno toga učinjeno potvrdila je i dr. Marija Čatipović, koja je dodala i da nije dovoljno educirati majke nakon poroda nego treba krenuti od trudničkog razdoblja, a tendenciju dojenja promicati od školskog uzrasta, što ne znači doslovno pokazivati o čemu se radi nego jednostavno osvijestiti kod mlađih naraštaja koliko dobrobiti za djecu donosi dojenje.
-Moto ovog tjedna dojenja je „Dojenje – ključ održivog razvoja“. U toj rečenici je puno toga sadržano. Radi se o programu koji se proteže sve do 2030. godine, a pretpostavlja važnost dojenja u psihološkom, socijalnom i ekonomskom smislu – objasnila je Marija Čatipović.
Ljekarne će pritom također imati svoju ulogu. Ljekarna – prijatelj dojenja također je dio tog projekta.
-Ljekarnik također može pružiti podršku majkama pri izlasku iz bolnice. Prošle godine smo radili niz edukacija za majke i djecu, a u našim prostorijama smo otvorile i dio za dojenje prema potrebi majki koje su dolazile pitati mogu li kod nas dojiti jer nigdje na Korzu nema adekvatnog prostora ako je majka s djetetom u gradu. Nadalje, ljekarnik će se od sada u projektima aktivno uključiti i u samo savjetovanje o dojenju, pa trenutno radimo na edukaciji ljekarnika – dodala je Katarina Fehir Šola.
Nastojanja su općenito da uz dobrobit za dijete, projekt se osvrne i na majke. Rodilište OB Bjelovar tako nastoji ostvariti inicijativu da postane rodilište – prijatelj majki.
-U suradnji s patronažnom službom, sestre jednom tjedno posjećuju trudnice, i mlade majke 6 tjedana nakon poroda. Pritom dijelimo promotivne informativne letke s dodatnom pomoći. Radi se i na edukaciji očeva, potiče se njihovo prisustvo pri porodu, omogućava im se ako nisu na porodu da odmah nakon toga vide dijete. Ujedno, ako je riječ o carskom rezu duže zadržavamo žene na opservaciji, muževima uz adekvatnu opremu omogućavamo posjetu ženama, a općenito nastojimo educirati, ohrabriti i poticati na prirodan porod jer u posljednje vrijeme imamo sve više zahtjeva za carskim rezom pod mišlju kako je to jednostavna operacija – istaknula je Željka Modrić Nikolić.
O pomaku u dojenju sestra Zdenka Mužina dodala je podatak kako 98% majki koje izlaze iz bjelovarskog rodilišta doje svoju djecu, a onih 2% to ne čine zbog medicinskih razloga. Također je sve bolja i povratna informacija sa terena, odnosno od patronažne službe i opće zdravstvene zaštite, što pokazuje da suradnja s Ministarstvom i vlastima, te UNICEF-om, daje dobre rezultate u vidu ovakve edukacije i opravdava daljnje projekte.
-Regionalna razvojna agencija prijavila je za Udrugu zdravo i sretno djetinjstvo dva natječaja. Jedan od njih zove se „Očevi i djeca“ a cilj mu je potaknuti buduće očeve na brigu o djetetu i važnosti uloge oca u odgoju djeteta, te mijenjanja svijesti javnosti o tome. Ciljana skupina ovog projekta su 3. i 4. razredi srednjih škola, a temelj projekta je provedena anketa među srednjoškolcima na kojoj se više od 60% njih izjasnilo kako bi željelo više učiti o tome. Ukupna vrijednost projekta je 60.000 kuna. Drugi projekt je pak „Skrb o majci i djetetu – zrcalo društvene zrelosti“, a cilj mu je educirati trudnice i majke o dojenju, reproduktivnom zdravlju te unapređenju dentalnog zdravlja trudnica, dojilja i djece. Ovo je trogodišnji projekt, čija je predviđena vrijednost 270.000 kuna. Partneri na oba projekta su Bjelovarsko-bilogorska županija i Visoka tehnička škola Bjelovar – pojasnila je Slobodanka Čalić ispred Regionalne razvojne agencije Bjelovarsko-bilogorske županije.