Krajem lipnja ove godine, Svjetska zdravstvena organizacija donijela je preporuke vezane za dojenje i zarazu koronavirusom, s obzirom da se sve češće postavlja pitanje može li se zaraza tijekom dojenja prenijeti s majke na dijete. Iako su do sada napravljena brojna ispitivanja i istraživanja, sadašnji podaci nisu dovoljni za zaključak da se bolest COVID-19 može prenositi na ovaj način.
Iz Svjetske zdravstvene organizacije stoga poručuju da bi majke kod kojih je potvrđen COVID 19 svakako trebale započeti i nastaviti dojenje, uključujući i zajednički boravak s djetetom, kao i prakticiranje kontakta „koža na kožu“, naročito odmah po rođenju te u prvim danima uspostave dojenja. Tome u prilog ide činjenica da je mogućnost zaraze koronavirusom kod male djece jako mala, a ukoliko se ipak razbole, infekcija je u većini slučajeva blaga ili asimptomatska.
Trenutna istraživanja pokazuju da je zaraza koronavirusom za dijete puno manji rizik, nego neka druga infekcija od kojih ga štiti upravo dojenje. Ukoliko se majka razboli ili kod nje postoji sumnja na zarazu koronavirusom, tada bi u blizini djeteta trebala nositi zaštitnu masku, redovito prati ruke prije i nakon bliskog kontakta s djetetom.
Već dugi niz godina, na globalnoj razini se obilježava Svjetski dan dojenja u periodu od 1. do 7. kolovoza, što predstavlja samo jedan od načina promicanja i zagovaranja dojenja. Svjetska zdravstvena organizacija preporuča početak dojenja neposredno po rođenju te isključivo dojenje tijekom prvih šest mjeseci djetetova života. Uz postupno i razumno uvođenje dohrane, dojenje bi trebalo biti prisutno najmanje do druge godine starosti djeteta.
Poznato je da dojenje ima brojne pozitivne zdravstvene i druge učinke na dijete i majku te osim što pruža prvu, najbolju i lako dostupu, besplatnu hranu za dijete, to je i jedinstvena mjera očuvanja zdravlja djece od najranije dobi, zajedno s drugim oblicima ostvarivanja blizine majke i djeteta, koji su značajan doprinos zdravlju i razvoju novorođenčadi.
Foto: bjelovar.info (arhiva)