Početkom tjedna, predstavnici Grada Bjelovara održali su sastanak s trgovačkim društvom Produzione Eco d.o.o. u cilju detaljne analize projekta i investicije na Lepircu. Gradskim vijećnicima Grada Bjelovara ovom je prilikom prezentiran projekt, idejno rješenje pogona i dokumenti koji u ovoj fazi projekta posjeduje navedeno trgovačko društvo. Nakon službenog izlaganja, održana je rasprava koja je protekla u prilično burnom ozračju.
Podsjećamo, tvrtka Produzione Eco d.o.o je zemlju na Lepircu kupila putem javnog natječaja, no tijekom kolovoza 2020. godina dolazi do prvih prepreka. Tada je Upravni odjel za komunalnu djelatnost i uređenje prostora Grada Bjelovara zaprimio zahtjev za izdavanje potvrde o usklađenosti projektne dokumentacije s prostorno planskom dokumentacijom koja je bila potrebna za pokretanje postupka procjene utjecaja na okoliš pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja RH. Također, u zahtjevu je bilo priloženo i idejno rješenje u kojem se jasno može iščitati kako je riječ o obradi šest vrsta opasnog i neopasnog otpada.

– Po zanimanju sam odvjetnik i bavim se inozemnim ulaganjima. Porijeklom sam Talijan, no živim u Švicarskoj gdje imam prebivalište, a tamo se nalazi i tvrtka koja je posvećena recikliranju i koja ulaže u ovaj posao. U lokalnim medijima pojavilo se nekoliko članaka koji prenose da se naša tvrtka bavi sumnjivim poslom, što nije istina. Moja grupa investitora iz Švicarske u radu koristi tehnologije koje proizvode nula vrsta otpada i u tome smo se specijalizirali. Ono što proizvodimo su energija i materijali koji se iznova mogu ponovno koristiti. Između ostalog, riječ je o postrojenju u kojem se koriste karbonska vlakna, čak i u medicinske svrhe. Specijalizirani smo i za postrojenja u kojima se recikliraju plastični ostaci. U Bjelovaru planiramo izgraditi postrojenje koje bi se bavilo automobilskim ostacima. Dakle, kad auto dođe njegov kraj, umjesto da negdje trune, mi ga uzimamo i meljemo, iz njega izvadimo metal, a ostaju plastika, staklo i mali dio metala koji nije moguće obraditi. U planu je zaposliti oko 50 ljudi, među kojima su i inženjeri, odnosno osobe s visokom stručnom spremom. Žao mi je što je došlo do velikog nesporazuma i što smo javnosti predstavljeni kao spalionica opasnog otpada, rekao je direktor i investitor Luca Mattace Raso te dodao kako je od samog početka u projekt investirano oko šest milijuna eura.
Studiju utjecaja na okoliš izradili su lokalni stručnjaci kako bi se u potpunosti uskladili s normativom koji se traži u Hrvatskoj, pa su tako lokalni stručnjaci predstavili relevantnu studiju, nakon čega je bjelovarski gradonačelnik dao svoje mišljenje.

– Grad Bjelovar i njegovi gradski vijećnici ovom projektu su pružili punu podršku, jer zaista, sve ono što je danas prezentirano zvuči i čini se vrlo prihvatljivim, baš kao i prije dvije godine kada se razgovaralo o zelenom projektu, reciklaži, novim radnim mjestima, investicijama. Sve je bilo odlično, do trenutka kada smo vidjeli idejno rješenje izrađeno od strane tvrtke B-projekt iz Bjelovara u kojem se navodi kako je riječ o obradi opasnog i neopasnog otpada, odnosno spominje se čak šest vrsta opasnog otpada. Upravo to je vidljivo iz vaših dokumenata. Nakon toga, s vama smo održali sastanak u cilju pojašnjenja tog segmenta. Rekli ste nam da je riječ o čistoj tehnologiji, bez mirisa i okusa, da je produkt vodena para, dakle sve zeleno i prihvatljivo. Međutim, Ivan Ivančić iz Komunalca d.o.o. Bjelovar postavlja pitanje vezano za dio gdje se otpad ne usitnjava u navedenom objektu, već u njega dolazi usitnjen, mljeven otpad, malo vlažan. Tada smo prvi puta čuli da cijeli proces ima veze s opasnim otpadom, rekao je gradonačelnik Dario Hrebak.
Tijekom višesatne rasprave, Josip Heged, član Uprave Komunalca d.o.o. Bjelovar koji je od samog početka sumnjao u rad investitora, upitao je predstavnike iz kojih razloga sporno postrojenje žele izgraditi u Hrvatskoj, odnosno Bjelovaru, a ne negdje u Italiji.

– Moram podijeliti krivnju koju osjećamo zbog moguće nespretne komunikacije. Da nije došlo do zbrke, mi sada ne bismo bili ovdje i raspravljali, već bi postrojenje vjerojatno bilo izgrađeno. U usporedbi sa Hrvatskom, u Italiji je porez veći za čak 70 posto. Mi smo poslovnjaci, u Bjelovaru želimo graditi i stvarati, od čega bi građani Bjelovara imali koristi. S moje strane, smatram da je problem u pojmovima spalionica i piroliza. Mi moramo razriješiti pitanje naziva, jer u samoj biti projekta problem ne postoji. Do rješenja ćemo doći u suradnji sa komisijom i stručnjacima koji će razriješiti sve sumnje, odgovorio je Luca Mattace Raso.
Nakon trosatne rasprave, krajnji zaključak je donio gradonačelnik Hrebak.

– Ne mogu potpisati nešto što nije zakonski utemeljeno. Mi smo i danas došli do nekih mišljenja da se sustav pirolize po hrvatskom zakonu tretira kao spalionica otpada koja u Bjelovaru ne može biti i točka. Ja to neću dozvoliti. Pokušat ćemo s investitorima pronaći zajednički jezik. Problem želimo riješiti mirnim putem i bez prevelike pompe, poručuje gradonačelnik Bjelovara.