Danas, 01. ožujka 2021. g., sukladno Zakonu o sustavu civilne zaštite, tradicionalno se obilježava Dan civilne zaštite u Republici Hrvatskoj, na isti datum kada se obilježava i međunarodni dan civilne zaštite.
Protekla 2020. godina je, nažalost, bila više nego samo pokazatelj važnosti sustava civilne zaštite i svih njezinih komponenti i sudionika na planskoj i provedbenoj razini. Iako u tzv. „mirnodopsko“ razdoblje se tako ne čini, sustav civilne zaštite predstavlja složen sustav prosudbi, planiranja i upravljanja kapacitetima u skladu s obvezama koje imaju kao sudionici, operativne snage i građani u situacijama kada nastupe stanje izravne opasnosti za život, zdravlje i imovinu, te u slučaju pojave velikih nesreća ili katastrofa.
U tom smislu sudionici sustava civilne zaštite, Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo unutarnjih poslova i glavna komponenta za provedbu zadaća Ravnateljstvo civilne zaštite, središnja tijela državne uprave i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave nositelji su pripreme i provedbe javnih politika na smanjivanju rizika i jačanja svijesti o mogućim ugrozama, provođenja općih i specifičnih preventivnih mjera te su u tom smislu nositelji, regulatori, administratori i oslonac za pripremu i djelovanje operativnih snaga civilne zaštite. Pored navedenih, sudionici sustava su i Oružane snage Republike Hrvatske i Policija koji svojim kapacitetima značajno doprinose učinkovitosti provođenja mjera civilne zaštite u katastrofama.
Operativne snage sustava civilne zaštite sastoje se od kapaciteta vatrogastva, Hrvatskog crvenog križa, Hrvatske gorske službe spašavanja, stožera, postrojbi i povjerenika civilne zaštite, pravnih osoba i drugih udruga građana. Svi ti kapaciteti, na načelu kontinuiteta obavljanja djelatnosti, pripremaju se za zajedničko operativno djelovanje u kompleksnim izvanrednim situacijama i katastrofama, odnosno kada se aktivira sustav civilne zaštite.
U protekloj 2020. godini područni uredi civilne zaštite, zbog okolnosti uzrokovanih koronavirusom, uglavnom su ispunili predviđene redovne planske ciljeve vezanih uz Program aktivnosti i mjera zaštite od požara, aktivnosti TURS 2020, mjere i aktivnosti u nepovoljnim vremenskim uvjetima, provođenje inspekcijskih nadzora, nadogradnju operativno-komunikacijskog sustava i ostale redovne aktivnosti.
U svim područnim uredima civilne zaštite i pripadajućim službama, zbog novonastale situacije, u značajno manjem obimu, prigodno je obilježen Dan 112.
Zbog epidemije COVID-19 Služba civilne zaštite Bjelovar sa svojim cjelokupnim kapacitetima aktivno i svakodnevno – bez iznimke, sudjeluje u radu stožera civilne zaštite županije, gradova i općina te je puna pozornost posvećena i orijentirana na poslove i zadaće praćenja i provođenja Odluka Stožera civilne zaštite RH i preporuka HZJZ radi sprečavanje širenja i suzbijanja epidemije. Sukladno navedenome, inspektori Odjela inspekcije, kao ustrojstvene cjeline Službe civilne zaštite, uz Županijski centar 112, svakodnevno su provodili inspekcijske nadzore i kontrole nad provedbom Odluka Stožera CZ RH i preporuka HZJZ, po potrebi se organizirala distribucija zaštitne opreme i dezinfekcijskih sredstava zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne skrbi, kao i podjela opreme stožerima CZ JLP(R)S. Također, sukladno situaciji i širenju bolesti obavljala se potrebna mobilizacija i demobilizacija pravnih subjekata i objekata, za karantene te opremanje potrebnih prostora za prihvat oboljelih od korona virusa.
Analizom zaprimljenih izvješća i provedenih aktivnosti, zaključeno je kako je u narednom periodu potrebno provesti aktivnosti na jačanju sposobnosti i kapaciteta stožera civilne zaštite prvenstveno općina, te nadzora pravnih osoba kao sudionika sustava civilne zaštite kako bi svoje institucionalne i funkcionalne resurse uklopile u sustav civilne zaštite
Od aktivnosti i postignuća na nacionalnoj razini mogu se spomenuti aktiviranje Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske u veljači 2020. g. koji neprestano održava redovite sastanke s županima, načelnicima županijskih stožera CZ, pročelnicima i voditeljima službi RCZ, predstavnicima ugostitelja, glazbene industrije te sektora trgovine. Kako na nacionalnoj, posebne napore uložio je i županijski stožer civilne zaštite sa članova iz svih segmenata društveno značajnih službi, posebice zdravstvene sfere i operativnih snaga, sa nesebično utrošenim resursima Bjelovarsko-bilogorske županije čije aktivnosti su uvijek bile brze, odlučne i transparentne, sve s ciljem zaštite zdravlja i života svojih žitelja.
U ožujku 2020. g. donesen je Zakon o dopuni Zakona o sustavu civilne zaštite, Stožer CZ RH dobiva mogućnost donošenja Odluka koje se donose na nacionalnoj i lokalnoj razini na prijedlog županijskih stožera CZ. Ukupno je doneseno 249 Odluka (na nacionalnoj razini kao i dodatne strože mjere na lokalnoj razini županija, gradova ili općina).
Zbog očito izvanredne situacije u kojoj se našlo naše društvo ukazala se stvarna potreba i angažirane su operativne snage sustava civilne zaštite i to: aktivirani su lokalni Stožeri civilne zaštite – 576 stožera i cca 4.600 članova, od čega 24 stožera na području Bjelovarsko-bilogorske županije (županijski, 5 gradskih i 18 općinskih), službenici Ravnateljstva civilne zaštite, povjerenici i postrojbe civilne zaštite, HGSS (BBŽ . Stanica Bjelovar), Hrvatski Crveni križ (gradska društva), vatrogasci (javne vatrogasne postrojbe i vatrogasne zajednice općina – DVD-i).
Od početka izbijanja pandemije pripadnici Državne intervencijske postrojbe postavili su 146 kontejnera i 121 šator za potrebe medicinskih ustanova, od čega i 6 kontejnera i 5 šatora za potrebe Opće bolnice Bjelovar i COVID ambulanti u Bjelovaru i Daruvaru, uz dodatne pribavljene kontejnere od strane županije i šatore postavljene od strane županijskog društva Crvenog križa i HGSS-a, Stanica Bjelovar.
Na području Republike Hrvatske za potrebe karantenskog smještaja mobilizirano je ukupno 56 objekata, od čega 2 objekta na području Bjelovarsko-bilogorske županije, jedan za smještaj građana kojima je određena samoizolacija, a nemaju vlastite uvjete i jedan za smještaj vozača teretnih vozila. Osim toga, u pripravnosti je bio i sekundarni centar za izvanbolnički smještaj oboljelih s lakšim simptomima, no na sreću, zbog dovoljnih kapaciteta, osposobljenosti zdravstvenih ustanova i relativno povoljne situacije sa brojem zaraženih i potrebama bolničkog liječenja, isti nije morao biti aktiviran.
Sustav e-propusnica se pokazala u određenom trenutku kao nužda te je u ožujku 2020. g. donesena Odluka o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka u Republici Hrvatskoj što je zahtijevalo maksimalni angažman svih stožera civilne zaštite . na nacionalnoj, županijskoj, gradskoj i općinskoj razini.
Nadalje, radi zadovoljenja potreba za medicinskom zaštitnom opremom, na državnoj je razini u Jastrebarskom formiran logistički centar Ravnateljstva civilne zaštite za distribuciju takove opreme za sve korisnike u Republici Hrvatskoj koji provode mjere zaštite zdravlja od COVID-19. Kroz logistički centar RCZ u Jastrebarskom i 4 zonska skladišta (Zagreb, Rijeka, Split i Osijek) distribuirano je preko 35 milijuna artikala zaštitne opreme koja se promptno zanavlja.
S ciljem osiguravanja poštivanja propisanih epidemijskih mjera implementiranih u Odlukama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, provodio se i provodi se nadzor od strane inspektora Ravnateljstva civilne zaštite, mobiliziranih pripadnici DIP CZ te policijski službenici u suradnji s Državnim inspektoratom RH. Izmjenom Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti dobivena je mogućnost izricanja strožih kazni kao i kažnjavanje fizičkih osoba kao nepopularna, ali evidentno nužna mjera. U tom je smislu, na županijskoj razini, ponajviše bio angažiran Odjel inspekcije, proveo više od 6400 nadzora.
Županijski centar 112 koji zaprimaju hitne pozive i djeluju kao jedinstveni operativno-komunikacijski centri za sve vrste hitnih situacija te koordinira hitne službe, zaprima obavijesti o neposrednim i nadolazećim opasnostima te provodi uzbunjivanje građana skrećući pozornost na opasnost uz istovremeno pružanje informacija o vrsti opasnosti i mjerama koje je potrebno poduzeti je tijekom 2020. g. bio dodatno opterećen te je tako zaprimio gotovo 30% više namjenskih i nenamjenskih poziva no uz to je bio zadužen za prikupljanje i obradu informacija sa terena te koordinaciji aktivnosti među stožerima kao i svakodnevnom podnošenju izvješća o stanju na području županije i provođenju propisanih epidemioloških mjera.
Služba civilne zaštite Bjelovar je kroz dugi niz godina bila posebno aktivna u provedbi Nacionalnog programa edukacije djece u području zaštite i spašavanja u dječjim vrtićima i osnovnim školama na području županije, kao i iznadprosječnom broju provođenja vježbi evakuacije i spašavanja u prosvjetnim objektima te drugim pravnim subjektima koji su dužni voditi brigu i o sigurnosnom aspektu svog poslovanja.
Iako je zbog smanjenja rizika za zdravlje nužno morao biti smanjen broj izvođenja vježbi evakuacije i spašavanja, na inicijativu ravnatelja Tehničke i Obrtničke srednje škole u Bjelovaru će se danas, 01. ožujka 2021. g. oko 12,00 sati, održati vježba evakuacije učenika i osoblja škola u slučaju potresa (bez angažiranja žurnih službi) pri čemu će Služba civilne zaštite Bjelovar imati savjetodavno usmjerivačku ulogu.
Tradicionalno se održavala i svečana sjednica Stožera civilne zaštite Bjelovarsko-bilogorske županije, no ove godine je, zbog više nego jasnih razloga, ta opcija isključena, pa će tako Dan civilne zaštite biti simbolično obilježen u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.