Danas 22. veljače obilježava se Europski dan žrtava kaznenih djela, stoga tim povodom Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja provodi kampanju pod nazivom “22.2.Mhz” s ciljem osvještavanja i informiranja javnosti o kaznenim djelima te o dostupnom sustavu podrške.
Kako Nacionalni pozivni centar navodi u službenom priopćenju, čovjek je društveno biće koje u svom djelovanju i življenju nastupa s povjerenjem i solidarnošću prema drugima. Povjerenje kojem pojedinac nastupa prema drugoj osobi ili društvu ponekad se može narušiti i iznevjeriti i to na najteže načine činjenjem raznih kaznenih djela. Upravo nasilje u obitelji, ubojstvo, silovanje, teške tjelesne ozljede, prijevare, spolno uznemiravanje, povreda djetetovih prava te prijetnje, najčešća su kaznena djela zbog kojih žrtve kontaktiraju besplatnu i anonimnu 116 006 liniju koja služi za pružanje podrške i pomoći.
Činjenica je da kazneno djelo ne bira ni mjesto ni vrijeme, već se može dogoditi bilo kome, bilo kada i bilo gdje. Upravo ideja kako svijet nije sigurno okruženje narušava idealnu sliku koju pojedinci mogu imati i koja je prisutna u društvu. Nažalost, kaznena djela mogu imati razne posljedice po žrtve i ponekad zbog sveprisutnih predrasuda i stereotipa te dodatne viktimizacije žrtva se može obeshrabriti i ne potražiti pomoć i podršku.
Na području prevencije i daljnjeg razvoja postojećeg sustava podrške žrtvama kaznenih djela, potrebne su promjene uz kontinuirano informiranje javnosti o dostupnim oblicima podrške i pomoći. Upravo jedan korak u daljnjem osvještavanju i informiranju javnosti učinjen je kampanjom “22.2.Mhz” kroz sedam pripremljenih podcastova s različitim temama. Nacionalni pozivni centar besplatna je i anonimna 116 006 linija koja je dostupna 24 sata dnevno svakim danom uključujući vikende, blagdane i praznike na području cijele Hrvatske, ističe Miren Špek, izvršni direktor Udruge za podršku žrtvama i svjedocima.
Pozivom na 116 006 ostvaruje se emocionalna podrška, pravne i praktične informacije te se pozivatelje po prepoznatoj potrebi i iskazanom interesu upućuje na relevantne organizacije civilnog društva i institucije gdje mogu ostvariti prava o kojima su informirani. Od 2013. godine, Nacionalni pozivni centar pružio je podršku za više od 11 tisuća osoba.
U nastavku donosimo do sada obrađene teme:
- Kako društvo gleda na žrtve? – https://youtu.be/DH4052-Z0VU
- Kazneno djelo – tko, što, kada, gdje? – https://youtu.be/ptdkFW75NVE
- (Ne)osjećam se dobro nakon što mi se desilo… – https://youtu.be/qTjUSNlm3jU
- Borba protiv vjetrenjača? – https://youtu.be/pUs37w7xbI0
- Pomoć i podrška žrtvama kaznenih djela – https://youtu.be/Vt_7C4_7ecQ
Intervju s koordinatoricom 116 006 linije, Majom Štahan biti će objavljen u utorak 22. veljače, a intervju s direktorom Udruge za podršku žrtvama i svjedocima Mirenom Špekom u petak 25. veljače.