U subotu 26. ožujka, na Gradskoj tržnici Bjelovar tradicionalno je obilježen Dan narcisa kojim se iz godine u godinu pažnja javnosti usmjerava na borbu protiv raka dojke. Dan je posvećen oboljelima od raka, dok cvijet narcis predstavlja simbol buđenja života i nade.
Humanitarnu akciju organizirali su Liga protiv raka Bjelovarsko – bilogorske županije, Udruga žena oboljelih od karcinoma dojke Biser te Klub laringektomiranih osoba Bjelovar. Kao i uvijek, veliku podršku akciji pružili su brojni Bjelovarčani i Bjelovarčanke.
Sav prikupljen prihod od prodaje cvijeća biti će doniran Općoj bolnici Bjelovar za kupnju reagensa za tumorske biljege za dojku.

– U Bjelovaru Dan narcisa aktivno održavamo od 2001. godine, jer društvo mora prepoznati problem raka dojke. Iz tog razloga potrebno je podizati svijest o prevenciji i pružati adekvatnu psihološku pomoć, ne samo oboljelim ženama već i članovima njihovih obitelji. Nažalost, broj oboljelih od raka dojke raste, kako u svijetu tako i na području Hrvatske. Gledajući sve maligne bolesti od kojih obolijevaju žene, rak dojke nalazi se na prvom mjestu. Na prostoru Europe, svake dvije minute jedna žena oboli od raka dojke, dok jedna žena umre svakih šest minuta. U Hrvatskoj oboli oko 2 800 žena, a premine ih oko 800. Prema posljednjim podacima, u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji godišnje od te bolesti oboli više od 70 žena i možemo reći da se ta brojka unazad nekoliko godina ipak malo smanjila, kaže dr. sc. Želimir Bertić iz Zavoda za javno zdravstvo BBŽ.
Pandemija koronavirusa svakako je utjecala na redovite preventivne preglede, no s dolaskom povoljnije epidemiološke situacije primjetan sve veći odaziv žena. Rak dojke je u visokom postotku izlječiv, a jedini lijek protiv njega je pravodobno otkrivanje i uklanjanje rizičnih čimbenika.
Veliku važnost predstavlja sekundarna prevencija, koja se sastoji od pozivanja žena iz rizične skupine na mamografiju i educiranja ostatka populacije, kao i stvaranja specijaliziranih centara s multidisciplinarnim pristupom.

– Od raka dojke sam oboljela prije nepunih deset godina. Primijetila sam kvržicu i otišla na pregled, nakon čega je postavljena dijagnoza. Liječila sam se u Zagrebu u KBC Rebro. Sve je krenulo operacijom, a nastavljeno je ciklusima kemoterapije i zračenja. U jednom trenu je situacija bila prilično kritična, no na sreću sve je na kraju dobro prošlo. Kako se kaže, uspješno sam pobijedila rak. Javila sam se u Udrugu Biser, gdje sam upoznala grupu žena koje su prošle isto što i ja. Od njih sam dobila veliku podršku i poticaj da nastavnim s normalnim životom. Nažalost, u udrugu se javlja jako mali broj oboljelih žena i mislim da to nikako nije dobro. Poznato je da žene obolijevaju, liječe se, no neke vrlo teško prihvaćaju tu novonastalu situaciju. Upravo bi im iz tih razloga bilo puno bolje kada bi se javile na mjesto gdje mogu dobiti razumijevanje i podršku, pomoć u svakom obliku. Ovim putem apeliram i na liječnike opće prakse, da se upoznaju s udrugom i našim radom, kako bi pacijenticama i na taj način pomogli u daljnjem liječenju, poručila je Dubravka Jurić Barišić, tajnica i članica Udruge Biser.