Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva, župan Marko Marušić primio je u četvrtak 12. svibnja Daria Gazića, predsjednika Hrvatske komore medicinskih sestara Bjelovarsko – bilogorske županije te glavne sestre zdravstvenih ustanova. Ovogodišnji slogan ovog važnog dana glasi: “Sloga i zajedništvo”.
– Na ovaj način svim našim građanima želimo približiti rad medicinskih sestara i tehničara, koji su tijekom posljednje dvije godine iznijeli najveći teret borbe s pandemijom koronavirusa. S našim životnim pozivom, odnosno profesijom mi svakodnevno pomažemo ljudima. Ulaskom u EU, dosta medicinskih sestara je otišlo živjeti i raditi u inozemstvo. Na području naše županije zadovoljen je minimalni stupanj potreban za pružanje zdravstvene njege našim pacijentima, no na nivou Hrvatske nedostaje oko 4 000 medicinskih sestara. Naš Studij sestrinstva i Medicinska škola Bjelovar imaju zavidnu razinu znanja i kompetencija, što nas svrstava u sami vrh sestrinstva u državi. Držimo dobar korak s medicinom, tehnologijom i stručnim znanjem, rekao je Dario Gazić, dodajući da nadu polaže i u povećanje obrazovnih kvota u medicinskim srednjim školama.
Nakon službenog prijema, bjelovarsko – bilogorski župan zajedno je sa sudionicima sastanka prisustvovao višesatnoj besplatnoj akciji na gradskom korzu koje se odnosila na mjerenja razine šećera u krvi i krvnog tlaka.
– Bez medicinskih sestara i tehničara, ni naš zdravstveni sustav ne bi mogao funkcionirati kako treba. Moja majka je pune 43 godine radila kao medicinska sestra, stoga i iz osobnog primjera znam kakav je to posao i koliko vremena, truda, znanja iziskuje. Dobro su mi poznati svi njihovi problemi, ali je riječ o vrlo humanom poslu. Na području BBŽ trenutno radi 490 medicinskih sestara, no gledajući još privatne ustanove i domove dolazimo do brojke od oko tisuću. Županija putem mjera stručnog usavršavanja, pomaže u samom doškolovanju i čini sve kako bi naš zdravstveni sustav bio funkcionalan. Veseli me činjenica da Medicinska škola Bjelovar svake godine upisuje po dva razreda, a Studij sestrinstva oko 120 studenata godišnje, poručio je župan Marko Marušić.
Buduće medicinske sestre i medicinski tehničari ovom su prilikom pokazali kako je raditi s dodatnom zaštitnom opremom kada je u pitanju skrb i liječenje COVID pozitivnih pacijenata.
– Naš posao je zahtjevan sam po sebi, no ova oprema dodatno otežava funkcioniranje. Iako se još uvijek školujem, želio sam na svojoj koži osjetiti kako se naše kolege posljednje dvije i pol godine osjećaju pod ovom silnom opremom. Užasno je vruće i otežavajuće. Zaista se divim kolegama koji su u zaštitnoj opremi izdržali i po 12 sati rada, rekao je Antonio, učenik završnog razreda Medicinske škole Bjelovar.
Začetnica modernog sestrinstva bila je Florence Nightingale, engleska bolničarka i statističarka kojoj je zapravo Međunarodni dan sestrinstva i posvećen. Postigla je prepoznatljivost kroz obuku medicinskih sestara na terenu za vrijeme Krimskog rata gdje je organizirala zdravstvenu njegu za ranjenike. Tijekom rada postala je poznata kao “Dama s lampom”, zbog redovitog obilaska ranjeničkih kreveta tijekom noći.
– Djelovala je i radila u 19. stoljeću, a dolazila je iz plemićke obitelji. Na opće zgražanje članova obitelji odlučila je pomoći ranjenicima, civilima koji su sudjelovali u ratu. Pranjem ruku i dezinficiranjem rana je utemeljila sestrinstvo. Ona je naša zaštitnica i na današnji dan joj je rođendan. Nakon završetka srednje škole namjeravam upisati Studij sestrinstva. To nije posao, već životni poziv koji ne može odabrati baš svatko, smatra učenica 5. razreda Medicinske škole.
Dodajmo kako su današnju akciju zajedničkim snagama organizirali i proveli Hrvatska komora medicinskih sestara BBŽ, Medicinska škola Bjelovar, Veleučilište Bjelovar, Opća bolnica Bjelovar i Dom zdravlja.