U četvrtak 17. veljače u Studijskom odjelu Narodne knjižnice Petar Preradović Bjelovar održana je književna večer i promocija knjiga crnogorskog autora Josipa Tripovića. Bjelovarska publika na ovaj se način upoznala s dva naslova, odnosno knjigama pod nazivom “Kad dodirneš dno” i “Mala Dolores”.
U prvoj knjizi Tripović govori o suočavanju s teškom dijagnozom i borbom za vlastiti život te što je iz svega toga naučio, dok njegova druga knjiga, roman “Mala Dolores”, priča o uspjehu i traženju svog mjesta pod suncem.
Mladi autor je sa svojim književnim radom prepoznat i izvan Crne Gore, a nakon zagrebačke promocije, priliku za upoznavanje dobili su i Bjelovarčani koji su nažalost zbog epidemiološke situacije morali biti prisutni u puno manjem broju nego što je to bilo proteklih godina.
Program je organiziran i održan u sklopu Dana Matice hrvatske, odnosno u povodu obilježavanja 180 godina njezinog uspješnog djelovanja, dok su se u ulozi organizatora našli Vijeće ogranaka Matice hrvatske Bjelovarsko – bilogorske županije, Ogranak Matice hrvatske u Bjelovaru te Narodna knjižnica Petar Preradović Bjelovar.
– Naša knjižnica ove godine obilježava 190 godina od svoga osnutka, pa često znamo reći da smo s Maticom hrvatskom skoro pa vršnjaci. Iznimno smo sretni, zadovoljni i ponosni što smo imali priliku ugostiti mladog književnika iz Crne Gore čije su knjige itekako zanimljive i nadasve nadahnjujuće, kratko je istaknula Vjeruška Štivić, ravnateljica Narodne knjižnice Petar Preradović.
Predstavljanje međunarodno priznatih književnika svakako je dokaz velike multikulturalnosti grada Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije koji njeguju različitost, kulturu, jezike i običaje svih nacionalnih manjina koje su već godinama prisutne na našem području.
U ime Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru, posjetiteljima se obratio predsjednik Vedran Milić.
– Objeručke smo prihvatili sudjelovanje u organizaciji današnjeg događaja, štoviše bila nam je velika želja ugostiti književnika iz druge zemlje. Na taj način širimo svoje horizonte, upoznajemo nove književnike, njihov književni opus te stvaralaštvo. Nadam se da nas u skorijoj budućnosti očekuje još mnogo zanimljivih događanja i gostovanja, poručio je Milić.
Crnogorski književnik istaknuo je kako su ga Bjelovar i Bjelovarčani osvojili na prvu, kako privatno, tako i kao književnika. Na samom početku književne večeri, pojasnio je i više govorio o inspiracijama za pisanje knjiga, kao i životnoj tragediji čije posljedice trpi i dan danas.
Inače, Tripović dolazi iz Boke Kotorske u Crnoj Gori, a rođen je u Kotoru 1978. Živi u Baošićima, poznatom turističkom, ribarskom i pomorskom mjestu, koje je iznjedrilo i mnoge pomorce. Otac je dvoje djece, a pored pisanja bavi se i slikarstvom.
– Veoma sam zahvalan što ste me pozvali i srdačno primili u Bjelovaru, u ovoj divnoj knjižnici, sa predivnom publikom. Sretan sam i ponosan što sam večeras imao priliku govoriti i predstaviti svoje knjige. Također, nadam se da će moje životno iskustvo, moji vlastiti događaji i borba za boljom svakodnevnicom doprijeti do onih koji se trenutno nalaze u istoj ili vrlo sličnoj situaciji, rekao je književnik Josip Tripović.