Jedan od glavnih liječnika iz zagrebačke Covid bolnice Dubrava, pulmolog Saša Srića komentirao je pad broja novooboljelih i povoljniju epidemiološku situaciju u Hrvatskoj. Njegovo mišljenje je da s trenutnim brojkama nešto ne štima, odnosno da je dnevni broj umrlih od Covida još uvijek velik i da se odrađuje premali broj testova.
– Mislim da imamo čak tri do četiri puta veći broj zaraženih, što može objasniti dosta visoku smrtnost. Pacijenti koji su umrli, pozitivni su otprilike tri tjedna prije smrti, što znači da se komplikacije bolesti razvijaju u drugom tjednu, a pacijenti najčešće podlegnu u trećem tjednu bolesti. Tek kroz koji tjedan ćemo vidjeti da li će se broj umrlih početi smanjivati. Dio pacijenata koji su primjerice bolovali od težih onkoloških bolesti, ne vodi se kao da su umrli od Covida, već od primarne onkološke bolesti, rekao je pulmolog.
Najbolja vodilja, odnosno pokazatelj tijeka epidemije je smrtnost, posebno što još uvijek nije poznato da li je u Hrvatsku stigao neki novi soj virusa. Iako su epidemiološke mjere u našoj zemlji dobre, Srića smatra su ipak trebale biti ranije propisane. Po smrtnosti je Hrvatska još uvijek u samom vrhu.
– Sasvim sigurno bi smrtnost bila još veća, da nisu uvedeni Covid odjeli poput onoga u Dubravi. Tamo se zaprimaju pacijenti za velike protoke kisika, što je mnoge spasilo od komplikacija, respiratora i moguće smrti. U susjednoj BiH je sve otvoreno, a mali je broj zaraženih. Mislim da podaci o novozaraženim osobama nisu realni. Slovenija je dosta neobičan primjer jer je po smrtnosti u vrhu, a ima puno, puno strožije mjere od Hrvatske. Vidjet ćemo da li je takva situacija vezana uz novi soj virusa, zaključuje Srića.
Da bi se u Hrvatskoj krenulo sa ublažavanjem mjera, potrebno je zadovoljiti kriterij od 50 novozaraženih na sto tisuća stanovnika. Ukoliko se cijepljenje nastavi sporijim tempom, do ljeta će biti nemoguće procijepiti 50 posto stanovništva.
– Trenutno je najvažnije krenuti u ozbiljnije sekvencioniranje novih sojeva virusa. Nemamo podatke izazivaju li ozbiljnije kliničke slike, ali su svakako zarazniji. Ukoliko ćemo imati veći broj novozaraženih, sigurno će i broj umrlih biti visok. Upravo zbog toga, trenutne epidemiološke mjere ne treba relaksirati. Još uvijek smo u zimskom periodu, kada ljudi najveći dio vremena provode u zatvorenim prostorijama. Trebamo krenuti u što veće procjepljivanje da tu visoku stopu procijepljenosti ostvarimo barem do jeseni, kaže Srića.
Foto: arhiva – bjelovar.info