Zavod za javno zdravstvo Bjelovarsko – bilogorske županije proteklog je tjedna oformio „call centar“ za sve one koji su suočeni sa COVID 19 infekcijom. O točnom planu rada i konkretnom cilju novootvorenog pozivnog centra detaljnije je rekao dr. med. Vedran Šćuric, specijalizant javnozdravstvene medicine.
– Zbog povećanog broja oboljelih, odnosno testiranih osoba koje su dobile pozitivan nalaz stvoren je veliki pritisak na gotove sve županijske zavode, njihove epidemiološke službe i timove u smislu obrade novo-pozitivnih osoba, kao i njihovih kontakata. Kada dobijemo podatak za 50, 100 ili 150 novih pozitivnih osoba, mi moramo prvo kontaktirati njih, a onda i sve njihove bliske, odnosno rizične kontakte. Zbog kadrovskih mogućnosti, taj dio je postao sve zahtjevniji, pa su svi zavodi u Hrvatskoj dobili uputu o pokretanju novog pozivnog centra koji prvenstveno služi oboljelima i njihovim kontaktima. Kada epidemiolog ili obiteljski liječnik stupi u kontakt sa oboljelim, on treba čim prije kontaktirati svoje bliske kontakte koji se upućuju u izolaciju, a koje će s vremenom nazvati netko od nadležnih ljudi. Da li će to biti isti dan, za dan ili dva, teško je predvidjeti. Oboljeli i njihovi kontakti se mogu javiti odmah u „call centar“, kako bi dobili jasne odgovore i upute. U „call centru“ rade liječnici u radu pod nadzorom. Koji je postupak za osobe u izolaciji i koliko trebam biti u izolaciji, trebam li biti u samoizolaciji, kako utvrditi početak i kraj samoizolacije, tko od mojih ukućana i mojih poznanika treba biti u samoizolaciji, trebam li se testirati i kako obavijestiti poslodavca pitanja su na koja putem „call centra“ oboljeli i njihovi kontakti mogu dobiti stručne odgovore i upute, rekao je Šćuric.
Važno je pojasniti i unutar kojeg vremenskog razdoblja osoba zaražena koronavirusom o tome treba obavijestiti svoje bliske kontakte.
– Po tom pitanju imamo dva moguća scenarija. Za početak je važno znati ima li oboljela osoba simptome ili nema. U slučaju da osoba pokazuje znakove bolesti, vremenski se gledaju dva dana prije pojave prvih simptoma, te slijedećih šest dana nakon pojave simptoma. To je razdoblje kada je osoba zarazna i kada se prati s kim je bila u rizičnom kontaktu, odnosno da li je govorila licem u lice na udaljenosti manjoj od dva metra bez maske dulje od 10, 15 minuta u zatvorenoj prostoriji i slično. Imamo slučajeva kada se neke osobe testiraju iz drugih razloga i dobiju pozitivan nalaz. Znači, neke osobe ne pokazuju simptome, a zaražene su, ujedno i zarazne za sve oko sebe. Tada u obzir uzimamo dva dana prije testiranja i pet dana nakon toga. Svi bliski kontakti iz tog razdoblja moraju biti obavješteni i poslani u samoizolaciju, pojašnjava dr. med. Vedran Šćuric.
Zavod za javno zdravstvo BBŽ iz dana u dan bilježi sve veći broj poziva prema „call centru“ koji od ponedjeljka do nedjelje radi od 8,00 do 20,00 sati.
Broj pozivnog centra za područje Bjelovarsko-bilogorske županije je 043/247 – 201.