Vezano uz održivu mobilnost u Bjelovaru i rješavanje nagomilanih prometnih problema, reagirala je predsjednica Demokrata Bjelovarsko-bilogorske županije, Bojana Hribljan.
Službeno priopćenje donosimo u cijelosti.
Kao i dosta danih obećanja i ono o vrlo važnoj održivoj mobilnosti i rješavanju nagomilanih prometnih problema u Bjelovaru, ostalo je samo mrtvo slovo na papiru. A koliko je to zapravo važno, podsjetimo se stalno i to nimalo ugodno, u vremena kada se stvaraju posebne gužve, kao primjerice za Uskrs. Preživjeli smo mi i te ovogodišnje blagdanske gužve, ali uz stalne, rastuće frustracije, ljutnje, ali i pokoje svađe svih sudionika u prometu. I to sve zbog neriješene prometne regulacije u našem gradu! Očekivano znamo da će u takve dane biti puno automobila, dostavnih vozila, koji hrle prema trgovačkim centrima ili Gradskoj tržnici, ali i biciklista, pogotovo onih hrabrih ali i nesigurnih biciklista te pješaka, koji nemaju pravilno napravljene i jasno označene staze da se zna tko, gdje i što može i smije koristiti. A sve to uopće ne mora biti tako i ne mora biti dodatne nervoze te takvih prometnih čepova u dane kada bi nam blagdani trebali biti veseli i lijepi. Sve se to događa zbog nedostatka vizije, provedbe, nesposobnosti gradske vlasti i gomile obećanih, a neispunjenih planova, koji mogu poboljšati tu situaciju, a koji su k tome već davno napravljeni i plaćeni! I umjesto da osiguraju bolje funkcioniranje grada, oni stoje u nečijim ladicama i skupljaju prašinu.. i to skupu prašinu, koju na više načina plaćamo svi mi – kroz loše funkcioniranje gradskog prometa u vrijeme velikih gužvi, u potrošenom novcu, što ne bi bilo sporno da je sadašnja gradska vlast Bjelovara provela te preporuke prometnih stručnjaka te zbog toga rušenju, a ne unapređenju kvalitete života.
Podsjećam, svi smo mi za „Plan održive mobilnosti grada“, početkom 2019. godine platili Fakultetu prometnih znanosti čak 165.000 kn. Plan je napravljen i u šturim, kratkim crtama, prezentiran javnosti. Na papiru i u planu predviđene su mjere optimizacije prometa motornih vozila, unapređenje pješačkog i biciklističkog prometa, unapređenje prijevoza putnika električnim javnim prijevozom, dana je i strategija pametnog upravljanja prometnim tokovima te je predviđena i izgradnja još podzemnih garaža. Tada je istaknuto da prije svega treba mijenjati navike građana kako se ne bi automobili parkirali u najužem centru grada i da građane treba poticati i usmjeravati na češće korištenje bicikala. I od donošenja toga plana prošle su dvije godine, a da nije napravljeno gotovo ništa, a svakako nije poboljšana prometna mobilnost koja je i unatoč manjem prometu zbog korone, iznimno loša.
Bit ću konkretna… Raskrižje Mihanovićeve i Franjevačke ulice, kod bolnice i dalje nije protočno, oko Gradske tržnice stalno je gužva – posebno četvrtkom i subotom, a centar grada zakrčen je parkiranim automobilima i to vrlo često i nepropisno parkiranima. Pravilno uređene biciklističke i pješačke staze gotovo ne postoje i/ili su u lošem stanju, pa je gotovo hrabrost voziti se biciklom ili pješačiti, jer se ne zna tko bi zbog neuređenih staza trebao biti oprezniji, biciklisti ili pješaci. A plan o električnom javnom prijevozu spada u sferu znanstveno fantastičnih filmova.
Naravno da sam svjesna da je nemoguće brzo i jeftino poboljšati promet u gradu, ali moglo se puno više. Već samom novom regulacijom prometa može se zabraniti parkiranje i promet oko gradskog parka. Jednostavno, jeftino i brzo može se proširiti pješačka zona od samog Korza sve do Trga Stjepana Radića, a nekim oblikom javnog-privatnog partnerstva mogu se napraviti podzemne garaže ispod Gradske tržnice ili kraj Bolnice, naravno prema savjetima prometnih stručnjaka i arhitekata. I to ne kao izdvojena rješenja za te dijelove grada, nego kroz ukupnu viziju razvoja grada koja nedostaje.
Ukratko, plan održive mobilnosti grada Bjelovara, koji je plaćen i napravljen kako bi se promet, sigurnost i kvaliteta života u gradu povećala, ponovno je samo ostao još jedan veliki plan. Istodobno, grad smo s gomilom neriješenih prometnih problema od kojih sam izdvojila samo neke i jedan od rijetkih gradova u kojima kroz sam centar grada nesmetano voze teretna vozila i koji je nakrcan parkiranim automobilima. Također, čak i ono što je napravljeno kao pozitivan iskorak, poput punionica za električne automobile, napravljeno je bez jasne šire vizije, pa stoje uglavnom neiskorištene, osim što je njihova izgradnja poslužila za povlačenje sredstava iz EU.
Čak i one rado viđene, a sada povećane predizborne aktivnosti poput krpanja rupa i asfaltiranja, doživjele su fijasko kada se radi o ulici u Trojstvenom Markovcu koja je ostala puna rupa jer je sad takva izrovana ipak došla pod upravu Županijskih cesta. I to sve po principu – brigo moja pređi na drugoga!
Kada pogledamo sve to, shvatimo da se sve radi stihijski, bez plana i provedbenih programa, a što je najgore, bez vizije razvoja grada u kojem bi trebalo biti ljepše, a ne ružnije, teže i kompliciranije živjeti. Umjesto toga, imamo puno neispunjenih obećanja, prometni sustava iz prošlog stoljeća i prometnih rješenja koja su naručena, plaćena i nikad nisu realizirana, štoviše nisu u cijelosti ni dana na uvid građanstvu. Da ne govorim da ta predložena rješenja nikad nisu u cilju poboljšanja gradskog prometa, provedena u praksi.
Kao i obično, za prometne probleme, kao i mnoga druga nužna rješenja za razvoj i bolji život u Bjelovaru, a o kojima stalno govorim i na koje ukazujem, nema odgovora, odgovornosti, a posebno ne nužnog djelovanja. Postoje samo uvjeravanja da je sve „transparentno“, u što gotovo nitko više ne vjeruje, čak ni u ovo predizborno vrijeme. Zato, krajnje je vrijeme da kažemo dosta onima koji nude samo prazna obećanja, jer za njih više nemamo vremena ni strpljenja. Prihvatimo se svi zajedno posla i osigurajmo novu gradsku vlast koja će provesti nužne, ali i razvojne planove da nam je napokon ljepše živjeti u Bjelovaru kakvom zaslužujemo, u gradu po mjeri svakog čovjeka.
BOJANA HRIBLJAN , predsjednica Demokrata
Bjelovarsko-bilogorske županije