Na prava žena te na neravnopravnu dominaciju manjeg dijela suprotnog spola u smislu korištenja svog položaja ili snage kada se tiče borbe protiv fizičkog ili seksualnog zlostavljanja povodom Dana žena koji se obilježava sutra 8. ožujka, osvrnula se predsjednica Demokrata BBŽ i zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije, Bojana Hribljan.
RAVNOPRAVNOST ŽENA JE VAŽNA ZA PROSPERITETNO DRUŠTVO
Dan žena ili 8.mart svima je poznat kao dan posvećen borbi za ženska prava.
Deklarativno posvećen nama ženama i našoj neprestanoj borbi za ravnopravnost, za jednaka prava kada smo se već izjednačile u obvezama. To je samo jedan od dana, naše neprestane borbe da u svijetu u kojem živimo, radimo stalno moramo dokazivati da zavređujemo jednaka prava. A sve je javno krenulo relativno nedavno, početkom 20. stoljeća kada smo se ne samo potiho već i javno počele boriti za svoja prava, a ta borba, posebno u većem dijelu svijeta, nije završena i potpuno je različita. I dok se negdje kao i prije stoljeća, žene bore kao i tada tek za pravo glasa, pravo na rad, na samostalno obavljanje nekih u zapadnom svijetu uobičajenih stvari poput vožnje auta, negdje je to još uvijek samo san, do zemalja gdje se borimo za jednaku plaću ili za to da nam neki koji nas žele vratiti u prošlo stoljeće žele ukinuti pravo da same odlučujemo o svom zdravlju i tijelu, poput prava na pobačaj.
Još uvijek se borimo protiv neravnopravne dominacije manjeg dijela suprotnog spola u smislu korištenja svog položaja ili snage kada se tiče borbe protiv fizičkog ili seksualnog zlostavljanja i to počevši od vlastitog doma, preko sustava školovanja do radnog mjesta.
Samohrane majke među nama nisu dovoljno prepoznate kao osobito osjetljiva kategorija kojima treba dodatna pravna zaštita i veća osjetljivost društva prema njihovim problemima.
Prošle godine, u vrijeme najžešće epidemije korona krize, žene su nerijetko bile u prvim redovima. To se dokazuje i podacima da su žene u tom razdoblju činile 76% udjelu zaposlenih u uslužnim djelatnostima koje su radile u doba najžešće korona krize…
Osnova demografije i zdrave ekonomije počiva na ženi i njezinim ostvarenim pravima.
Ostvarena ženska prava i ravnopravnost ključna su rješenja za sretno, prosperitetno, društveno i ekonomski i napredno, civilizacijsko društvo.
Tamo gdje žena ima jednaka prava na rad i zaradu, tamo gdje majčinstvo ulazi u radni staž, a radno vrijeme i radni odnos dopuštaju ženi da radi, a želi li može biti posvećena obitelji dokle god je to potrebno, to i općenito društva sretnih i zadovoljnih ljudi.
To na žalost još uvijek nije slučaj u prilično konzervativnoj sredini kakva je Hrvatska. To vidimo prema više aspekata i ne radi se tu samo o jednakim radnim uvjetima i plaćama, nego i pravnoj zaštiti u srazu s nasilnicima.
Također, ne može biti ni ono u kojem muževi moraju ići trbuhom za kruhom u strane zemlje zarađivati za svoje obitelji, gdje su se cijele obitelji prisiljene seliti zbog traženja boljeg života i barem pristojnog posla, gdje je rješenje za dostojanstven život.
Dok žene odlaze za svojim muževima u strane zemlje u potrazi za boljim životom,odlaze i djeca. Odlaze cijele obitelji, a one se vrlo često više ni ne vraćaju. Ostaju škole bez đaka, sela bez stanovnika, država bez radno sposobnih ljudi. I to je ključan ne samo demografski, nego ekonomski problem, to je ključan problem za budućnost Hrvatske.
Puno smo svojih prava ostvarile ali još je dug put pred nama. Ne pokazujemo time svoje nezadovoljstvo, nego ukazujemo što mora biti bolje i drugačije, ne samo zbog nas, nego društva u cjelini. Kao što sam već rekla, naše je okruženje patrijarhalno, djevojčice se još uvijek u dobrom dijelu obitelji odgajaju da je potpuno normalno da budu poslušne, pa ako je potrebno i da budu žrtve i poslušnice. Nažalost, prečesto takve primjere vide u dijelu disfunkcionalnih obitelji, nepravednosti i ignoriranju pravosuđa u kažnjavanju nasilinika i zaštiti ugroženih i dobrog dijela društva koje ne pokazuje često (osim deklarativno) želju za ravnopravnošću.
Ovo je dan kada se naš glas bolje čuje i to moramo iskoristit kako bi to i postigle. Odgovornost je na nama da pokažemo što je to ravnopravnost i da ona bude prirodno nasljeđena za naše djevojčice i mlade žene. Još puno toga trebamo ostvariti, ali ako su to mogle žene u puno težim uvjetima, možemo i moramo i mi zbog nas,naše djece, ali i svih onih koje su ponekad i glavom morale platiti da se čuje njihov glas i kako bi se ostvarila neka prava.
Moćne smo mi, znamo, to smo već puno puta pokazale, možemo, uporne smo i izdržljive. I zato razmislite o tome svemu svaki dan, a ne samo na jedan dan u godini.
I zato, sretan nam Dan žena!