Imamo puno toga skoro pri ruci, ali ne iskorišteno, što ukazuje na velike propuste na koje se osvrnula predsjednica Demokrata BBŽ i zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije, Bojana Hribljan.
GEOTERMALNI IZVORI – ENERGIJA I POLJOPRIVREDA NOVOG DOBA
Više nego ikad naša Bjelovarsko-bilogorska županija, ali i Hrvatska u cjelini treba potpuno nove koncepte razvoja.
Svoje gospodarstvo temeljimo na poljoprivredi. S druge strane ima gotovo neiskorišteno bogatstvo geotermalnih izvora, kao malo tko u našem dijelu Europe.
Neću puno filozofirati jer rješenja su na dohvat ruke. Na osnovu svih tih potencijala geotermalnih izvora, imamo veliku priliku osigurati jeftiniju i dostupniju energiju za naše građane i industriju, osigurati jeftino i ekološko grijanje, privući investicije, otvoriti mnoga radna mjesta u više proizvodnih područja te ostvariti nevjerojatne razvojne mogućnosti u poljoprivredi.
Sada je stanje takvo da takvi geotermalni izvori ostaju uglavnom neiskorišteni. A mogu pokrenuti cjelogodišnju poljoprivredu kroz sinergiju korištenja geotermalne energije, te kroz nove projekte i proizvodne pogone otvoriti nova radna mjesta. Ono što je možda i najvažnije, na taj način možemo zaustaviti odlazak mladih te privući i nove stručnjake u našu županiju i zemlju.
Upravo takvi projekti koji spajaju pametno gospodarenje geotermalnim izvorima i poljoprivrednu proizvodnju budućnosti, mogu stvoriti uvjete jeftine poljoprivredne proizvodnje koja ostvaruje visoku dobit, te ekološku i proizvodnju gotovo kroz cijelu godinu, što rezultira boljim životom za sve nas.
Nakon toga možemo govoriti o pravim, a ne iz ladice izvučenim prašnjavim i zastarjelim konceptima.
Geotermalni projekti koji će objediniti sve, od energetike, poljoprivrede, proizvodnje i grijanja do opće društvene koristi su projekti koji otvaraju i 10 puta više radnih mjesta. Takvi projekti razvijaju toplinske sustave na lokalnoj i regionalnoj razini, mobiliziraju i udružuju više sektora te naša sela i gradove pretvara u primjere stvarnog i održivog razvoja gospodarstva i rasta standarda građana.
Bjelovar je još donedavno bio poznat po rasadniku i stakleniku na ulazu u grad, našem ponosu ,,Bjelovarskom vrtu“. Proizvodile se rajčice, cvijeće ,vrtne sadnice, ukrasno bilje i drveće za vrtove, dvorišta i parkove, a u njemu su uglavnom radile žene. I sve je propalo, između ostalog i zbog neisplativost grijanja staklenika koje je bilo na plin. Zašto takvu proizvodnju ne bismo upravo temeljili na geotermalnim izvorima?
I sve to na području bogatom geotermalnim izvorima koji to sve mogu grijati, proizvoditi električnu energiju, grijati kuće i još zapošljavati građane na raznim poslovima!
A što mi imamo sada od tih prirodnih bogatstava… osim lječilišta – Daruvarskih toplica, čije su blagodati prepoznali još Rimljani, imamo puno geotermalnih izvora od kojih nekoliko s izrazito visokom temperaturom vode, a od svega toga se koristi malo ili ništa.
Izvori voda, pa i geotermalnih, trebali bi biti nacionalno blago na kojem bi se u sinergiji razvijali gradovi i općine te poljoprivreda i gospodarstvo.
Ono što želim reći je da bi novi projekti u korištenju geotermalnih izvora svakako trebali biti prvenstveno u proizvodnim, a ne samo uslužnim djelatnostima – kao dodana, a ne temeljna vrijednost.
Korištenje geotermalnih izvora trebalo bi usmjeriti u proizvodnju i za zapošljavanje u proizvodnji, a ne u uslužnim djelatnostima.
Samo proizvodnja i ulaganje u realan i poljoprivredni sektor, sigurni su put prema tome da pljusak u vodu s vodenog tobogana bude radost , a ne opet gorčina, zbog ulaganja u proizvodnju gubitaka.
BOJANA HRIBLJAN, DEMOKRATI
zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije