Pučko otvoreno učilište u Bjelovaru kreće sa nizom različitih aktivnosti kako bi privuklo nove polaznike zainteresirane za programe koje nudi. Učilište je pripremilo ukupno 34 programa osposobljavanja i usavršavanja, od čega se većina još nije provodila, a s čime je javnost upoznata na konferenciji za novinare u srijedu, 2. listopada 2019. u prostorijama učilišta.
Na konferenciji su prisustvovali gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak, član Gradskoga vijeća Grada Bjelovara Nenad Martinovski i ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Bjelovar Zvjezdana Galkowski. Presica je organizirana u tijeku obilježavanja Tjedna cjeloživotnog učenja koji se u Hrvatskoj održava 13.-u godinu zaredom.
– Pučko otvoreno učilište priredilo je jedan sasvim novi smjer kojim ide, širi mnoge djelatnosti, djeluje snažnije i jače, želi se nametnuti na tržištu i konkuriraju za neke EU projekte. Upravo to je ono što u Bjelovaru želimo. No, za takve mogućnosti je prvo bilo bitno postaviti dobre temelje. Grad Bjelovar će također imati svoje natječaje i nadam se da će se na neke uspijeti uspješno prijaviti i Pučko otvoreno učilište. Iako je u prethodnom periodu broj polaznika pao, smatram da vodstvo učilišta svoj posao dobro radi. Grad Bjelovar za učilište godišnje izdvaja 100 tisuća kuna. Razlišljamo da Grad krene sufinancirati sa 50 posto iznosa, za neke određene prekvalifikacije, rekao je gradonačelnik Hrebak.
Ove godine je učilište, uz engleski i njemački, omogućilo učenje i drugih stranih jezika, talijanskog, francuskog, španjolskog, mađarskog, albanskog, švedskog i kineskog. Za sada je najveći interes iskazan za ruski, francuski i kineski jezik. Obzirom da u Bjelovaru nikada nije postojala mogućnost učenja kineskog jezika biti će organiziran demo sat u srijedu 2. listopada u 19:00 sati. Sat će održati sugrađanka Alena Ivanova, licencirana predavačica kineskog jezika. Na ovaj besplatni demo sat, dobrodošli su svi zainteresirani građani.
– Kada sam prije godinu dana preuzela ovu ustanovu, shvatila sam da trebamo krenuti od početka. Prvo smo krenuli u obnovu programa usavršavanja i obrazovanja. To je onaj segment koji nam stvara prihod da zaradimo za svoje plaće. Bilo je teško, ali uz velike napore nekako uspijevamo. Drago nam je da uspijevamo doći do uspješnog provođenja programa za kojima u Bjelovaru postoji potreba na tržištu rada. To su najviše poslovi na informatičkom području i poljoprivrednom, zatim stručni suradnici na projektima, gerontodomaćice, konditori i slično. Svakako, i digitalno opismenjivanje nam je u fokusu. Nama je doista cilj da građani u Bjelovaru osvijeste potrebu cjeloživotnog učenja, kako zbog profesionalnog napretka, tako i zbog osobnog razvoja. Uz ove programe, nuditi ćemo i hobby programe. Moram napomenuti kako smo uspijeli zaustaviti pad broja naših polaznika i on je zasada veći za oko 150 osoba, u usporedbi sa prošlom školskom godinom, rekla je ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Zvjezdana Galkowski.
Da je prepoznavanje važnosti cjeloživotnog obrazovanja bitan element u osobnom profesionalnom razvoju potvrdio je i gradski vijećnik, Nenad Martinovski.
– Ova 34 programa nisu slučajna. To su programi koji su ciljano organizirani nakon ispitivanja tržišta rada. Jako je bilo teško dobiti sve dozvole za provedbu programa, jer se zaista treba odraditi niz predradnji kako bismo uopće došli do izdavanja potvrde. Drago mi je da ćemo mnogim poslodavcima pomoći da dobiju zanimanja koja im nedostaju, ali i da omogućimo usavršavanje postojećih zaposlenika. U sklopu Tjedna cjeloživotnog učenja jučer smo imali prezentaciju mogućnosti osposobljavanja nezaposlenih osoba putem udruga koje su naši partneri i partneri Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Često sam se znao susresti sa ljudima koji su rekli: – Ja sam dovoljno učio, meni više ne treba. S time se ne slažem, jer u današnje vrijeme ako želiš konkurirati moraš se stalno obrazovati. U ovom trenutku u Bjelovaru nedostaje raznih zanimanja, rekao bih gotovo svega, rekao je Nenad Martinovski, gradski vijećnik.
Od ove godine Pučko otvoreno učilište Bjelovar uvelo je “Školu govorništva”. Svi zainteresirani s govorništvom će se moći upoznati u četvrtak, 3. listopada u 13 i 19:30 sati. Argumentirano i svrhovito razmišljanje i izražavanje, retoričke vještine u debati, govorni bonton, savladavanje straha i treme, poslovno govorništvo teme su koje sadrži ova škola, a njih će predstaviti profesorica fonetike Dijana Hodalić, višegodišnja predavačica u Govorničkoj školi Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
U petak, 4. listopada u 9:30 bit će potpisan Sporazum o suradnji s Državnom školom za javnu upravu, nakon čega će biti održana i prva radionica na temu „Leadership“. Ova je suradnja pilot projekt suradnje kojom će službenicima javne i lokalne uprave i samouprave omogućiti dostupnije te kontinuirano cjeloživotno obrazovanje.
U subotu, 5. listopada u 10 sati najboljim polaznicima besplatnih IT radionica programiranja u projektu „Tech4Kids“ bit će uručene nagrade, a tom će prilikom biti najavljen ciklus radionica koje će se održavati tijekom školske godine.