Obrtnička komora BBŽ održala je utorak 19. lipnja, u prostorijama HGK Županijske komore Bjelovar, info dan za poslodavce-obrte i pravne osobe, odnosno poduzeća, zadruge i ustanove, koje ne posjeduju licenciju za izvođenje praktične nastave i vježbi naukovanja za obrtnička zanimanja. Uz važnost obrazovanja i naukovanja za obrtnička zanimanja, zainteresirani su mogli čuti i detaljnije informacije o samom licenciranju za izvođenje praktične nastave, te o poticajnim mjerama Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta.
Mirela Lekić iz Odjela za obrazovane Hrvatske obrtničke komore napomenula je kako obrtnička komora ima iskustva u animiranju djece pri upisu obrtničkih zanimanja prezentiranjem zanimanja na sajmovima sa školama i majstorima stručnim učiteljima.
– Nadam se da će se drugi korak dogoditi kurikularnom reformom tako da se djeci u osnovnoj školi pruži mogućnost da razvijaju svoje vještine kako bi mogli lakše odabrati svoje zanimanje. Danas predstavljamo mjere za poduzetnike i obrtnike, i mogu reći da Hrvatska prednjači u poticanju istih da se uključe u naukovanje. Nisam sigurna da u ovom obujmu igdje drugdje u Europi postoje poticaji za uključivanje u naukovanje. Zastupamo dualni način obrazovanja, a HOK ga je pokušao uvesti još ’94. godine, no naše društvo još nije bilo spremno i tek se sad ponovo govori o tome, objasnila je Mirela Lekić.
Uključivanje poslodavaca i njihovo licenciranje ključno je u dualnom obrazovanju jer njegov princip podrazumijeva obrazovanje na dva mjesta, odnosno učenje prakse uglavnom i većinom kod poslodavca gdje učenik uči uz majstore stručne učitelje.
– Činjenica je da je ovo jedna od onih stvari u kojima se u državi svi lako dogovorimo koje su potrebe i ciljevi koje želimo postići međutim ne nalazimo put kako doći do toga. Već tridesetak godina sam upoznat sa situacijom da učenici teško pronalaze praksu. Pritom se ne sluša obrtnike što oni govore a od njih se očekuje da budu sa svim svojim kapacitetima na usluzi strukovnom obrazovanju. Interes obrtnika bez sumnje postoji, ali to sve mora biti posloženo da obrtnici budu time zadovoljni, da vide svoj interes i da u praktičnom smislu da im to ne oduzima previše vremena i sredstava. Obrazovni sustav stoga treba organizirati drugačije, odnosno na dualni način obrazovanja, tako da vas uči netko tko je neprestano na tržištu i iskusan je u svom poslu. Bolji sustav od toga nije moguće zamisliti, rekao je Goran Grgić, predsjednik Obrtničke komore BBŽ-a.
Župan Damir Bajs istaknuo je kako mu je drago da nakon niza godina obrtnici na području županije bilježe pozitivne trendove. Pritom ističe kako ih Županija prati, i kako je uspostavljena odlična suradnja sa Obrtničkom komorom.
– Govorimo o sporazumima kojima određujemo što ćemo financirati na godišnjoj razini. Govorimo o činjenici da ćemo 2018. imati 2 milijuna kuna za programe potpore obrtnika. Možda najvažniji dio je vezan za financiranje dokumentacije za prijavu obrtnika za EU fondove, gdje smo osigurali gotovo pola milijuna kuna a želja je da obrtnici imaju što manji rizik. Tu je i niz drugih aktivnosti, ali istakao bih da Županija provodi niz natječaja na koje se mogu javiti upravo naši obrtnici. Radi se o građevinskim radovima, energetskoj obnovi, za zdravstvo i školstvo. Uoči raspisivanja natječajnih radova razgovarali smo s našim obrtnicima kako bismo napravili natječaje koji omogućuju prijavu i njima. 60-70% natječaja su dobili upravo domaći poduzetnici, međutim oni su preuzeli već toliki obujam poslova da se ne mogu natjecati više, pa imamo manjak radne snage. Problem radne snage je onaj koji je vezan posebice uz građevinski sektor i pokazao se trenutno kao ograničavajući faktor u preuzimanju poslova, dodao je župan Bajs.