Europski socijalni fond odobrio je stopostotno financiranje projekta Inicijativa za psihosocijalnu podršku, integraciju i edukaciju u vrijednosti jednog i pol milijuna kuna. Cilj projekta je omogućiti ispunjenje potreba za osobe treće životne dobi, sukladno problemima s kojima se susreću u svakodnevnom životu.
Kako bi javnost saznala više o ovom projektu, u srijedu 3. studenog održana je početna konferencija i to u prostorijama Udruge Matice umirovljenika u Bjelovaru. Ispred Grada Bjelovara, medijima se obratio zamjenik bjelovarskog gradonačelnika.

– Dobivena financijska sredstva su bespovratna u stopostotnom iznosu. Kao mlada osoba razmišljam na način da su se naši roditelji brinuli za nas kada smo bili djeca, baš kao i naše bake i djedovi. Sada je stiglo vrijeme da mi mlađi brinemo o njima, posebno onima najstarijima. Gradu Bjelovaru je izuzetno stalo do osoba treće životne dobi, a to se jako dobro vidi upravo kroz ovakve projekte. Cilj naše zajedničke suradnje je u društveni život uključivati što više naših starijih sugrađana. Dosta toga smo do danas i održali, poput edukacija, okruglih stolova, raznih drugih aktivnosti te nabavke informatičke opreme, stolova, stolaca. Trenutno se radi na obnovi sanitarnog čvora koji će ujedno biti prilagođen i osobama s invaliditetom, poručio je zamjenik Igor Brajdić.
Partnerske udruge na projektu su Matica umirovljenika Bjelovar i Bjelovarski slavuji Fakini.

– Naša organizacija sljedeću godinu slavi 25 godina. S Gradom Bjelovarom imamo odličnu suradnju, jako se dobro razumijemo i slažemo. Često znamo reći da su nam Grad Bjelovar i Bjelovarsko – bilogorska županija kao otac i majka bez kojih ne bismo mogli ovako dobro funkcionirati. Naše prostorije su otvorene svakog radnog dana, u zimskom periodu od 10,00 do 18,00 sati. Umirovljenici se ovdje dolaze družiti, čitati novine, kartati i igrati šah. Najveći problem s kojim se umirovljenici susreću je samoća i bespomoćnost. Mi to uspijevamo promijeniti, zahvaljujući projektima i aktivnostima koje provodimo. U suradnji s Gradom Bjelovarom svake godine odlazimo na ljetovanje u Novi Vinodolski. Trenutno smo u fazi renoviranja prostorija udruge i kada sve bude gotovo, mislim da ćemo imati jedan jako kvalitetan prostor, rekao je Ivan Tomić, predsjednik Udruge Matice umirovljenika Bjelovar.
O radu Udruge Bjelovarski slavuji Fakini više smo saznali od predsjednika udruge.

– Osnovali smo se prije šest godina i do danas postali vrlo prepoznatljivi, posebno na lokalnoj razini. Sigurno ne zato jer smo najbolji, već iz razloga što smo vrlo posebni i atraktivni. Slavuji Fakini odudaraju od standardnog pogleda na umirovljenike u društvu. Oformili smo nekoliko sekcija, mješoviti pjevački zbor, tamburaški orkestar, glumačku družinu i likovnu sekciju. Često sudjelujemo na raznim manifestacijama i događajima, pa tako tijekom godine održimo do sto nastupa. Poznati smo i izvan Bjelovara, u mnogim drugim gradovima, mjestima i okolnim općinama. U našim aktivnostima sudjeluje više od 250 umirovljenika. Pred nama je aktivnost koja se odnosi na zdravu prehranu, u sklopu koje će umirovljenici sudjelovati na nutricionističkom predavanju i obići jedna od naših domaćih OPG-ova, kazao je Ivan Ćurić, predsjednik Udruge Bjelovarski slavuji Fakini.
Europski projekt Inicijativa za psihosocijalnu podršku, integraciju i edukacija provodi se dvije godine, počevši od srpnja 2020. Kako smo već spomenuli, jedna od glavni aktivnosti je rekonstrukcija, odnosno prilagodba postojećeg sanitarnog čvora, kao i postavljanje PVC stolarije u prostorijama Udruge Matice umirovljenika Bjelovar.

– Za izvođača radova izabrana je tvrtka Begeom Inženjering d.o.o. Iz Bjelovara, dok je vrijednost radova malo veća od 119 tisuća kuna s PDV-om. Postojeći sanitarni čvor je potrebno rekonstruirati na način da se sanitarni prostor prilagodi osobama s invaliditetom, a nakon poduzetog zahvata i rekonstrukcije, sanitarni čvor će se sastojati od zasebnog sanitarnog prostora, predprostora s umivaonikom i jednom wc kabinom. Zahvat obuhvaća rušenje i demontažu postojećih sanitarnih uređaja, zidarske i soboslikarske radove, radove na vodovodu i odvodnji, postavljanje sanitarne pristupne opreme za osobe s invaliditetom i osobe smanjene fizičke pokretljivosti te keramičarske radove, radove na elektroinstalacijama, zamjeni ulaznih, unutarnjih vrata i prozora. U daljnjoj provedbi aktivnosti, očekuje nas jako puno kulturno umjetničkih sadržaja, edukacija na temu prepoznavanja Alzheimerove bolesti, upoznavanje s nutritivnim vrijednostima, rehabilitacijske aktivnosti, izleti, kao i ponovno ljetovanje u Novom Vinodolskom, zaključila je Ivana Bekavac, koordinatorica projekta.