U prostorijama SDP-a u Bjelovaru, u petak 22. veljače održana je konferencija za novinare na temu “Plaćamo više, a dobivamo slabiju komunalnu uslugu, tražimo korekciju cijena i kvalitetniju uslugu“, kojom je GO SDP Bjelovar želio ukazati na manjak zelenih otoka u gradu Bjelovaru, ali i na povećanje cijena odvoza koje, kako smatraju, ne zadovoljavaju kvalitetu usluge odvoza.
Medijima su se obratili Vanja Posavec, predsjednica Gradske organizacije SDP-a Bjelovar, predsjednik savjeta županijskog SDP-a i gradski vijećnik SDP-a Bjelovar Nenad Nekvapil i Dejan Pirc, inženjer prometa i potpredsjednik bjelovarskog SDP–a.
Vanja Posavec se je osvrnula na manjak zelenih otoka te koliki je to problem građanima.
Svi znamo da su cijene odvoza porasle, građanima do 100%, a obrtnicima čak do 400%. Kad se uzme u obzir da je usprkos povećanju odvoz smeća smanjen s dva puta tjedno na jedanput tjedno, dolazimo do zaključka da su cijene porasle 200%.
Isto tako, govori se o odvajanju otpada, ali u Bjelovaru to još uvijek nije dobro pripremljeno – postoje zeleni otoci, ali još uvijek nije jasno gdje su. Često su u vrlo neurednom stanju, a također ne možemo očekivati od naših starijih građana da šeću gradom i nose 2-3 plastične flašice ili kompost, i da traže gdje će to i na koji način baciti.
To su problemi s kojima se Bjelovar susreće i koji građane svakodnevno muče.
Primjer su i veliki kompleksi zgrada gdje otoka nema i gdje odvajanje smeća nije pripremljeno, a i kod samog odvoza još uvijek nema odvajanja otpada, istaknula je predsjednica Gradske organizacije SDP-a Bjelovar.
Dejan Pirc smatra kako bi se Bjelovar trebao ugledati na Sloveniju, koja odvaja velik dio svog otpada.
Želio bih pozdraviti akciju Odvoji po boji, samo što je došla prekasno. Taj način dogovora je trebao doći prije – trebalo je građane educirati o recikliranju i odvajanju otpada, dati im neki period u kojem bi se priviknuli na novi način odvoza.
Građani traže da im se osiguraju kante, odnosno sredstva za odvajanje otpada. Broj postavljenih zelenih otoka je premali za ovu količinu građanstva, radi se o oko 60 tisuća građana na području Bjelovara i šire okolice koji koriste komunalne usluge.
Naš prijedlog je da, dok ne dođu kante za recikliranje, da se postavi više zelenih otoka i da se oni nalaze na prilagođenim zemljištima.
Primjer bi nam trebala biti Slovenija koja 70% svojeg otpada razdvaja – smeće je u biti zarada.
Također, do prije nekoliko mjeseci je Sirovina dva puta tjedno otkupljivala papirnati otpad po gradu, a sada postoje kontejneri za papir u koje svatko baca što želi, rekao je potpredsjednik bjelovarskog SDP–a.
Nenad Nekvapil smatra kako bi se otpad trebalo moći iskoristiti za financijsku dobit, a ukazao je i na problem divljih deponija.
– Kada je u Gradskom vijeću donesena odluka o poskupljenju komunalnih usluga mi smo bili protiv iz više razloga; u svim normalnim gradovima i državama, gdje se reciklira, dobiva se gotov materijal koji se dalje prodaje, i ako je otpad veliki posao u svjetskim okvirima, ne vidim razloga zašto tako ne bi bilo i u Bjelovaru.
Ova odluka je štetna prvenstveno za građane, ali i za naš okoliš. Naime, već imamo situacije da se pojavljuju divlji deponiji, a upravo zbog ovog poskupljenja. Nadalje, smatram kako je ovo direktan udarac na zaposlene, ali najveći udarac je podnijeti upravo nezaposleni i umirovljenici, napomenuo je gradski vijećnik SDP-a Bjelovar te je u ime svoje stranke poručio:
SDP traži da se prvenstveno poveća broj otoka na koje će se moći odvajati otpad, tražimo da se preispita cijena odvoza smeća, također da se naprave otkupne stanice za papir kako bi se motiviralo građane financijski, ali i ekološki.
Pozivam gradsku upravu i Komunalac da preispitaju i daju odluku za smanjenje za sljedeće Gradsko vijeće.