Povijesna postrojba Hrvatske vojske Bjelovarski graničari – Husari 1756. održala je u četvrtak 21. listopada konferenciju za novinare na temu održavanja XI. Husarske trke – Nacionalne utrke Gidrana – 30 godina slobode.
Navedena utrka biti će održana u subotu 23. listopada na brdu Jerešin u Zrinskom Topolovcu sa startom u 11,00 sati, pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja. Postrojba utrku organizira 11 godina zaredom, a ovog puta u spomen na 30. godina od Vojno redarstvene operacije Otkos 10 te je u potpunosti usklađena s pravilnikom Hrvatskog konjičkog saveza.
Zašto se utrka zove Nacionalna utrka Gidrana i sve druge detalje, saznali smo od članova postrojbe.

– Pored obilježavanja važnih datuma, mi ocjenjujemo i stanje unutar uzgoja Gidran konja. Nadolazeća utrka vrlo je slična utrkama u daljinskom jahanju i pravila su otprilike ista. Kod utrka u daljinskom jahanju vrlo velika pažnja daje se dobrobiti konja, zbog čega smo i mi u husarsku utrku ugradili iste određene elemente. Dakle, ograničen je puls konja koji ne smije biti veći od 74 otkucaja u minuti te se konji nakon svake etape odmaraju. Životinje upravo na taj način štitimo od velike iscrpljenosti i mogućih štetnih posljedica. Svake godine imamo između 15 i 20 sudionika. Utrka se sastoji od 24 kilometara kroz tri etape, dakle svaka iznosi osam kilometara. Pobjednik će dobiti prijelazni pehar koji svake godine odlazi u ruke najboljih. Do sada je svake godine bio u nekom drugom mjestu, a zadnje dvije, tri nalazio se u Čazmi kod članova Konjičkog kluba Husar. Onaj tko na utrci pobjedi triput zaredom pehar dobiva u svoje privatno vlasništvo. Za konje u plasmanu dodijeliti ćemo rozete za prvo, drugo i treće mjesto, a osigurani su i pobjednički pehari, rekao je Branko Kovačić, predsjednik Konjičkog kluba Husar iz Čazme.
Za pripremu i izvedbu utrke zadužen je Ivica Vrhovnik iz Bjelovara.

– Prvenstveno se zahvaljujem na povjerenju koje mi je pruženo. Utrka je “cross country” tipa, sa tri kruga dužine osam kilometara i nekoliko prepreka. Sama utrka simulira kretanje konja na bojnom polju, pa sukladno tome ćemo imati vodeni rov, dvije prepreke od balvana, dimnu zavjesu i plinski top, pojasnio je Vrhovnik.
Za osmišljavanje i prijavu projekta prema Ministarstvu hrvatskih branitelja Republike Hrvatske bila je zadužena Izidora Žganjer.

– Ukoliko su neka aktivnost ili događaj vezani za obilježavanje važnih datuma u okvirima Domovinskog rata, ministarstvo isplaćuje potrebna financijska sredstva. Mi smo za ovu utrku dobili sedam tisuća kuna, što nam znači jako puno. Nadamo se da ćemo u narednim godinama biti još bolji, kaže mlada Husarica Izidora.
Prije otprilike 16 godina, konjički klubovi s područja Bjelovarsko – bilogorske i okolnih županija osnovali su Udrugu Bilogora – Papuk koja je u nekoliko navrata organizirala konjički Maraton Bjelovar – Lipik, a sve sa ciljem priznavanja Vojno redarstvene akcije Otkos 10, Orkan i Papuk.

– Husari sada nastavljaju tu započetu tradiciju i smatramo da ćemo uspjeti doprinijeti priznavanju tih akcija, kratko je poručio Đuro Kličko.
BJELOVARSKI GRANIČARI HUSARI SU PONOS BJELOVARA
U ime Turističke zajednice Bilogora – Bjelovar, medijima se obratila direktorica Ana Kelek.

– Kao što su u Sinju ponosni na svoje alkare, tako ja mogu reći da se Bjelovarčani ponose Bjelovarskim graničarima Husarima 1756. koji pružaju veliku podršku svakoj našoj manifestaciji i atrakcija su gdje god da se pojave. Pasmina Gidran je vraćena na Bilogoru upravo zahvaljujući njima i danas ih na našem području imamo 108. To nam daje nadu i vjetar u leđa za sve ono što u budućnosti planiramo raditi vezano za konjički turizam. Husari su ti koji daju inicijativu za brojna događanja u malim mjestima. Turistička zajednica obuhvaća devet općina u kojima se održavaju razna zbivanja, zaključuje Kelek.
ZAHVALE UPUTIO ZAPOVJEDNIK BJELOVARSKIH GRANIČARA-HUSARA

Od strane Joze Trogrlića, zapovjednika Bjelovarskih graničara – Husara posebne zahvale idu prema Hrvatskim šumama, Turističkoj zajednici Bilogora – Bjelovar, Ministarstvu hrvatskih branitelja, Gradu Bjelovaru, Općini Zrinski Topolovac, Lovačkoj udruzi kuna i Vatrogasnom društvu Zrinski Topolovac koji sudjeluju u organizaciji XI. Husarske trke – Nacionalne utrke Gidrana – 30 godina slobode.
OD POLJSKE DO BUGARSKE, SVI ZNAJU ZA BJELOVAR I KONJE GIDRANE
S obzirom da je tematika slična, predsjednik Konjičkog kluba Husar iz Čazme, Branko Kovačić je na samom kraju istaknuo pojedinosti vezane za sudjelovanje Husara na najvećem srednjoeuropskom sajmu u mađarskom gradu Hódmezővásárhelyju.

– Od Poljske pa do Bugarske, sada svi znaju za Bjelovar i naše konje Gidrane. Prošlo je nepunih mjesec dana od našeg povratka iz Mađarske, gdje smo predstavili gidranska grla i prikazali naš program. S obzirom da je ove godine u fokusu imao Gidrane, konji su još pristigli i iz Slovačke, Rumunjske, Bugarske. Mi smo nastupili sa šest konja u izložbenom dijelu te dva u dijelu izvođenja karusela. Jedno od šest i prikazanih grla prošlo je u drugi krug predstavljana u kojem je osvojilo drugo mjesto. Riječ je gidranskom grlu Ivana Kampića. Svi predstavljeni Gidrani dolaze iz hrvatskog uzgoja, na što smo izuzetno ponosni. Karusel smo izveli pred zaista velikim brojem posjetitelja, otkrio je Branko Kovačić.