U četvrtak 30. rujna u bjelovarskom Kulturnom i multimedijalnom centri održana je prva od ukupno šest panel radionica „I ja želim biti Argonaut“. Radi se o projektu s kojim bjelovarski Argonauti planiraju obići pet gradova u Hrvatskoj, a u sklopu kojeg su pripremljeni kratak video te predavanje na temu bavljenja sportom s ciljem što bolje afirmacije djece za bavljenje sportom.
Rad, trud i rezultati naših Argonauta već su odavno poznata nacionalna vijest. Pobjeda na Maratonu lađa na Neretvi i preveslavanje Jadrana u rekordnom vremenu samo su neki od izazova koje su nadmašili tijekom posljednjih godina.
– Nažalost, mlađe generacije su sve manje aktivne i slobodno vrijeme sve više provode pred kompjuterom, tabletom i televizorom. Mi svjedočimo da je sve teže i teže pronaći mlade, motivirane osobe koje se u našem slučaju žele baviti veslanjem. Smatramo da je došlo vrijeme da stečena iskustva prenesemo mladim ljudima i pokušamo ih aktivirati na bavljenje sportom. U narednim tjednima, obilazit ćemo druge gradove, od kojih svi imaju rijeke ili jezera, dakle Bjelovar je jedini grad “bez vode”. Dobna granica u ovom rekreativnom sportu ne postoji. Imamo dečke koji su krenuli trenirati sa 30, pa i više godina. Nama se ove godine u prvoj ekipi priključilo petero mladića, dok smo mi stariji prešli u drugu. Dečki imaju dobar rezultatski kontinuitet, zauzeli su sedmo mjesto u vrlo teškom natjecanju. Da nam se svake godine priključe dva, tri nova kvalitetna dečka, za prvu ekipu bi to bilo odlično. Naravno, priključiti se mogu i djevojke, jer imamo i ženske ekipe, poručuje Tomislav Smrček – Čonč, kapetan Argonauta.
U 2021. bjelovarski veslači u fokusu imaju nove projekte. Nakon “Kupom u dahu“ gdje su tu rijeku preveslali od izvora do ušća i organizacije utrka lađa na jezeru Šoderica „Valovi energije-HEP“, pripremili su novi projekt namijenjen osnovnoškolcima. Na današnjoj radionici sudjelovali su učenici II. OŠ Bjelovar, a govornici su uz seniore i juniore Argonaute, bili i kineziolog Robert Milčić te Nikica Ljubek, poznati hrvatski sportaš, trener, dio ekipe i veliki podupiratelj bjelovarskih Argonauta, nekadašnji hrvatski olimpijac koji je 2000. godine nastupio na Olimpijskim igrama u Sydneyu i kasnije se profilirao kao kanuist maratonac koji je na svjetskom prvenstvu 2008. osvojio srebrnu te na europskom prvenstvu 2011. godine brončanu medalju. Ljubek se ove godine s Olimpijskih igara u Hrvatsku vratio s dvije medalje osvojene s reprezentacijom Kine.
– Djeca i mladi prvo moraju sami odlučiti što žele u životu, bilo da je riječ o sportu ili nekom drugom području kojim se žele baviti. Roditelji djeci nerijetko postavljaju prevelike i previsoke ciljeve. Bio sam u situacijama kad djeca krenu trenirati veslanje i nakon mjesec dana odustanu. Roditeljima tada često bude neugodno, no ja ih potičem da i dalje istražuju druge vrste sportova, odlaze na trening, jer kada dijete zanima sport, siguran sam da će se u jednom pronaći. Današnja djeca su na puno većoj mentalnoj razini nego prije i baš zbog toga ih treba poticati da sami odluče čime se žele baviti. Primjerice, mene je sport kao osobu izgradio u potpunosti. U sportu, treniranju, natjecanjima sam oduvijek i na taj način sam se naučio boriti s umorom, velikim očekivanjima, ali i razočaranjima iz kojih je najvažnije izvući pouku kako bi motivacija za dalje bila što veća i bolja, kazao je trener Nikica Ljubek.
PODRŠKU ARGONAUTIMA DAJE I GRAD BJELOVAR
Rad bjelovarskih Argonauta od samog početka podržava Grad Bjelovar, pa se tako panel radionici pridružio se i Igor Brajdić, zamjenik bjelovarskog gradonačelnika.
– Svim našim veslačima moram se od srca zahvaliti na svemu što rade svih ovih godina. Neizostavna uloga u cijeloj njihovoj priči je fenomenalna promocija grada Bjelovara i sporta općenito. Bjelovar nema more, rijeke, niti jezera. Jedan smo od najmlađih gradova i sve ono što su bjelovarski veslači do sada postigli, moramo cijeniti i podržavati. Sport je jedan od najljepših stvari koje na svijetu postoje. Svaka osoba se kroz sport izgrađuje, stječe prijatelje, sklapa brojna poznanstva, a veliku ulogu igraju putovanja, druženja, natjecanja. Nogometom sam se počeo baviti sa sedam godina i sportska priča za mene je trajala sve do fakulteta. Nažalost, zbog sve više obveza i ozljeda koljena više nisam u mogućnosti trčati za loptom, no ne moram objašnjavati koliko uspomena i prijatelje me veže za to razdoblje. Svakako bih vam želio reći da pronađete sport koji vam odgovara, jer ćete jednog dana biti zahvalni što se krenuli tim putem, poručio je osnovnoškolcima zamjenik Igor Brajdić.