Na bjelovarskoj Gradskoj tržnici, u četvrtak 27. rujna održana je svečana podjela certifikata s oznakom „Proizvodi hrvatskog seljaka“. Certifikat su dobila ukupno 42 obiteljsko poljoprivredna gospodarstva koja svoje proizvode prodaju na bjelovarskoj tržnici. Proizvođači su ispunili sve potrebne uvjete, čime su dokazali kako je pravi domaći proizvod itekako tražen na domaćem tržištu. Riječ je o proizvodima koji dolaze iz domaćih vrtova i sa oranica. U idućoj godini očekuje se još veći broj proizvođača koji će primiti certifikat. Navedene certifikate odobrila je stručna komisija sastavljena od predstavnika Grada Bjelovara, Komunalca d.o.o. Bjelovar, Bjelovarsko – bilogorske županije i Podružnice Savjetodavne službe Bjelovarsko – bilogorske županije.
– Grad čine ljudi, a tržnicu poljoprivredni proizvođači, zbog čega sam iznimno ponosan. Naša gradska tržnica iznimno drži do svojih proizvođača, posebice onih bjelovarskih, zbog kojih smo i uveli razne mjere koje su ove godine jako dobro iskorištene, a prijavilo se 200 poljoprivrednih proizvođača. Inače, Gradska tržnica Bjelovar djeluje u sklopu Udruge hrvatskih tržnica, koja jamči proizvode kontroliranog porijekla, hrvatskog, odnosno bjelovarskog seljaka. I sam sam čest posjetitelj naše tržnice, stoga čestitam svima, rekao je zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.
– Kao županija podupiremo naše male proizvođače, kao i poljoprivrednike. Mislimo da smo na jako dobrom putu. Izdvajanja su sve veća, potpora je sve više. Cilj je kupovati domaće, izravno od naših seljaka. Ovi certifikati su samo još jedan dokaz da ono što kupujemo na našem placu je domaće, prirodno proizvedeno na našim poljima, u našim vrtovima, poručila je Bojana Hribljan, zamjenica bjelovarsko – bilogorskog župana.
Podjelu ovih vrijednih certifikata podržao je i Miljenko Ernoić iz Udruge hrvatskih tržnica koji nije skrivao zadovoljstvo velikim brojem proizvođača koji su zahvaljujući uprnim i teškim radom zaslužili ova priznanja.
– U Hrvatskoj je trenutno 16 gradova certificirano kao Seljačka tržnica, a među njima je naravno i Bjelovar. Nažalost, zadnje tri godine taj broj ne raste. Ostali smo na oko 630 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji su uključeni u taj projekt. Mi bismo itekako željeli da imamo više i tržnica i seljaka koji su uključeni u ovu priču. Naravno poželjne su i neke benificije kako bi se proizvođači što više željeli uključiti u jedno zajedništvo koje rezultira domaćim proizvodima koji su danas itekako traženi od strane kupaca. Korist ovih certifikata je svakako što proizvođači time dobivaju jamstvo porijekla, rekao je Ernoić.
Dojmove o dobivanju certifikata, iznjeli su domaći proizvođači na bjelovarskoj tržnici.
– Certifikat imamo već godinu dana, a kupci ga itekako prepoznaju, zanimaju se zašto ga imamo i na koji način smo ga dobili. Certifikat je svakako na tržnici postao obilježje, kako za nas, tako i za kupce. Time dokazujemo da je proizvod domaći i da je provjeren od strane nadležnih službi, odnosno inspekcija. Prodajem salatu, paradajz, paprike, krastavaca i drugo te mogu reći da imam stalne mušterije koje prepoznaju kvalitetan proizvod, rekla je Monika Roher iz Bjelovara.
– Najviše se bavimo kokama nesilicama i uz njih imamo patke, piliće, pure. Moja obitelj se OPG-om bavi zadnjih 20 godina, a ja sam im se priključila zadnjih nekoliko mjeseci kako bih nastavila obiteljski posao. Imamo zaradu, jer se inače ne bismo time bavili. Certifikat nam znači puno jer stavlja još veći naglasak da se radi o domaćim proizvodima. Za ovaj posao treba jako puno volje, želje i rada, poručuje 21-godišnja Nikolina Demerac iz OPG-a Demerac.