Prema posljednjim podacima u Hrvatskoj su potvrđena dva slučaja koronavirusa, no iz Opće Bolnice Bjelovar poručuju kako mjesta za paniku nema.
Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija u suradnji sa županijskim Stožerom civilne zaštite poduzima sve potrebne mjere vezane uz prevenciju, ali i moguće djelovanje u slučaju pojave koronavirusa na području naše županije. To znači da je OB Bjelovar u kontaktu s Ministarstvom zdravstva te primjenjuje sva uputstva koja im stižu, a u sklopu poduzetih mjera u bjelovarskoj bolnici spreman je i prostor za prihvat pacijenata, ako dođe do zaraze koronavirusom. U tim prostorijama potencijalni pacijenti moći će biti privremeno smješteni prije premještanja u zagrebačke klinike.
Više o svemu rekli su danas bjelovarski župan Damir Bajs, ravnatelj OB Bjelovar dr. med. Ali Allouch i specijalistica epidemiologije iz Zavoda za javno zdravstvo BBŽ Vesna Grgić.
Razlika između gripe i koronavirusa
–Jučer se podigla nepotrebna panika, kliničke slike koje zasad u Europi prevladavaju su blaže, slične gripi. Razlika između koronavirusa i gripe je u tome što koronavirus brže razvije upalu pluća, a kod gripe upala pluća nastaje kao komplikacija. Moramo se ponašati jednako kao prema preporukama za gripu i sve druge zarazne bolesti – normalno, držati se opće higijene, paziti da ne boravimo u prostorijama gdje su velika okupljanja jer se virus vjerojatno, osim respirativnim putem, može prenijeti tako da ostane u zraku u nekoj prostoriji. Mi otpočetka sve pratimo i svakog dana dobivamo nova uputstva, svega se držimo i spremni smo boriti se, napomenula je danas specijalistica Vesna Grgić, koja je potom razjasnila i što napraviti ako posumnjate na koronavirus.
Protokol
–Kad se kod osobe koja je došla iz žarišta u kojima ima najviše koronavirusa pojave simptomi, ona bi se najprije trebala telefonom obratiti svom liječniku. Liječnik nakon toga kontaktira nas epidemiologe, a nakon što epidemiolog procjeni da bi trebalo uzeti uzorke, pacijenta se upućuje na infektologiju. Zovemo naše infektologe u pripravnosti i obavještavamo ih da će doći pacijent. Zatim pacijent kroz poseban ulaz ulazi u sobu za izolaciju. Nakon toga, ako je pacijent sumnjiv nakon pregleda infektologa, uzimaju se uzorci koji se potom šalju u Zagreb. Pacijent kod nas u izolaciji ostaje dok ne stigne pozitivan ili negativan nalaz. Ako je nalaz pozitivan, pacijent se šalje na Kliniku za infektivne bolesti, a ako je negativan, pacijent odlazi kući, naznačila je Grgić poručivši kako pacijent za kojeg se sumnja da ima koronavirus ne bi trebao ulaziti u liječničke i bolničke čekaonice.
Korak ispred
-Epidemija je započela krajem prošle godine u Kini i bilo je pitanje dana kad će se pojaviti u našoj sredini, zato je i održan sastanak u Ministarstvu zdravstva prije tri tjedna na kojem smo i mi bili prisutni. Otad smo u stalnom kontaktu s Kriznim stožerom i radimo po njihovim uputama. Što se nas tiče, pokušali smo biti korak ispred te smo stvorili uvjete za izolaciju za tri pacijenta. Ako koji pacijent bude pozitivan imat ćemo mjesta gdje ćemo ga prihvatiti i dalje proslijediti u Kliniku, naglasio je ravnatelj bolnice Ali Allouch, koji je zatim apelirao na građane da ne paničare.
Potrebe za panikom nema
-Koronavirus je bolest koja postoji još od 60-ih godina prošlog stoljeća, to je bolest koju je velik dio nas već imao, a da nismo ni znali. Razlika je u tome što se radi o novoj sorti koja je promijenila svoju narav. Dolazi s težim oblikom, ali kad gledamo statistički, daleko je blaži i manji od svega što smo dosad imali, pogotovo od običnog virusa gripe od kojeg sad imamo više oboljenja. Stoga apeliram na naše građane: bez panike, ako imaju kakve simptome neka prvo pomisle na simptome gripe, a ne na simptome koronavirusa, poručio je dr. med. Ali Allouch.
Županijske službe spremne
–Početkom veljače osnovan je Stožer civilne zaštite za našu županiju, tada smo poduzeli početne mjere kako bismo bili spremni za ono što bi moglo naići. Moram naglasiti da smo danas pričali sa zdravstvenim djelatnicima zaduženima za ukupno praćenje vezano uz mogućnost pojave koronavirusa upravo kod nas. Službe su spremne, pravovremeno smo reagirali. Ono što su Ministarstvo zdravstva i Stožer dali preporuke jest pri kraju ili već napravljeno. Posebice bih rekao da smo ovog trenutka osposobili bolnicu tako da su radovi za sobu i prostor za izolaciju pri kraju. Nama je bitno pratiti događanje, ovog trenutka spremni smo na bilo kakvo događanje kod nas i najvažnije, ne treba širiti paniku, županijske službe su spremne i siguran sam da ćemo pravovremeno i na pravi način rješavati taj problem, ako dođe do njega, istaknuo je župan Damir Bajs.