Već u srednjem stoljeću, za Kreševo se nadaleko pročulo po vještim kovačima. Kruna te kovačke vještine bilo je potkivanje jajeta, a uspjeh u tom umijeću nekad je predstavljao potvrdu da je mladi kovač naučio kovački zanat, koji danas predstavlja tek jedan važan segment vrijedne tradicije.
Najjednostavnije objašnjenje želje da se potkuje jaje, uz dokazivanje umijeća, nalazi se u samim simbolima jajeta, odnosno potkove. Naime, jaje je oduvijek predstavljalo simbol novog života i preporoda, dok je potkova od davnina simbol sreće. U toj simbolici ima onoga čemu čovjek stalno teži, a to je život u sreći, miru i blagostanju.
Ususret najvećem kršćanskom blagdanu Uskrsu, u Gradskom muzeju Bjelovar u petak 15. travnja održana je prezentacija potkivanja jaja. Za impresivan rad zaslužni su mještani Općine Kreševo iz Bosne i Hercegovine koji čuvaju ovu zanimljivu tradiciju.

– Prema poznatoj legendi, niti jedan kovač u Kreševu nije se mogao oženiti, ukoliko nije usavršio vještinu potkivanja jaja. Za kovača koji nije znao potkovati jaje govorilo se da nije dobar majstor, a ako nije dobar majstor, neće znati ni uzdržavati svoju obitelj. Nažalost, ni dan danas nemamo pisani dokument koji otkriva kada je potkovano prvo jaje, no pretpostavlja se da se to dogodilo prije nekoliko stotina godina. Jaje se prije samog čina potkivanja oslobađa unutrašnjosti, čime postaje krhko, lomljivo i osjetljivo. Potkova se potom pričvršćuje malim čavlićima. Po zanimanju sam učitelj i u školi sam imao sekciju potkivanja. Učenicima je ta aktivnost bila jako zanimljiva i vrlo su brzo usvajali tu tehniku, otkrio je Krešimir Gabela.

Potkivanje jaja je u Kreševu postala tradicija koja se nastavlja i u današnjem vremenu, no tim se zanatom ozbiljno bavi tek nekoliko osoba. Pri HKD-u Napredak, podružnica Kreševo osnovana je sekcija čuvari kreševske tradicije potkivanja jaja s ciljem očuvanja običaja potkivanja. Inače, Kreševsko jaje zaštićeno je oznakom geografskog podrijetla u BiH.
– Osim s potkovama, jaja se mogu ukrasiti i s grbovima gradova, klubova, logom tvrtki i slično, ali nikada samostalno, bez potkova. Suvenir potkovano jaje rad je kreševskih majstora i poznato je širom svijeta. Ispred Federacije BiH pripremamo dokumentaciju za prijavu prema UNESCO-u kako bi potkovano jaje bilo priznato kao nematerijalna kulturna baština, poručuje majstor Gabela.