Posljednjih nekoliko dana građani su imali priliku na nekoliko lokacija u gradu vidjeti štandove koji promoviraju akciju „67 je previše“. Radi se naime o inicijativi koja je započela prošle godine, a kojom se želi smanjiti dob potrebna za ulazak u mirovinu.
Podsjetimo, izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju koje su stupile na snagu 1. siječnja 2019. godine predviđeno je ubrzano podizanje uvjeta dobi za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to na način da se do 2033. g. uvjet dobi za starosnu mirovinu podigne na 67 godina, a za prijevremenu starosnu mirovinu na 62 godine.
Tako građani imaju priliku od 27. travnja do 11. svibnja potpisati referendum kojim se želi ostvariti snižavanje dobi odlaska u punu starosnu mirovinu, bez penalizacije, na 65 godina, ali i općenito smanjiti penalizaciju ukoliko se u mirovinu ide prije vremena
Svoj potpis građani će moći dati na više od 300 štandova u 200 gradova i općina diljem zemlje, a Bjelovarčani to mogu učiniti na ulazu u Bolnicu te na Korzu, kod Zagrebačke banke.
„Smatramo da uzevši u obzir relevantne čimbenike za određivanje ovih uvjeta ne postoji opravdanje za ovakvo ubrzano podizanje dobi, nego naprotiv, da je potrebno u potpunosti odustati od podizanja uvjeta dobi i zadržati uvjet od 65 godina za starosnu mirovinu, a uvjet od 60 godina za prijevremenu mirovinu,“ ističu iz organizacijskog odbora inicijative „67 je previše“.
Željko Laklija, koordinator za Bjelovar ističe kako je interes Bjelovarčana velik – poglavito umirovljenika i mladih. Smatra da je tome tako jer umirovljenici razmišljaju o budućnostima svoje djece i unuka, a mladi postaju sve svjesniji toga da bi se i to 67 ubrzo moglo pretvoriti u 70.
Napominje i kako je osnovni i primarni zahtjev da granica ostane 65 godina te da u punu mirovinu možemo bez penalizacije, a na poruke Vlade kako ranija dob za mirovinu nužno znači povećanje duga i smanjenje tih istih mirovina, Laklija poručuje kako mi nismo ni Austrija ni Njemačka.
U državi se prvo moraju posložiti neke druge stvari, pa tek onda možemo razgovarati o odlasku u mirovinu – tih 67 godina nije veliki značaj u poboljšanju našeg stanja u državi.
Puno toga se mora napraviti prije da bismo onda možda mogli razmišljati o 67; mada mi još po zdravstvenim uvjetima nismo u toj kategoriji kao Skandinavske zemlje.
Naše okruženje nisu Austrija ni Njemačka – koliko god bismo mi to željeli. Naše okruženje je ovo što imamo i s tim se moramo pomiriti. Nemamo uvjete za rad do 67 godina, istaknuo je Laklija.
Građani Bjelovara također su složni u stavu da je 67 godina svakako previše za ulazak u mirovinu. Smatraju kako u obzir treba uzeti i to da su neka zanimanja fizički, ali i psihički iznimno zahtjevna.
Potpisao sam za ovu inicijativu tako da dođemo u mirovinu što prije pošto već imamo dosta radnog staža. Mislim da nismo ni u mogućnosti ovim tempom i stresom raditi tako dugo. Nadamo se da ćemo uspjeti, rekao je gospodin Marinko koji je po zanimanju vozač.
Nije dobro; pogotovo tko radi u građevini ili kuhinji – ne može se to. Nadam se da će referendum proći, ističe Josipa.
Potpisao sam zato što sam ogorčen na političku glupost. Mislim da raditi do 67 godina nije ni lijepo mi pametno, poručio je Bjelovarčanin Mladen.
Potpisala sam referendum i uvijek ću potpisivati jer to stvarno nije u redu. Mislim da je to loša reforma i to nije u redu jer ljudi već danas ne mogu raditi, a kamoli da rade do 67 godina, složila se je Jadranka.
Nakon što prikupe dovoljan broj potpisa, Organizacijski odbor će pregledati sve potpise, i potom ih dostaviti u Sabor zajedno s objašnjenjem referendumskog pitanja.
VEZANI ČLANCI:
Bjelovar: prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma o promjenama uvjeta za mirovinu