U Bjelovaru je završena i II. faza projekta Zaželi. Riječ je o projektu u visini 4.634.000,00 kuna, za kojeg su bila osigurana bespovratna sredstva u stopostotnom iznosu iz Europskog socijalnog fonda. Na taj način osigurano je zapošljavanje 50 žena unutar projekta koje su se brinule o starijim i nemoćnim osobama.
Više o rezultatima projekta saznali smo na konferenciji za medije u ponedjeljak 31. siječnja na kojoj su uz gradonačelnika Daria Hrebaka, prisustvovali voditelji projekta, kao i dio žena zaposlenih na projektu Zaželi.
– Projekt se provodio posljednjih 12 mjeseci, imali smo zaposlenih 50 žena i još dodatne tri kao zamjenu za bolovanje. Naglasak je bio na ciljanoj skupini, odnosno nezaposlenim osobama. Gospođe su brinule za 300 starijih osoba, osiguravale su im pružanje potpore i podrške. Riječ je o kućanskim poslovima, dostavi lijekova i namirnica, socijalizaciji, dok su se djelatnice u sklopu projekta imale priliku i obrazovati kako bi nakon završetka projekta bile konkurentnije na tržištu rada. Tako smo imali 19 gerontodomaćina, dvije maserke te šest cvjećarki i aranžerki. U I. fazi programa Zaželi – Kotač promjene cilj nam je bio zaposliti 70 žena, starijih od 50 godina. Tada smo dobili bespovratnih deset milijuna kuna. Zasada, nažalost ne postoje naznake za nastavkom projekta, već moramo pričekati novo financijsko razdoblje. Nadamo se da ćemo program imati priliku nastaviti barem do kraja ove godine. U svakom slučaju, Grad Bjelovar će i dalje svima biti podrška, poručio je gradonačelnik Hrebak.
U vrijeme pandemije koronavirusa, vrlo izazovno je bilo organizirati provedbu projekta, odnosno rad s korisnicima, no uz pridržavanje i poštivanje svih epidemioloških mjera, ciljevi su ispunjeni, dok su djelatnice kompletnu podršku dobivale od Grada Bjelovara.
– Svi zajedno smo konstantno bili u kontaktu i zajedničkim smo snagama, uz puno razumijevanja savladali sve prepreke. Najveću zahvalu upućujem našim djelatnicama koje su na terenu pokazale veliku profesionalnost i odgovornost. Isto tako, Grad Bjelovar je kroz projekt tijekom protekle tri godine zapošljavao pripadnice ciljanih skupina, a ukupno smo u cijelom razdoblju imali oko 400 korisnika. Jedna žena je vodila brigu o šest korisnika, ponekad i njih osam. Interes za nastavkom projekta postoji, a imamo i listu čekanja, zaključuje voditeljica projekta Željka Majurec.
O radu, stečenom iskustvu i povezanosti sa korisnicima govorila je jedna od vrijednih bjelovarskih gerontodomaćica.
– Ovaj program je od velikog humanitarnog značaja i puno je pomogao svim našim korisnicima starije životne dobi, dakle starijima, nemoćnima i bolesnima. Od mojih šest korisnika, troje su članovi Udruge slijepih i slabovidnih osoba. U tom pogledu smo ljudima dali maksimum. Kraj programa su doživjeli vrlo teško, bilo je suza, ali i pitanja o nastavku. Pitaju se, na koji način će sada nastaviti funkcionirati. U doba pandemije, naši korisnici su najosjetljivija skupina. Pružena nam je prilika za educiranje i usavršavanje, što je jako pozitivno djelovalo na nas. Svima se zahvaljujem na prilici i ukazanom povjerenju, kazala je Radmila Vorkapić.