U sklopu projekta “Inicijativa za psihosocijalnu podršku, integraciju i edukaciju” kojeg provodi Grad Bjelovar, u četvrtak 22. srpnja u Boho parku je održan Okrugli stol pod nazivom “Dostojanstven život u starijoj dobi”. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.487.279,55 kuna, a partneri u provedbi su Matica umirovljenika Bjelovar i Bjelovarski slavuji – fakini.

Putem vrlo zanimljive i sadržajne diskusije, sudionici okruglog stola razgovarali su o aktualnim problemima i temama srodnim umirovljenicima. Moderatorica okruglog stola bila je Mirjana Pušćak, dugogodišnja bjelovarska radijska voditeljica koja je i u mirovini vodila emisije namijenjene osobama starije životne dobi. Dio govornika sudjelovao je sa stanovišta struke i na taj način umirovljenicima pružio mnoge stručne informacije i podatke, dok su ostali svjedočili o svojim inspirirajućim životnim aktivnostima i vremenu kojeg provode u mirovini.
Posjetitelje je na samom početku pozdravila Zvjezdana Galkowski, ravnateljica Centra za obrazovanje i kulturu koja je rekla više riječi o samom projektu.

– Cilj projekta je implementacija usluga psihosocijalne pomoći, podrške u mobilnosti, edukacije i društvene integracije te doprinosi podizanju kvalitete boravka za umirovljenike i senzibiliziranju javnosti o potrebama starijih osoba. Skupine koje su obuhvaćene projektom su starije osobe, starije osobe oboljele od demencija, članovi obitelji starijih osoba i starijih osoba oboljelih od demencija te stručnjaci u sustavu socijalne skrbi koji rade s navedenim ciljnim skupinama. Osobe starije od 65 godina sačinjavaju 17,7 posto udjela ukupne populacije RH, dok je u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji registrirano je 22 013 osoba starijih od 65 godina, rekla je Galkowski.
Ispred Grada Bjelovara gostovao je zamjenik gradonačelnika.

– Primjećujem da su ovdje sami mladići i mlađe gospođe, a ne umirovljenici. Jako mi je drago što ste se okupili u ovako velikom broju. Svi mi imamo moralnu i društvenu obvezu prema našim starijim članovima obitelji, rodbini, roditeljima koji su nas odgojili, kao i bakama i djedovima. Upravo mi mladi moramo danas brinuti o njima. To je naša zadaća i dužnost. Gradu Bjelovaru je do naših umirovljenika itekako stalo, s njima provodimo puno projekata i imamo odličnu suradnju, poručio je zamjenik gradonačelnik Igor Brajdić.

Sudionici Okruglog stola „Dostojanstven život u starijoj dobi“ bili su Ivan Tomić, predsjednik Matice umirovljenika Bjelovar Ivan Ćurić, predsjednik Udruge „Bjelovarski slavuji – fakini“ Danijela Popović, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Bjelovar, Stanka Vranež, socijalna radnica u Domu za starije osobe Bjelovar, Gordana Knežević Miličić, liječnica opće medicine, anesteziologinja Nada Vranko-Nagy, Ruža Milić, profesorica glazbe i Nada Dokuš Muškinja, diplomirana agronomkinja.
Ivan Tomić novi je predsjednik Matice umirovljenika Bjelovar.

– Matica umirovljenika ima sedam gradskih i dvije podružnice u Ćurlovcu i Zrinskom Topolovcu. Umirovljenicima je zasigurno najgora stvar u životu mala mirovina. Nažalost, mi po tom pitanju ne možemo ništa učiniti, ali se bavimo drugim važnim segmentima, primjerice organizacijom ljetovanja u Novom Vinodolskom i druženja u našem Dnevnom boravku za umirovljenike, provedbom raznih radionica, sadržaja i aktivnosti, nabavkom drva za ogrjev i slično. Aktivni smo, trudimo se i radimo koliko možemo, istaknuo je Tomić.
Danijela Popović, ravnateljica je Centra za socijalnu skrb Bjelovar i govorila sa stajališta socijalnih radnika.

– Važno je da umirovljenici što duže ostanu u svojim primarnim sredinama, okruženi članovima obitelji. Oni su tada ipak najsretniji i najzadovoljniji. Centar za socijalnu skrb mora postupati po važećim zakonima, koji nude određena prava i usluge. Ukoliko netko od umirovljenika s nekim sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju, više nikada ne može biti u sustavu Centra za socijalnu skrb, naglasila je ravnateljica Popović.
Ispred Doma za starije osobe Bjelovar sudjelovala je Stanka Vranež, socijalna radnica.

– Društveni život u domu je zaista sjajan, ispunjen i bogat. Za mene je svaki dan posvećen starijim osobama. Moramo na samom početku znati da se u institucijama živi potpuno drugačije nego kod kuće. Mnoge osobe ne bi išle u dom, no podrška među korisnicima je velika. Mi smo svaki dan u interakciji, jedini od drugih učimo kroz osobna i životna iskustva, pomažemo si i puno razgovaramo, rekla je gospođa Vranež.
Cijeli svoj radni vijek, Nada Vranko – Nagy radila je kao anesteziologinja. Danas u mirovini, posvećena je aktivnostima koje ju vesele i ispunjavaju. Smatra da čovjek nikada u životu nije star.

– Vozim bicikl, uređujem i brinem o vrtu, udomljavam sjemenke, biljke, radim zimicu za unuke, stalno sam u pokretu i ne dam se. Aktivna sam u Udruzi tjelesnih invalida, imamo literarnu grupu, radionicu engleskog jezika. Dani su mi ponekad prekratki i često ne stignem sve ono što bih trebala i željela, ističe Nada Vranko – Nagy.
Iako je danas u mirovini, poznata bjelovarska profesorica Ruža Milić i dalje vodi dječji zbor „Golubići“ i „Dječje glazbeno zabavište“, a ove je godine u lipnju uspješno istrčala 24 kilometara na Bilogorskom Trailu.

– Na utrci sam od ukupno 93 sudionika, zauzela 88. mjesto. Stalno vježbam, imam vrt na Dugom otoku, punih 40 godina sam radila u Glazbenoj školi u Bjelovaru i mislim da imam lijepu mirovinu. Da bi se čovjek dobro osjećao, mislim da nikada ne smije stati, već biti u pokretu i baviti se stvarima koje ga ispunjavaju. Kod mene su to pjesma, rad sa djecom, volontiranje, planinarenje i vježbanje, poručila je 73-ogodišnja umirovljena profesorica.
Liječnica opće medicine Gordana Knežević Miličić, kako sama kaže, trenutno radi puno toga, a u budućnosti planira još više.

– Radim još uvijek jer imamo manjak liječnika, a ja svoje pacijente ne želim ostaviti na cesti. Oduvijek se bavim volontiranjem u raznim organizacijama, udrugama, društvima Trenutno tri puta na tjedan po pet, šest sati volontiram u jednom domu za starije osobe gdje sam dva tjedna provela i u trenucima kada je cijelo osoblje, zajedno sa korisnicima oboljelo od koronavirusa. Pjevam u HORKUD-u Golub, pomažem pri spašavanju i udomljavanju životinja. Svoje pacijente uvijek pažljivo slušam, s njima razgovaram i potpuno im se posvećuje, kaže liječnica Knežević.
Nada Dokuš je diplomirana agronomkinja koja je na samom odlasku u mirovinu završila tečaj za turističkog vodiča i trenutno vodi turističke grupe.

– U mirovini sam već tri godine. Imala sam sreću da zahvaljujući struci cijeli život putujem, pa sam s odlaskom u mirovinu spojila ugodno s korisnim. Putovanja, sloboda, upoznavanje drugih ljudi, kultura i običaja me ispunjavaju, kao i sklapanje novih prijateljstava. Sudjelovala sam u raznim akcijama, aktivnostima, osposobljavanjima, uglavnom nastojim što više biti aktivna, biciklirati, rekreirati se i slično, kazala je gospođa Dokuš.
Na samom kraju okupljenima se obratio i predsjednik Udruge “Bjelovarski slavuji – fakini”.

– Moj život je oduvijek protkan radom, druženjem, aktivnostima. U udruzi ćemo putem ovog projekta provesti više od 300 različitih aktivnosti, zajedno sa našim umirovljenicima. Naši “Bjelovarski slavuji – fakini” nastali su prije šest godina, iz razloga što se na našim izletima uvijek pjevalo. To nam je bio poticaj za osnivanje pjevačke grupe. Naša uloga u društvenom životu grada Bjelovara je sve veća. Također, zahvalni smo i sretni što možemo sudjelovati na ovom projektu, poručio je Ivan Ćurić, predsjednik Udruge „Bjelovarski slavuji – fakini“.