Bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić jutros je sa suradnicima obišao novu zgradu Opće bolnice “Dr. Anđelko Višić” Bjelovar. Vlada RH osigurala je novac za opremanje bolnice i dosad je završeno osam natječaja za nabavku opreme koja je isporučena.
Ravnateljica bolnice Sanela Grbaš Bratković otkrila je na čemu se radi.
– Radi se na opremanju prva tri kata naše bolnice. Krajem prošle godine smo obećali da će oni biti opremljeni ove godine u potpunosti, dok je prizemlje opremljeno već prošle godine. Ova tri kata će biti potpuno u funkciji do kraja godine. Sve nabave su nam prošle dobro, nismo imali žalbi. Roba pomalo stiže, dobar dio je stigao, a operacijski stolovi nam dolaze do kraja sljedećeg mjeseca. Namještaj inox i kompletan namještaj dolazi do kraja studenog, tu je naravno i montiranje za koje postoje određeni rokovi i mi u prosincu očekujemo, ako bude sve po planu, da će ova zgrada biti kirurški u funkciji, odnosno da će kirurški odjeli početi ovdje raditi – poručila je. Navela je i što bi se trebalo nalaziti u novoj zgradi bolnice.
– U podrumu su predviđeni laboratorij, patologija, kuhinja i sterilizacija, u onih 20 milijuna kuna za iduću godinu, iako mi već pomalo to pripremamo da budemo spremni i da nam se ne omakne vrijeme. Ove godine će sterilizacija biti u funkciji, montiranje je već uvelike u tijeku, a na prvom, drugom i trećem katu su kirurški odjeli, ortopedija, otorina, urologija, kirurgija, oftalmologija, osim ginekologije koja ostaje tamo gdje je. Tu su i intenzivna i operacijske sale. To je jedna velika cjelina koja mora biti povezana, problem je voziti pacijente između sala, to su visokorizični pacijenti. Vjerujem da će biti puno zadovoljniji naši liječnici i pacijenti, već pitaju u kojoj će zgradi biti operirani i pomalo odgađaju jer žele biti u ovom novom dijelu – otkriva.
Župan Marko Marušić nije skrivao zadovoljstvo napretkom opremanja bolnice.
– Naravno da smo zadovoljni, iz one gotovo bezizlazne situacije gdje je prijetilo ne samo zaustavljanje opremanja bolnice, nego je prijetio i kolaps cijelog zdravstvenog sustava. Još jednom zahvaljujem našoj Vladi koja je preuzela kredit i više od devet milijuna eura će biti uloženo do kraja iduće godine u opremu – naglasio je te dodao kako je 5,5 milijuna eura već utrošeno za novu opremu. Bolnica će, kaže, biti opremljena u rangu s kliničkim bolničkim centrima.
– Ono što je naš cilj je podići kvalitetu zdravstvene zaštite naših sugrađana, omogućiti bolje uvjete rada svim zaposlenicima bolnice i smanjiti liste čekanja – napominje župan.
Poznato je kako će od iduće godine država voditi brigu o bolnici.
– Mislim da je pacijentu apsolutno nebitno je li vlasnik bolnice Županija, država ili netko treći, bitno je da on ima adekvatnu zdravstvenu zaštitu i sve ono što mu je potrebno – smatra Marušić.
Postavlja se pitanje što će biti sa starim zgradama bolnice.
– S obzirom da će se dobar dio odjela preseliti u novu zgradu, mi smo već potpisali ugovore za izradu projektno-tehničke dokumentacije kako bi ove stare zgrade stavili u funkciju. Zgrada stare kirurgije, kad se ona u potpunosti preseli, bit će namijenjena za odjel palijativne skrbi. Nažalost, potreba je na terenu sve veća za takvim oblikom zdravstvene skrbi. Mi smo već dogovorili u Ministarstvu zdravstva dodatne krevete da uđemo u mrežu i kad se to konačno preseli i obnovi, sigurno možemo očekivati 50-ak kreveta za najteže bolesnike – naveo je.
Anesteziolog dr. Igor Žigman kaže da je nemoguće usporediti sadašnje mjesto rada s budućim.
– Mi smo sad trenutno smješteni u staroj zgradi iz razdoblja Austro-Ugarske koja je adaptirana bezbroj puta i svoj posao nastojimo odraditi maksimalno korektno u okolnostima u kojima jesmo, a izuzetno se radujemo ovim novim prostorima, novoj opremi koju smo nabavili i nadamo se da će to pridonijeti i zadovoljstvu naših pacijenata, ali i kvaliteti našeg rada – rekao je. Otkrio je i što će se konkretno promijeniti.
– Ovo što nam se organizacijski u ovom trenu mijenja je uvođenje tzv. sobe za buđenje, odnosno recovery rooma koju nismo imali dosad i to nam zasigurno diže kvalitetu rada, tu ćemo se malo morati organizacijski prilagoditi. Neka pomagala i aparati koje smo nabavili također će nam puno značiti u našem budućem radu – istaknuo je.
Kirurg dr. Željko Štivić kazao je kako je san svakog kirurga da dođe nešto novo.
– Ovo je stvarno rang KBC-a po opremi. Ja se nadam da će pacijenti imati puno bolju uslugu i zdravstvenu skrb, a nama kao kirurzima će apsolutno biti puno bolje i kvalitetnije raditi jer dolazi i dosta nove opreme, dakle bit će sve u najboljem redu – uvjeren je.
Zanimalo nas je koliko je operacijskih dvorana bilo nekad i sad.
– Ranije smo u zgradi kirurgije imali dvije operacione sale i plus treću nečistu salu. Sve druge sale su bile raspršene, paviljonskog tipa, urologija, ortopedija, ginekologija tako da je najgore bilo anesteziji, a i pacijentima ako dođe do komplikacija moralo se premještati s jednog na drugi odjel. Toga ovdje biti neće – tvrdi dr. Štivić. Govorio je i o nedostatku kadra.
– Standard današnji je da je za jednu operacijsku salu jedan anesteziolog, odnosno jedan anesteziološki tim i mi ćemo svakako tome težiti, dosad je bilo tako. Imamo svojih kadrovskih problema, trenutno su oni nešto veći nego što su bili ranije spletom okolnosti, ali nastojimo ih rješavati čak i angažiranjem vanjskih suradnika kad je to potrebno – zaključio je dr. Štivić.