U Bjelovaru je danas održana 31. sjednica Gradskog vijeća Grada Bjelovara – posljednja u ovom sazivu jer nam se bliže lokalni izbori. Da je riječ o zadnjoj sjednici ovog saziva pokazuje i podatak da je gradsku vijećnicu ispunilo tek 12 vijećnika od njih 21.
Uz to, tijekom aktualnog sata je vijećnica Jasna Višnjević jedina stala za govornicu te rekla više o plinskoj zavrzlami koju su doživjeli suvlasnici stanova i poslovnih prostora u Bjelovaru koji koriste zajedničke plinske kotlovnice. Nakon pet mjeseci pregovora konačno će dobiti račune za grijanje. Jasna Višnjević je pohvalila zajednički rad kojim se došlo do privremenog rješenja.

– Ova situacija izazvala je brojne polemike i razotkrila neuređenost zakonske regulative, no zahvaljujući angažiranosti Grada Bjelovara i gradonačelnika Hrebaka, pronađeno je rješenje koje je prihvatljivo za stanare. Do 1. listopada 2024. plinom ih je opskrbljivala Gradska plinara Zagreb – Opskrba, a svaki suvlasnik primao je račun sukladno vlastitoj potrošnji, temeljem grijane površine ili razdjelnika. Cijene su se formirale prema Odluci za javnu uslugu opskrbe plinom za zaštićene kupce. Međutim, nakon što je od 1. listopada novi opskrbljivač EON plin d.o.o. preuzeo isporuku plina, stanari su se suočili s neplaniranim problemom – prestanak izdavanja pojedinačnih računa i zahtjev za angažiranjem “kupca toplinske energije” kao posrednika, što bi dovelo do značajnog poskupljenja grijanja za 51 % iako je realni rast plina iznosi samo 4 %. To je potaknulo stanare da istraže pravnu osnovu ovog rješenja te je utvrđeno da zakon nije jasno definirao ovakve situacije, što je dodatno otežalo pronalazak rješenja. Unatoč apelima, HERA i Ministarstvo nisu ponudili konkretne odgovore niti preuzeli odgovornost za pravnu nejasnoću. Zbog toga su stanari odbili potpisati nepovoljne ugovore i krenuli u borbu za povoljnije uvjete. Predstavnici stanara su se za pomoć obratili gradonačelniku Hrebaku koji je stao uz svoje građane i na svoju inicijativu je u siječnju ove godine održan ključni sastanak između predstavnika stanara i upravitelja, EON plina, HERA-e, gradskih službi i Gradske plinare Bjelovar. Grad je pružio svu pravnu i logističku podršku omogućivši pregovore koji su doveli do prihvatljivog rješenja. Postignut je kompromis kojim će EON plin nastaviti ispostavljati račune po zajamčenoj cijeni plina za kućanstva uz minimalnu naknadu za ispostavu računa na rok otplate računa do studenog ove godine čime je spriječeno veliko poskupljenje grijanja – pojasnila je Jasna Višnjević te u brojkama navela o kakvim se uštedama radi.
– Prvotna ponuda kupca toplinske energije, koja nije prihvaćena, je bila takva da bi svako kućanstvo plaćalo 82 eura dodatnih naknada što bi na razini grada ukupno iznosila preko sto tisuća eura. Zahvaljujući postignutom sporazumu naknade su smanjene na samo 8,4 do 16,8 eura godišnje. Konkretno, prema izračunima na temelju potrošnje kotlovnice u Mihanovićevoj ulici, stanarima je u džepovima ostalo čak 27.000 eura. Ovaj financijski spas rezultat je odlučnosti građana i podrške gradonačelnika Hrebaka i njegovo užeg tima – naglasila je Jasna Višnjević te dodala kako je EON plin nakon rujna najavio da neće produljiti sporazum, no da postoji više vremena za pronalazak trajnog rješenja. Naglasila je važnost zajedništva koja se i u ovoj situaciji pokazala ključnom za pronalazak rješenja te poručila kako tako treba raditi i dalje.
Gradonačelnik Dario Hrebak je pojasnio koje će troškove oko plinske zavrzlame preuzeti Grad Bjelovar.

– Mi smo tu u službi građana te oni koje su građani izabrali da nas na najbolji mogući način predstave. Kada je, kao u ovom slučaju, voda došla do grla mi moramo sve staviti na stranu i racionalno pristupiti problemu te ga pokušati riješiti. Grad Bjelovar će preuzeti troškove što se tiče problematike. Mi nismo bili nadležni za ovo pitanje, ali nismo niti pobjegli od tog problema. Zajedno smo prionuli poslu u miru i tišini. Ovo je samo prva runda i imamo tu još puno toga za odraditi – rekao je gradonačelnik Hrebak te napomenuo kako bi nam kotlovnice u budućnosti mogle predstavljati rješenje za novu infrastrukturu kako bi koristili bilogorsku vodu kao izvor topline. Nada se i kako će prijedlog novog zakona dovesti do rješenja.
Foto: Bjelovar.info