Dok se posljednji posjetitelji nakon koncerata i brojnih događanja polako razilaze kućama, za jedne tada tek počinje najvažniji dio posla. U ranim jutarnjim satima obišli smo ljude bez kojih najveća bjelovarska manifestacija ne bi mogla funkcionirati – vrijedne djelatnike Komunalca i redare koji već osmi dan neumorno rade kako bi Terezijana protekla u najboljem redu.
Ovogodišnja, jubilarna Terezijana traje čak 12 dana, od 17. do 28. lipnja, a Bjelovar svakodnevno živi posebnim ritmom. Od poslijepodnevnih sati pa sve do četiri sata ujutro gradske ulice, parkovi i trgovi puni su posjetitelja, glazbe, smijeha i dobre atmosfere. Iza svih tih lijepih prizora krije se veliki trud ljudi koje rijetko primjećujemo.
Kada zabava završi, počinje njihov posao
Pune kante za otpad, razbacana ambalaža i tragovi tisuća prolazaka prizor su koji se može vidjeti nakon još jedne festivalske večeri. No, već nekoliko sati kasnije kao da se ništa nije dogodilo.
Čim se grad isprazni, na teren izlaze djelatnici Komunalca. U tišini ranog jutra čiste ulice, prazne spremnike za otpad, skupljaju karton i smeće te vraćaju sjaj gradskim trgovima, parkovima i šetnicama. Zahvaljujući njihovom predanom radu, građani i novi posjetitelji već od ranog jutra dočekuju uredan i čist grad.
I to nije nimalo lagan posao.
Vrućine ne usporavaju vrijedne ruke
Početak Terezijane obilježio je i toplinski val. Temperature se tijekom dana penju i do 35 stupnjeva Celzijevih, dok se ni tijekom noći ne spuštaju ispod 20 stupnjeva. Unatoč sparini i iscrpljujućim uvjetima, posao ne staje.
Dok većina odmara nakon još jedne festivalske večeri, oni nastavljaju raditi kako bi sve bilo spremno za novi dan i nove tisuće posjetitelja.
Redari – čuvari reda i sigurnosti
Uz djelatnike Komunalca, veliki teret ovih dana nose i redari. Njihov posao možda nije uvijek u prvom planu, ali bez njih bi organizacija ovako velike manifestacije bila gotovo nezamisliva.
Brinu o redu, usmjeravaju posjetitelje, reagiraju kada je potrebno i paze da sve protekne sigurno i bez većih poteškoća. Nerijetko na nogama provedu i po 15 sati dnevno, izloženi visokim temperaturama i velikoj odgovornosti.
Veliko hvala ljudima koji rade dok drugi slave
Terezijana su koncerti, sadržaji za djecu, druženja i uspomene koje će mnogi dugo pamtiti. No, Terezijana su i ljudi iz sjene – oni koji ne stoje na pozornici, ne dobivaju pljesak publike i ne traže pažnju, a svojim radom omogućuju da najveća gradska manifestacija svakoga dana izgleda besprijekorno.
Zato, dok uživamo u još jednom festivalskom danu, vrijedi zastati i reći jedno veliko hvala djelatnicima Komunalca i redarima. Zahvaljujući njima, Bjelovar i nakon najdužih i najposjećenijih noći ponovno osvane čist, uredan i spreman za nove trenutke Terezijane.
Foto: Bjelovar.info








