Grad Bjelovar postavit će dodatnih 15 kamera na javne površine u gradu u smislu još veće sigurnosti građana. Kamere će se postaviti na osam lokacija, a među prvima će biti ona na uglu Gradske uprave, odnosno križanje Trga E. Kvaternika, Ulice A. B. Šimića i Petra Zrinskog. Više o dolasku novih kamera u grad rekao je zamjenika bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić, predstavnici policije te riječke tvrtke Altech koja postavlja kamere.
Dio građana je izrazio negodovanje, a Igor Brajdić je napomenuo kako se te kamere ne postavljaju kako bi nadzirale građane.
– Danas se nalazimo na press konferenciji vezano uz postavljanje novih kamera u središtu grada, središnjem gradskom parku, ali i u svim sjecištima i svim pravcima koji vode u Bjelovar i iz Bjelovara. Te kamere ovdje ne postavljamo nikako da bi se nadzirali građani. To nam nije na kraj pameti niti će one ikada u budućnosti za to služiti niti mogu za to služiti – napominje Igor Brajdić.

Kamere se postavljaju radi veće sigurnosti građana, a Grad Bjelovar po pitanju toga surađuje i s policijom.
– Te kamere dobro dođu za slučaj kao što smo nedavno imali pljačku zlatarnice u središtu grada. To je nedopustivo i to se ne smije događati u Bjelovaru. Bjelovar je uvijek bio miran, siguran i čist grad te to uvijek napominjem. Takav će i ostati. Mi ćemo policiji donirati jedan ekran na temelju kojega će oni imati uvid u naše gradske kamere kada se tako nešto dogodi. Vjerujem da nakon zadnjeg slučaja, kada je naša policija promptno reagirala i odmah uhitila pljačkaše, takav slučaj više neće ponavljati. Koliko su kamere učinkovite vidimo i na gradskom korzu jer sada više po njemu nema vožnje koji je isključivo namijenjen za pješake i bicikliste – poručuje.
Naveo je lokacije gdje će se nove kamere postaviti.
– Postavit će se u središnjem gradskom parku. Bit će postavljene na osam sjecišta: semafor kod Gimnazije – križanje Matice hrvatske, Gundulićeve i Frankopanske, zatim od Ferde Rusama prema Masarykovoj, kod semafora kod V. osnovne škole – križanje Ivše Lebovića, Josipa Jelačića i Trg Hrvatskog sokola, četvrta će biti kod semafora kod tržnice – križanje Ivše Lebovića, Mažuranićeve i Franjevačke, peta će biti kod kružnog toka kod Vodotehne – križanje Trg hrvatskih branitelja s Radićevim trgom, šesta kamera ugao kod Gradske uprave – Trg Eugena Kvaternika i Ulica Antuna Branka Šimića, sedma kamere će biti kod Hrvatske poštanske banke – Eugena Kvaternika, Gajeva i Trumbićeva i posljednja će biti kod srednjoškolskog centra – prilaz Andrije Hebranga – navodi.
Poslao je poruku kako je Bjelovar obiteljski grad.
– Bjelovar je obiteljski grad, miran, siguran i čist grad. Svi tome trebamo doprinijeti, ne samo policija, Gradska uprava nego svi mi kao pojedinci koji smo rođeni ovdje u našem gradu Bjelovaru – dodaje.
Naveo je i koliko Grad ulaže u videonadzor.
– Grad sada ukupno ima 29 kamera – 14 ih je postavljeno na korzu, a sada postavljamo 15 novih kamera. Provedena je nabava i 20 tisuća eura plus PDV je za ovih novih 15 kamera. Nije to prevelik iznos za osjećaj sigurnosti koji građani imaju – smatra Brajdić.
Dalibor Milković, načelnik policijske postaje Bjelovar pojasnio je kako se slažu s postavljanjem kamera.

– Mi kao policija pozdravljamo postavljanje ovih kamera na području grada Bjelovara jer smatramo da će se postavljanjem uvelike povećati sigurnost svih građana našeg grada. Imali smo teško kazneno djelo koje je počinjeno na korzu koje je razriješeno i počinitelj je pronađen, između ostalog, zahvaljujući i kamerama. Postavljanjem ovih kamera ćemo puno lakše pronaći počinitelja kaznenih djela i prekršaja, a i smatramo da mnogi koji možda misle to napraviti da će od toga odustati. Pozdravljamo ovu inicijativu – napominje Dalibor Milković.
Denis Durmić suvlasnik je tvrtke Altech iz Rijeke koja je postavljala kamere na korzu te koja će postaviti dodatnih 15 kamera. Pojasnio je kako će kamere olakšati rad policije.

– Mi smo izvođač radova. Već smo postavili kamere na korzu, a sada postavljamo i dalje. Bitno je istaknuti da će djelatnici MUP-a imati pravo trenutnog uvida u video zapise i moći izuzimati snimku u trenutku kada procjene da im taj zapis treba što će bitno smanjiti vrijeme reakcije. Inače je praksa da oni potražuju zapis od vlasnika kamera i onda se zapisa uzima, a to zna trajati (u idealnim slučajevima) 24 sata. Sada će se reakcija bitno smanjit i to će u principu trajati pet minuta. Sva kamere su visoke rezolucije. Razina prepoznavanja će biti izuzetno zadovoljavajuća – pojašnjava Denis Durmić.