U petak, 4. listopada u prostoru Veleučilišta u Bjelovaru Platforma Aurora.hr u suradnji s Tehnološkim parkom Bjelovar organizirala je mini konferenciju namijenjenu prvenstveno poduzetnicama, ali i svim poduzetnicima općenito. Cilj je bio potaknuti poduzetništvo, nove inovativne ideje, pokazati dobre primjere u praksi kao i pomoći savjetima. U svemu tome pridružile su se iskusne, svjetski poznate poduzetnice koje su podijelile svoje priče.
Konferenciji je prisustvovao i veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj NJ. E. Robert Kohorst, a događaj je bio ispunjen inspirativnim poduzetničkim pričama, najavom novog projekta namijenjenog poduzetnicama i radionicom iskusne poduzetnice Paule Marshall. Ostale gošće bile su poduzetnice Nena Obrovac, Vesna Milanovic, Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze. Konferencija je bila izvedena na engleskom i hrvatskom jeziku.
– Turistička agencija koju sam osnovala sa sjedištem u Hercegovcu počela je s radom prije godinu i sedam mjeseci. Početak je bio težak, ali uz uzloženu upornost i trud, sve se isplati. Prije ovog posla, radila sam kao receprionerka u hostelu, također kao i voditeljica hostela. Kada sam studirala u Zadru, kasnije sam ostala raditi čak 12 godina u turističkoj agenciji. Upoznala sam tzv. masovni turizam sunca i mora i nikada mi to nije bilo to. Upravo zato sam se odlučila za preseljenje na kontinent. Inače, po struci sam magistrica kulturne baštine i turizma. Nažalost, ruralni turizam prepoznat je samo kod jednog dijela osoba koje vole putovati i istraživati. Kontinentalni turizam svakako zaslužuje biti ravnopravan turizmu koji se odvija na moru, naravno u svom duhu. Ono što agencija nudi je primjerice planinarenje za laike, organizacija biciklističkih tura, a potražnja varira od velike pa do nikakve zainteresiranosti. Kada na moru traje sezona, na kopnu dosta stane. Do sada smo imali najviše lokalaca koji su koristili naše usluge, no imamo mnogo ideja na kojima želimo raditi. Birokracija vezana za otvaranje agencije je prava avantura. Na prijašnjim poslovima sam se susrela sa nekim preprekama iz razloga što sam žena, ali sada u ovom poslu, do sada ne. Ili to jednostavno nisam prepoznala, rekla je Nena Obrovac, osnivačica turističke agencije Rural escape tours, specijalizirane za ruralni turizam, točnije provođenje aktivnog odmora na ruralnim područjima u Hrvatskoj.
– Aurora.hr je projekt koji financira Veleposlanstvo SAD-a. Tu smo kako bismo poduprijeli sve žene poduzetnice, bez obzira u kojoj su fazi poslovanja. To radimo na način da objedinjujemo sve informacije koje postoje za njih i dajemo im sadržaj koji njima točno treba. Mi također, cijelo vrijeme provođenja projekta učimo od poduzetnica. U razvoju poduzetništva mentorstvo i podrška su jako važna strana. Puno nam znači vidjeti i čuti kakav je bio nečiji poduzetnički put, s kojim se problemima osoba susretala, kakvi su daljnji planovi i slično. Žene su u Hrvatskoj poduzetnice u 21,9 posto slučajeva, što svakako nije dovoljna brojka. Upravo zbog toga je potrebno još bolje umrežavanje i još bolja podrška. Balans privatnog i poslovnog života žena je ponekad kaotičan, no uz pravu potporu, razumijevanje bližnjih i okoline, sve je moguće, pojasnila je Helena Habdija, project manager Aurora.hr.
– Moja uloga je ženama pomagati u poduzetničkom razvoju, usmjeriti ih ne prevladavanje straha u poslu, potaknuti ih na aktivaciju i prepoznavanje mogućnosti. Važan segment su i primjeri pozitivne, dobre prakse. Postotak žena u poduzetništvu je još uvijek malen, no polako se ta brojka povećava. Ovisno o područjima o kojima govorimo, negdje se žene kao poduzetnice razvijaju bolje i brže, a negdje dosta sporo. Dobra strana je što primjećujem da poduzetnice danas puno više zarađuju nego prije. Tri savjeta koja uvijek dajem ženama su da moraju znati tko su, što točno traže u svome poslu i iz kojeg razloga netko treba baš njihovu uslugu. Ponekad je potrebno mijenjati vlastitu percepciju, a to sve shvatimo tijekom poduzetničkog razvoja i prepreka s kojima se na tom putu susrećemo. Nažalost, mnogi i dan danas misle kako je ženama mjesto kod kuće, ali na sreću takav stav okoline se jako mijenja, posebno u situacijama kada žene “podignu” svoj glas i znaju što u svome životu žele ostvariti, rekla je Tilde Guajardo, osnivačica i direktorica Womanarsa.
– Što se tiče ulaska žena u poduzetničke vode, ali i općenito, mislim da je najbitnije imati hrabrosti preuzeti rizik. Puno je gore nešto ne pokušati ostvariti. Žene bi trebale biti puno agresivnije i odlučnije. Moj savjet poduzetnicama je prilično jednostavan. Posao se kreće razvijati iz strasti, a ne iz ideje kako je to prilika za zaradu velike količine novca. Ako ste strastveni u onome što raditi, onda ni nemate osjećaj da je to vaš posao, već zadovoljstvo. Naravno, na putu razvoja uvijek će biti problema, ali i tijekom cijelog poslovanja. S time se odmah na početku treba naučiti nositi. Najbitnije je da motivacija i želja za uspjehom dolazi iz strasti prema vlastitom poslu. Ne vidim razliku, zašto bi poduzetnice u SAD-u bile uspješnije od žena u Hrvatskoj ili obrnuto. Najbitnije je hrabro krenuti u cijelu priču, rekao je E. Robert Kohorst, veleposlanik SAD-a.