Hrvatsko čitateljsko društvo i udruga Roditelji u akciji – Roda održali su u Zatvoru Bjelovar predstavljanje uvođenja Čitateljskog programa za zatvorenike i njihovu djecu u sva kaznena tijela u Hrvatskoj. Program se u obliku pilot programa do sada provodio u kaznionicama u Zagrebu, Glini, Lepoglavi i Požegi. Uz financijsku podršku Ministarstva pravosuđa, od lipnja kreće provedba u 22 kaznena tijela. Zatvorenici, obitelj, djeca, kao i službenici pokazali su iznimno zadovoljstvo zbog provedbe čitateljskog programa. Cilj ove aktivnosti je povezivanje djece i roditelja u zatvorima kroz čitanje naglas, što im omogućuje da roditelji, iako odvojeni, budu na poseban način prisutni u djetetovu životu. Na konferenciji za medije govorili su predsjednica Hrvatskog čitateljskog društva Snježana Berak iz Bjelovara, izvršna direktorica udruge Roda Ivana Zanze i upravitelj zatvora u Bjelovaru Drago Ivančić.
– Smatram da je program od velikog značaja, kako za zatvorenike, tako i za njihovu djecu, jer je naglasak stavljen na razvoj pozitivnog roditeljstva. U zatvor smo ove godine zaprimili 177 osoba, od čega su 93-oje zatvorenici. Primjerice, imamo 15 zatvorenika s područja Osječko – baranjske županije, šest iz Vukovarsko – srijemske, 11 iz Varaždinske i Međimurske županije. Time sam želio naglasiti kolika je udaljenost zatvorenika i njihovih obitelji, rekao je upravitelj Ivančić.
Zatvorenici i zatvorenice roditelji dobit će slikovnice i knjige među kojima mogu biraju knjigu za svoju djecu. Knjigu čitaju naglas i zatim je sa snimkom na CD-u šalju djetetu. Osigurane su knjige i slikovnice za djecu svih uzrasta, od rođenja do punoljetnosti. Prije dvije godine, čak 12.734 djece imalo je jednog ili čak oboje roditelja u zatvorima, a u Europi ta se brojka kreće oko milijun djece godišnje.
– Ako zatvorenik nema podršku obitelji, teško da će se on uspješno rehabilitirati. Njima treba podrška, razgovor i jačanje odnosa s obitelji, posebno sa djecom. Zatvorenicima s maloljetnom djecom nastojimo što više izaći u susret. Trenutno imamo 37 osuđenika s malom djecom. Omogućujemo im češće i duže posjete, kontaktiraju s obitelji na naš račun, ukoliko nemaju svojih sredstava, kaže Jasmina Mile Glisac iz Odjela tretmana.
Zbog svoje inovativnosti i provođenja na osjetljivom i teškom području, u zatvoru, prepoznat kao izvrstan primjer nacionalnog umrežavanja, Čitateljski program je dobio Nagradu za inovativnu promociju čitanja u Europi za 2017. godinu, koju dodjeljuje najveća svjetska organizacija za promicanje pismenosti ILA – International Literacy Association.
– Poticaj za uključivanjem u program dala nam je jedna vrlo teška priča. Naime, prije par godina javila nam se jedna žena koja je bila u zatvoru u Požegi zajedno sa svojom kćerkom i unukom. Znači tri generacije jedne obitelji su istovremeno odrađivale zatvorsku kaznu. Tada smo krenule s različitim programima. Jedan od njih je bio čitateljski, upravo za majke u kaznionici. Čitateljski program za zatvorenike i njihovu djecu, za njih je potpuno besplatan, roditelji sudjeluju prema svojoj volji, ali uz podršku i poticaj službenika iz Odjela tretmana. Nadamo se da će do kraja godine 700 djece primiti knjigu koju je pročitao njihov otac ili majka, kaže Ivana Zanze, Udruga RODA.
Važnu ulogu u razvoju i osmišljavanju ovog programa imala je i Bjelovarčanka Snježana Berak, predsjednica Hrvatskog čitateljskog društva.
– Vrijednost programa nije prepoznata samo u Hrvatskoj, već i izvan granica. U Europi postoje slični programi, no ovaj naš zaista je inovativan i drugačiji. Važna je lista knjiga i slikovnica koje smo mi odabrali za čitanje. Bilo je pitanja zašto na popisu nema npr. naslova iz obavezne lektire. Željeli smo uvrstiti nova djela, a da lektira ostane dio školskog gradiva. Roditelj najprije izabire naslov knjige ili slikovnice prema uzrastu svog djeteta, pročita ju, snimi ju pomoću diktafona na CD i zajedno sa odabranim štivom pošalje djetetu. Također, osigurane su i kuverte i markice. Ukoliko dijete nema mogućnosti za slušanje CD-a kod kuće, u taj smo dio uključili Centre za socijalnu skrb koji u tom slučaju moraju djetetu omogućiti slušanje CD-a. Imamo i nekih planova oko donatorskih akcija, za djecu koja nemaju CD čitač, pojasnila je Snježana Berak.