U utorak 22. ožujka, u Bjelovaru je nastavljena proljetna sadnja stabala koja je počela proteklog tjedna u Ulici Josipa Jelačića, da bi bila nastavljena u nekoliko bjelovarskih ulica. Danas je tako posađeno 38 stabala crnog jasena u novoobnovljenoj Ivanovčanskoj ulici u Bjelovaru.
Zamjenik bjelovarskog gradonačelnika tom je prilikom zajedno sa suradnicima predstavio program pod nazivom “Stablu prijatelj“. Grad Bjelovar je pristupio tom programu koji je u skladu Strategije zelene infrastrukture Grada Bjelovara za razdoblje od 2022. do 2030. godine.
– Ivanovčanska ulica je u potpunosti rekonstruirana. Zamijenjene su sve instalacije i to je građanima važno za normalan i nesmetan svakodnevni život. Znamo koliko je bitno imati kanalizaciju, vodu, plin, struju, asfaltiranu cestu, nogostup i biciklističku stazu. S obzirom da želimo miran, čist, zelen i siguran grad, u posljednjih nekoliko dana zasađeno je 40 stabala kuglastog jasena koji naraste do četiri metra, rekao je zamjenik Igor Brajdić.
Grad Bjelovar je drugi grad u Hrvatskoj koji je pristupio programu „Stablu prijatelj“, a kojeg provodi udruga “Zasadi stablo, ne budi panj!”. Udruga inače organizira nacionalne kampanje sadnje stabala na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini na području cijele države, kojima se Grad Bjelovar redovno priključuje iz godine u godinu.

– Grad Bjelovar će dobiti certifikat i na taj način ćemo u budućnosti moći još više zazeleniti naš Bjelovar. Zelena strategija je za svaki grad od neizmjerne važnosti, najviše iz razloga velikih klimatskih promjena. Spomenuta strategija u svakom slučaju za nas predstavlja dodatni iskorak. Nakon Ivanovčanske ulice, u subotu slijedi sadnja medonosnih stabala u Zagrebačkoj ulici. Akciju ćemo odraditi zajedno s našim pčelarima koji također aktivno rade na očuvanju okoliša. Naravno, to nije kraj jer ćemo i nakon toga nastaviti sa sadnjom, otkriva Brajdić, naglasivši kako Grad Bjelovar ne dopušta rušenje stabala, sve dok ne budu posađena nova.
Program “Stablu prijatelj” isključivo je namijenjen jedinicama lokalne i regionalne samouprave, a da bi mu se pristupilo potrebno je podržavati akciju jesenske sadnje stabala u čemu Grad Bjelovar sudjeluje posljednje tri godine.

– U sklopu programa provode se tri ciklusa tijekom četiri godine, nakon čega stručne službe provode evaluaciju svih aktivnosti, odnosno postignutih ciljeva. Potrebno je ispuniti sedam ciljeva koje svaki grad samostalno odabire, dok jedan mora biti mjerljiv u broju posađenih stabala. Isto tako, namjeravamo u što većem obimu surađivati s građanima i na vrijeme ih informirati o obrezivanju i rušenju starih stabala što će se dogoditi upravo sljedećeg tjedna u glavnom gradskom parku, gdje će biti uklonjen jedan stari, osušeni javor. Dugoročni cilj programa je izgradnja javnog voćnjaka, u čemu bi nakon Varaždina, Bjelovar postao drugi po redu grad u Hrvatskoj. Razmišljamo i o izradi šumskog ekosustava u sklopu kojeg bi učenici mogli odrađivati terensku nastavu, kazala je Kristina Kocur, pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i uređenje prostora u Gradu Bjelovaru.