U Gradskom muzeju u petak 24. siječnja, održana je promocija zbirke pjesama braniteljica i branitelja iz Hrvatske i dijaspore “Domoljubni zapisi iz braniteljskog pera“, autorice Dubravke Vukoje – dragovoljke Domovinskog rata, ratne izvjestiteljice i braniteljice, koja se na svom putu susreće s drugim braniteljicama i braniteljima, koji su nakon proživljenih osobnih tragedija i ratnih strahova, svoje osjećaje stavili na papir.
Zbirka pjesama “Domoljubni zapisi iz braniteljskog pera” nastala je dvije godine nakon susreta braniteljica iz cijele Hrvatske povodom Dana branitelja i Dana Grada Bjelovara, zbirka sadrži 100 pjesmama preko kojih autori progovaraju o istinitim i bolnim osjećajima s kojima i danas žive naši branitelji, majke i supruge poginulih vojnika, ali i o razočarenju aktualnom politikom i nebrizi za braniteljsku populaciju.
– Bio nam je cilj da ostanu ove pjesme koje su zapravo istinite ispovijedi naših braniteljica i branitelja, da ostanu mladim generacijama iza nas. To su događaji, osjećaji majke za izgubljenim sinom, osjećaj žene ratnog vojnog invalida, tu je žena koja ima PTSP koji se tajio do sad. U tim pjesmama su zaista emocije, kazala je autorica Dubravka Vukoja istaknuvši kako postoji potreba za još jednom knjigom.
– Nije bilo lako, prije 2 godine smo ovdje u Bjelovaru imali susret braniteljica iz cijele Hrvatske i tada sam obećala da ćemo napraviti jednu zbirku pjesama i jednu knjigu. Ja sam već izdala jednu svoju knjigu domoljubnih pjesama, a ovo mi je posebno drago. Velika je potreba za tim da možda izađe i nova knjiga jer su žene napisale pjesme i javljaju mi se iz cijele Hrvatske da opet realiziramo taj projekt, poručuje autorica koja naglašava kako ipak postoji problem financiranja ovog hvalevrijednog projekta.
– Nažalost, dosta je velik problem financiranja; mi smo uz pomoć Grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije, Grada Virovitice, Grada Pakraca i nekih privatnih ljudi uspjeli, rekla je Dubravka Vukoja.
Sabina Protulipac iz Karlovca za ovu zbirku napisala je nekoliko pjesama.
– Pisanjem čovjek izbaci ono što je u duši na papir pa to malo djeluje terapeutski. U knjizi su se uglavnom našli moji zapisi su iz ratnih i poslijeratnih dana. Ovo nije moja prva publikacija, izdala sam knjigu “Dnevnik duše ratnika” sa zapisima unatrag 25 godina, od prvih dana ratišta, kazala je Sabina Protulipac.
Susretu je prisustvovala i Katica Gašljević Tomić iz Gline, čiji tekstovi su također u knjizi, a koja smatra da su ovakva druženja dragocjena.
– Ja sam sudionica Domovinskog rata, aktivna, i sve što se tiče branitelja me posebno dotiče pa to nastojim izraziti kroz pjesme. Pišem kad mi dođe, kad me nešto uzdrma, vrlo rijetko me nešto obraduje što se tiče nas, rekla je Katica Gašljević Tomić.