U petak, 14. lipnja započela je Terezijana, bjelovarska kulturna, turistička i zabavna manifestacija, 24. po redu s najbogatijim programom dosad. Prvi dan Terezijane svakako je obilježio nastup splitskog TBF-a, ali i scenski prikaz inspiriran mitovima i legendama Bilogore Babutučka vojna, nastup Matije Cveka te međunarodna izložba gidran pasmine konja pod nazivom Dani Gidrana u Bjelovaru. Izložba koja je okupila brojne sudionike te brojne posjetitelje koji su uživali u izložbi poznate pasmine konja.
Otvorenju izložbe prisustvovao je predsjednik Turističke zajednice Bilogora-Bjelovar, gradonačelnik Dario Hrebak koji je više rekao o kulturnoj i povijesnoj manifestaciji Terezijani.
– Kao i svake godine, Terezijana je jako bitna manifestacija za grad Bjelovar. Ono što mi tradicionalno pokušavamo napraviti jedan je novi iskorak kako bismo mogli konkurirati drugim gradovima iz regije da bi Terezijana došla na ono mjesto koje i zaslužuje, a to je da bude jedna od boljih manifestacija kontinentalnog dijela Hrvatske, kazao je gradonačelnik te je pojasnio kako nas ove godine na Terezijani očekuje mnogo više programa nego što li je to dosad bio slučaj.
– Ove godine imamo puno više programa; performera, uličnih zabavljača i pokušavamo vratiti Terezijanu da ljudi doista dobiju osjećaj da se vraćaju upravo u ono doba kad je kraljica Marija Terezija proglasila grad Bjelovar kraljevskim gradom, poručuje Hrebak.
U tom naumu zasigurno su veliku ulogu imali i brojni volonteri koji su kroz nošnje i razne stare zanate pokušali oslikati kako je to nekad bilo, ali i mnogi scenski prikazi koji pripomažu u nastojanju da Terezijana postane jedna prepoznatljiva kulturno-zabavna manifestacija.
Što se pak tiče manifestacije Dani Gidrana u Bjelovaru, ovo je već druga godina otkako se održava, a na njoj je predstavljena pasmina koja na Bilogori ima dugu tradiciju. Naime, gidran pasmina utemeljena je u 19. stoljeću te je dobila status vojnog konja, ali posljednjih godina prijetilo joj je izumiranje. Na svu sreću, Udruga uzgajivača gidran pasmine, koja je osnovana prije desetak godina, zaslužna je za revitalizaciju uzgoja u okviru Hrvatske. Stoga, zahvaljujući Udruzi, trenutno u Hrvatskoj imamo stotinjak grla te pasmine.

Predsjednik Udruge uzgajivača gidran pasmine konja Branko Kovačić tom prigodom pojasnio je što su gidrani sve prošli kroz povijest.
– Pasmina gidran je utemeljena 1855. godine, a status vojnog konja dobio je 1885. godine. Iste te godine, tadašnje Hrvatske narodne novine su objavile oglas za kupovinu gidran pastuha, rekao je Kovačić i nastavio:
– Još jedna velika godišnjica koja je značajna za povratak gidrana u Bilogoru je upravo 2009. godina, kada smo uz pomoć Grada Bjelovara nabavili prvih 20 grla te pasmine i otada počinje nova revitalizacija uzgoja pasmine u okviru Hrvatske.
Naime, gidran pasmina je što se tiče broja grla, deficitarna i trebala bi biti pod zaštitom kao što je to slučaj u drugim zemljama. Nastojimo to s našim ministarstvom napraviti, ali još nismo imali uspjeha, napomenuo je Branko Kovačić te je poručio kako se je gidran od prvih početaka utjelovio u biće hrvatskog čovjeka i upravo od tada počinje taj suživot gidrana i lokalnih ljudi.

Prof.dr.sc. Jelena Ramljak, izvanredna profesorica na Agronomskom fakultetu u Zagrebu i voditeljica uzgoja za gidran pasminu konja zadovoljna je ishodom izložbe gidran pasmine konja, premda je odabir pobjednika bio težak te su nijanse presudile.
– Izložba je svake godine sve bolja i bolja te se vidi progres, ne samo u organizaciji već i u izboru grla. Nama kao komisiji je problem jer su jako male te nijanse koje odlučuju u donošenju odluke, istaknula je Ramljak koja je napomenula i kako je unatoč međunarodnom karakteru izložbe, većina ocjenjenih konja upravo iz hrvatskog uzgoja.
Na natjecanju je sudjelovalo 20 konja u tri kategorije, a prvoplasirani su osvojili novčanu nagradu od tisuću kuna.
Nakon održane manifestacije Dani Gidrana u Bjelovaru, okupljeni svih uzrasta zabavljali su se na Carskoj čajanki pod maskama, Flower i Mirror walkaboutu, te na showu popraćenom žongliranjem, trikovima, glazbom i plesom, nakon čega su na Maloj pozornici uslijedili koncerti Matije Cveka i koprivničkog Ognja. Živa fontana posjetitelje je očarala statuom božice Venere, a Vatreni show i žonglerske točke probudili su djecu i u onim najozbiljnijima.
Scenski prikaz Babutučka vojna privukao je veliku publiku koja je uživala u bajkovitoj priči iz davne 1552. godine. Priča je to o hrabrosti i domišljatosti našeg bilogorskog čovjeka kad se nađe pred velikom opasnošću. Bilogorski brežuljci i vrijedni seljaci, Bergmandel, Svečarci, Vedi, osmanlijska opasnost i jedna ponovno oživljena priča u sklopu najzabavnije bjelovarske manifestacije Terezijane.
Prvi dan manifestacije završio je koncertom TBF-a koji je okupio sve generacije.