Nakon što je Bjelovarsko – bilogorska županija kao osnivač srednjih i osnovnih škola s područja općina, održala radni sastanak sa ravnateljstvima, kako bi se donio plan rada u novoj „pandemijskoj“ školskoj godini, potrebe i zahtjevi ravnatelja i profesora, upitali smo Grad Bjelovar, odnosno zamjenicu gradonačelnika Valnu Bastijančić Erjavec, kakva je situacija sa bjelovarskim osnovnim školama.
– Ukupno pet naših škola kojima smo osnivači radit će u dvije smjene. To je bila preporuka Ministarstva znanosti i obrazovanja, kao i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. U ovim školama, držanje određene distance i pridržavanje propisanih mjera i pravila jedino se može postići na ovaj način. Radeći u dvije smjene, na školskim hodnicima neće biti tako velika koncentracija djece, a i ostatak školskih aktivnosti će se bolje moći organizirati. Za svu djecu predmetne nastave, a kojima je to potrebno, Grad Bjelovar će osigurati po četiri komada maski po jednom učeniku. Učenicima koji će tijekom nastave moći držati distancu od jednog i pol metra, maske neće biti potrebne. U određenim učionicama, u kojima to nije moguće zbog njihove veličine, djeca će morati nositi maske, ali će i na određenim klupama imati pleksiglase koje će također financirati Grad Bjelovar. Nastavni sat će u II., III. I IV. osnovnoj školi trajati 40 minuta, a u I. osnovnoj školi 45 minuta. Prema mišljenju stručne službe i ravnateljice te škole nije potrebno skraćivanje sata. U ovom djelu školske godine, kada su na snazi propisane mjere, u školama neće biti nastavnog zvona. Ravnatelji će nastavu organizirati na način da se ona što više odvija kroz blok satove, s time da će i veliki odmor biti u različitim terminima, na način da u blagovaonici u jednom trenutku ne bude veća koncentracija djece. Ukoliko ravnatelji procjene da je bolje da djeca jedu u svojim učionicama, to će tako i biti. Kao što je bilo i proteklih godina, Grad Bjelovar će financirati učitelje u produženom dnevnom boravku u kojem će prioritet imati učenici prvog razred, jer Ministarstvo odgoja i obrazovanja i Hrvatski zavod za javno zdravstvo ne dopuštaju miješanje djece. Primjerice, učenici 1.A ne mogu ići u produženi dnevni boravak sa učenicima iz 1. B razreda, jedino u slučaju da se prostorija pregradi pleksiglasom. Mi mislimo da to nije dobra ideja, posebno u psihičkom smislu djece. Osim zaštite djece od virusa, moramo razmišljati i o socijalizaciji djece, kao i o njihovom psihičkom stanju. Osobno mi je jako žao da djeca drugog, trećeg i četvrtog razreda neće imati mogućnost pohađanja produženog dnevnog boravka. Sve roditelje molimo za razumijevanje. Situacija je trenutno takva kakva je. Zajedno joj moramo pristupiti na strpljiv i snažan način. Predmetna nastava će se također održavati u jednom razredu, bez selidbe iz kabineta u kabinet, osim nastave iz informatike koja se drugačije ne može održati. Znam da su mnogi roditelji zabrinuti, no ja ih uvjeravam da su njihova djeca dovoljno velika i pametna. On-line nastava nije dobar izbor, puno je bolje da djeca nastavu prate iz školskih klupa. Vidjeli smo da je on-line nastava za vrijeme karantene itekako utjecala ne otuđenje djece, od vršnjaka, ali i općenito od ljudi, detaljnije je o skorašnjem početku školske godine, rekla je Valna Bastijančić Erjavec, zamjenica bjelovarskog gradonačelnika.
Zbog energetske obnove V. osnovne škole, učenici će nastavu pohađati u zgradi II. osnovne škole gdje će koristiti manje učionice, s kojima se u ovim posebnim okolnostima veći broj učenika ne bi mogao služiti. Nastava će se na ovaj način odvijati samo tijekom prvog polugodišta.
KAKVA JE SITUACIJA U BJELOVARSKIM VRTIĆIMA
– Vrtići su krenuli sa svojim normalnim radom, a prilagodba novih vrtićanaca krenula je upravo jučer, odnosno u utorak 1. rujna. U vrtić još uvijek nije dozvoljen ulazak roditelja starijih vrtićkih skupina, već djecu na samom ulazu dočekuju odgajatelji. Roditelji su obavezni voditi dnevnik o tjelesnoj temperaturi djeteta. Što se tiče prilagodbe djece jasličke dobi, njihovi roditelji u vrtiću borave po određenom rasporedu koje su ravnatelji i stručne službe raspisali, kako bi se smanjio preveliki broj roditelja na istome mjestu, pojasnila je Bastijančić Erjavec te dodatno pohvalila Zajednicu tehničke kulture čiji su članovi sudjelovali u izradi zaštitnih vizira za učitelje pomoću 3D printera.