Udruga Bioteka specijalizirana je za približavanje znanstvenog jezika, metoda i činjenica široj javnosti. Njezin rad baziran je na spajanju znanosti i društva uključujući obrazovanje, popularno – znanstvene, terenske, volonterske i istraživačke aktivnosti, kao i inicijative podizanja svijesti javnosti o temama iz područja prirodnih znanosti, zaštite prirode i okoliša, klimatskih promjena i održivog razvoja.
U Bjelovaru je tako 19. travnja u prostorijama VUB-a održana zanimljiva besplatna radionica za mlade od 15 do 30 godina, a sve u sklopu projekta “Aktivni mladi u lokalnoj zajednici”. Cilj radionice bio je povećati znanja mladih o načelima održivog razvoja te kako kroz stečena znanja i vještine prepoznati lokalne probleme i pronaći moguća rješenja koja su održiva.
Također, na ovaj način mlade se nastoji ohrabriti i potaknuti na djelovanje u vlastitoj sredini te im pokazati da mogu biti dio promjene ili postati pokretači velikih, značajnih promjena.
– Radionice održavamo u ukupno devet gradova diljem Hrvatske, a Bjelovar je bio prvi na redu. Sudjelovalo je 13 mladih osoba i u budućnosti se nadamo nešto većem odazivu. Generalno, teško je doprijeti do mladih koje zanimaju ovakve teme. Nama je najvažnije da mladi osvijeste činjenicu kako su važni dionici u društvu. Primjerice, volonterske akcije su konkretni primjeri kako se mogu aktivirati. Mi kroz radionice mlade nastojimo osnažiti, pomoći im da spoznaju svoje vlastite vrijednosti te ih potom uputiti na alate kojima se mogu služiti. Vodimo se motom: “Razmišljaj globalno, djeluj lokalno”, rekao je Stjepan Novosel, stručni suradnik i edukator iz Zagreba.
Drugi korak u ovom procesu biti će mogućnost samostalnog provođenja istraživačkog, projektnog, aktivističkog i/ili okolišnog rada mladih u lokalnim sredinama s ciljem rješavanja postojećih problema uz stručno mentoriranje Udruge Bioteka.
U udruzi vjeruju kako će radionice i projekti ovakvog tipa povećati zapošljivost mladih i potencijalno ih potaknuti na samostalno pokretanje zelenih poslova.

– Postoje gradovi u kojima su građani generalno aktivniji, no situacija u Hrvatskoj je svugdje prilično slična. Za mlade je najbolje da sami shvate što je za njih najbolje i kojim putem bi željeli nastaviti koračati, čime se baviti, u kojim područjima se žele razvijati, nadograđivati svoja znanja i vještine. Netko će se odlučiti za volonterske ekološke akcije, dok će se netko krenuti u smjeru politike. Samim uključivanjem u društvo, mladi prepoznaju svoje vrijednosti i mogućnosti. Što se tiče mladih Bjelovarčana, oni su u svojim prijavama istaknuli da su u njihovom gradu najveći problemi pasivnost mladih, nezaposlenost, osjećaj sputanosti i nedovoljan napredak društva te ekonomije, poručio je Novosel.
Dodajmo kako su vodstvo i djelatnici Udruge Bioteka kompetentne, visoko obrazovane i stručne osobe s višegodišnjim znanstvenoistraživačkim i edukacijskim iskustvom koje svojim radom aktivno doprinose izgradnji civilnog društva i rješavanja konkretnih društvenih problema.