Konferencija “Kako transparentnost utječe na poduzetništvo” održana je danas u Kulturnom i multimedijskom centru Bjelovar, pod organizacijom Poslovnog dnevnika i Večernjeg lista, a u suradnji s Gradom Bjelovarom.
Grad Bjelovar postao je najtransparentniji grad u Hrvatskoj – osim što javnost ima uvid u sve gradske transakcije, smanjene su nepotrebna administracija i birokracija, što uvelike pozitivno utječe na razvoj gospodarstva u Bjelovaru.
Na današnjoj konferenciji “Kako transparentnost utječe na poduzetništvo“ bilo je govora upravo o tome, a sudionici su također mogli saznati sve o vezi između transparentnosti i gospodarstva, razvojnim učincima koje gradski proračun omogućuje, stimulacijama za poticanje poduzetništva te drugim mjerama koje Grad Bjelovar provodi ili planira provoditi.
–Šaljemo snažnu poruku, a to je da je Grad Bjelovar oslobođen bilo kakvog oblika korupcije – sve je jasno, građani imaju pravo znati kako se troši njihov novac. Ono što je meni bitno jest da mi postavimo pozitivan primjer u Hrvatskoj, a tako privlačimo i potencijalne investitore koji mogu biti sigurni da ih lokalna birokracija neće kočiti, poručio je danas uoči konferencije bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak i dodao:
Izuzetno me veseli i to se u zadnje vrijeme transparentnost nameće i na državnoj razini uoči predstojećih parlamentarnih izbora. Smatram da transparentnost ne smije biti posebnost nijednog područja, grada ili političara, ali je dobro što će transparentnost biti jedna od tema u bitci za parlamentarne izbore. Ne smije se dogoditi da ona ostane samo mrtvo slovo na papiru. Dok drugi pričaju o transparentnosti, žele je pridobiti na svoju stranu, žele da ona dobro izgleda na njihovih predizbornim plakatima, ključna stvar je da smo mi u Bjelovaru pokazali da ona funkcionira. Zato je ova poruka za transparentno vođenje financija snažna jer ovdje poduzetnik može znati na što će naići, da će njegova investicija biti sigurna i može znati da u Bjelovaru vrijedi investirati više nego bilo gdje drugdje u Hrvatskoj, poručio je Dario Hrebak.
Na konferenciji, u intervjuu jedan na jedan, sudjelovao je Davor Huić, predsjednik Udruge poreznih obveznika Lipa s temom „Na koji se način troši javni novac i provode li se strukturalne reforme za efikasan sustav u službi građana“. Huić je tako prije same konferencije naglasio kako Hrvatska po pitanju transparentnosti stoji poprilično loše.
–Postoji netransparentnost načina trošenja i na centralnim i lokalnim razinama, gdje ljudi koji raspolažu novcem ih kanaliziraju na načine koji su suprotni svrsi postojanja tih računa. Transparentnost je važna jer je ona alat kroz koji građani mogu pratiti što se događa s njihovim novcem, to je ključno. Cijeli problem transparentnosti može stati u to da građani imaju pravo znati, imaju pravo pratiti što se događa s njihovim novcem i to je na neki način obrana protiv korupcije. Pretpostavka je da ako svi vide što radite, nećete moći raditi stvari suprotne zakonu ili neetične. U odnosu na druge zemlje Europske unije Hrvatska je, što se tiče transparentnosti, rangirana jako loše, ali se rade koraci u tom smjeru. Ono što rade gradonačelnik Bjelovara ili Svete Nedelje je smjer u kojem bi cijela Hrvatska trebala ići. To je i razlog zašto smo danas ovdje. Trebamo uvesti tu razinu transparentnosti, ili čak razinu više, u sve druge gradove, ali i na centralnu razinu. To je naš cilj. Vidimo u gradovima poput Bjelovara primjere koje bi svi drugi trebali slijediti, pojasnio je Davor Huić.
Jedni od rijetkih u Hrvatskoj koji su odlučili slijediti primjer Bjelovara jesu predstavnici Omišlja, koji su transparentnost uspješno uveli u svoju Općinu. Načelnica Općine Mirela Ahmetović također je prisustvovala konferenciji.
–Općina Omišalj je vrlo spremno i vrlo odlučno krenula u program transparentnosti čim je vidjela i saznala o ovom programu na primjeru Grada Bjelovara. Žalosni smo i razočarani što nas nitko do danas nije slijedio, ali vjerujem da će se to vrlo brzo promijeniti jer taj program ne postaje nešto novo – on nije revolucija već nešto što se podrazumijeva u svakoj civiliziranoj zemlji. Mislim da je vrijeme da RH upravo to postane, civilizirana zemlja gdje će se program transparentnosti uvesti u sve jedinice lokalne samouprave već i u sve javne službe. Potrebna je i transparentnost postupka javne nabave da bismo mogli reći da smo zaista napravili velik korak u suzbijanju negativne percepcije korupcije u Hrvatskoj, naglasila je Mirela Ahmetović.